17 Mayıs 2021 Pazartesi

SAMSUN'DA ATATÜRK'E HAKARET EDEN MECLİS ÜYESİNE MAHKEMEDEN HAPİS CEZASI

Samsun'da Atatürk'e hakaret eden meclis üyesine mahkemeden hapis cezası

Samsun'da Atatürk'ü sosyal medya paylaşımları ile hakaret ettiği gerekçesi ile hakkında dava açılan AK Partili Meclis üyesi Hasan Uzunlar'a mahkemeden 10 ay hapis cezası kararı çıktı.

11 Ağustos 2020 Salı 16:44 GÜNCEL

Samsun'da geçtiğimiz 10 Kasım'da sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla Atatürk'e hakaret ettiği gerekçesi ile Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından hakkında dava açılan meclis üyesi Hasan Uzunlar'a hapis cezası verildi.


Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli, AK Partili Meclis üyesi Hasan Uzunlar'a mahkemenin 10 ay hapis cezası verdiğini ve bu hapis cezasının 5 yıl süre ile denetim süresine tabi tutulacağını açıkladı.

ADD Başkanı Özkefeli yaptığı açıklamada  "Bu şahıs hakkında, 19 Haziran 2020 tarihine Samsun 11. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından ‘’5816 Sayılı Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkında kanuna muhalefet suçunu işlediği sabit olduğundan, eylemine uyan 5816 sayılı kanunun 1/1. Maddesi gereğince suçun işleniş şekli, suç konusunun önem ve değeri, meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığı, sanığın suç kastının yoğunluğu, suçun işlendiği zaman ve yer dikkate alınarak, alt sınırdan takdiren 1 YIL HAPİS CEZASI İLE cezalandırılmasına, cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri göz önünde bulundurularak sanığa verilen cezanın 5237 sayılı TCK’nın 62/1 Maddesi gereğince takdiren 1/6 oranında indirilerek sanığının netice olarak 10 AY HAPİS CEZASI ile cezalandırılmasına’’ karar verilmiştir.  Aynı mahkeme tarafından Samsun Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine incelenmek üzere itiraz yolu açık olmak üzere; Hükmün açıklamasının geri bırakılmasına ve aynı suçtan beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir." dedi.

AK Partili Meclis üyesi Hasan Uzunlar'ın avukatlarının mahkemenin verdiği karara itiraz ettiklerini belirten ADD Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli, konu ile ilgili şu bilgileri verdi.
"Sanık avukatları 28 Temmuz 2020 tarihinde Samsun Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine itiraz etmişler ama itiraz 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 6 Ağustos 2020 de reddedilmiştir.  Halkı kin ve nefrete sürükleyen kutuplaştırma gayesi çok açık ve net olan bu suçun cezası çok hafif kalmaktadır. Bugün ayni ifadeler Cumhurbaşkanına yapıldığında gözaltına alma, tutuklama gibi ceza tedbirleri uygulanmakta iken bu ceza çifte standart sonucunu doğurmuştur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e mahkeme kararı ile hakaret ettiği resmen belgelenen zatın Samsun Büyükşehir Belediyesi makamların da ne işi olduğunu Atatürk’ün bir hemşehrisi, ADD Samsun Şube Başkanı ve her şeyden önemlisi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak mevcut iktidara ve tüm yöneticilerine soruyorum, soruyoruz… Son günlerde kimi devlet erkânın da içinde bulunduğu gerek Atatürk gerekse Cumhuriyetimizin tüm kazanım ve devrimlerine hakaret, hatta iftiralara dayanan şiddetli bir saldırıyı üzüntüyle izliyoruz. Üstelik bu tecavüzlerin devletin en üst makamlarından başlayarak, adeta komut alınmış gibi tüm seviyelerde görülmesi Türkiye Cumhuriyetinin sistemli bir saldırıya maruz kaldığının göstergesidir. "

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Korona Virüs'te alarmı veriyor! Her yerden yeni vaka haberleri geliyor

Samsun Korona Virüs'te alarmı veriyor! Her yerden yeni vaka haberleri geliyor