26 Ekim 2020 Pazartesi

SAMSUN'DA KENEVİR EKİM İZNİ SADECE O İLÇEDE VAR

Samsun'da kenevir ekim izni sadece o ilçede var

Samsun'da tekstilden otomobil sektörüne geniş kullanım alanı bulunan kenevirin ekim izni sadece Vezirköprü ilçesinde bulunuyor.

15 Ocak 2019 Salı 16:28 GÜNCEL

Samsun'da kenevir ekiminin tek izin verildiği ilçe olan Vezirköprü'de 2018 yılında 29 üretici, 113 dekarda ekim yaptı, 54 dekarda lif ve 59 dekarda tohum için hasat yapıldı.


Kenevir üretiminin 1 dekarda üreticiye 650-700 lira kar bıraktığı aynı zamanda kenevirin  tekstilden otomobil sektörüne geniş kullanım alanı bulunduğu biliniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kenevir üretimi ile ilgili çağrı sonrası bu konuda tarımsal politikaların yeniden şekilendirilmesi için harekete geçildi.

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde üretim izni bulunan kenevirin şekillenecek yeni tarım politikaları ile birlikte ilçe ekonomisine önemli bir katkı sağlaması bekleniyor. 2016 yılında Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğle İzmir, Uşak, Kütahya, Burdur, Antalya, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, Samsun, Çorum, Amasya, Ordu, Tokat, Yozgat, Kayseri, Malatya ve Rize'de kenevirin ekimi izinle serbest hale getirildi.

Kenevir endüstrisinin giderek zayıflaması nedeniyle ekim alanları hızla azalırken, lif ve tohum amaçlı kenevir ekimi 2014-2017'de Samsun'un Vezirköprü ilçesinde izinle yapıldı. 

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde 2018'de izinli kenevir yetiştiriciliğinde, 29 üretici 113 dekarda ekim yaptı, 54 dekarda lif ve 59 dekarda tohum için hasat gerçekleştirildi. Hasat sonucunda elde edilen lif miktarı 8-9 ton, tohum miktarı 1 ton civarında oldu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

cevdet

16 Ocak 2019 Çarşamba 15:39

samsun da ekim alanları artırılmalı Amasya tokat çorum genişlemeli samsun a kağıt fabrikası kurulmalı

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Murat Keskin İYİ Parti'den İlkadım Belediye Başkan aday adayı oldu

Samsun'da Murat Keskin İYİ Parti'den İlkadım Belediye Başkan aday adayı oldu