25 Ekim 2021 Pazartesi

SAMSUN'DA BULUNAN MERT IRMAĞI, PORSUK ÇAYI GİBİ TURİZME KAZANDIRILACAK

Samsun'da bulunan Mert Irmağı, Porsuk Çayı gibi turizme kazandırılacak

Samsun'da bulunan Mert Irmağının, Eskişehir'de bulunan Porsuk Çayı gibi turizme kazandırılacağı açıklanırken, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, "Mert Irmağı’na çok güzel bir proje hazırladık" dedi.

22 Kasım 2020 Pazar 16:12 GÜNCEL

Samsun'un Canik ilçesi sınırlarında bulunan Mert Irmağı'nın turizme kazandırılması için çalışma başlatıldığı DSİ'nin proje kapsamında ırmak yatağını daraltacağı açıklandı.


Mert Irmağı, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından turizme kazandırılacak. Proje hazırlıkları tamamlanırken, yatırım için Devlet Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü’nün ırmak yatağını daraltması bekleniyor.

Samsun kent merkezinden ırmak geçen Türkiye’nin ender şehirlerden Samsun’un turizm potansiyellerine bir yenisini daha eklenecek. Bir zamanlar olta ve ağlarla balık avlanılan Mert Irmağı, Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü’nün alt yapı çalışmaları sayesinde çevreyi ve denizi kirletmesi önlendi. Belediye, Mert Irmağı Düzenlemesi ve Rehabilitasyon Projesi ile burayı kentin önemli turistik öğelerinden biri haline getirecek.


Canik ve İlkadım ilçelerini birbirinden ayıran Mert Irmağı, rehabilite edilerek çevresi yeniden düzenlenecek. Eskişehir’in Porsuk Çayı örneğinden esinlenilen ancak daha farklı, kapsamlı, estetik ve turistik bir konsepte kavuşturulacak ırmak, yeni yüzüyle şehrin vizyonunu da değiştirecek.

Kentin modern dokusunu öne çıkaracak projeyle ilgili değerlendirmede bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, bölgeyi 7’den 70’e herkesin keyif alacağı yaşam alanına dönüşeceklerini söyledi. Başkan Demir, “Mert Irmağı’na çok güzel bir proje hazırladık. DSİ ile görüşmelerimiz sürüyor. Irmak yatağını daralttıkları zaman projeyi setteler üzerinde hayata geçireceğiz. Çok özel ve konsept bir yatırım olacak. Şehrimizin estetiğine ve turizmine önemli katkılar verecek. İçerisinde çocuk oyun alanları, eğlence yerleri, yüzen kafeteryasıyla büyük ilgi görecek“ ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

cevdet

25 Kasım 2020 Çarşamba 08:50

bu projeye kadar daha yollara yama yapılması lazım:)) araç park etmeye otopark yok sen hayal proje pesinde

Gözlemci

24 Kasım 2020 Salı 21:16

Projenin yapılacağına inanmıyorum. 20 yılda hatirladiğım 5. Proje hepsi tabelada kaldı. Yapılırsada ne güzel olur sağ tarafa bakınca Türkiye'nin en çirkin toki binaları, sol tarafa bakınca igrenc görünümlu sanayi sitesi.

Murat Yüksel

23 Kasım 2020 Pazartesi 09:43

Biz o ırmagın kenarında büyüdük çok seller gördük şimdi ırmağın yatağını darltıp kenarlarını ranta açın sonrada sel oldu şu kadar mal ve can kaybı var diye hayıflanırsınız.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İYİ Parti İlkadım İlçe Başkan Yardımcısı Yiğitarslan Korona Virüs nedeniyle hayatını kaybetti

İYİ Parti İlkadım İlçe Başkan Yardımcısı Yiğitarslan Korona Virüs nedeniyle hayatını kaybetti