04 Aralık 2021 Cumartesi

SAMSUN'DA KORONA YÜZÜNDEN KOLONYA SATIŞLARI PATLADI! CORONA'DAN KORUNMA YOLLARI

Samsun'da Korona yüzünden kolonya satışları patladı! Corona'dan korunma yolları

Samsun'da Corona Virüsün Türkiye'ye geldiğinin açıklanması sonrası vatandaşlar kolonya satıcılarına hücum etti. Korona virüsünden (Corona) korunmak için almanız gereken tedbirler. Korona virüsünden korunmanın yolları..

11 Mart 2020 Çarşamba 21:34 GÜNCEL

Samsun'da Korona Virüsünün Türkiye'de bir hastada görüldüğünün açıklanması sonrası vatandaşlar panik içinde kolonya satışı yapan dükkanlara koşturdu.


Corona virüsü nedeniyle Samsun'da  kolonya satışları patlarken, ölümcül virüse karşı vatandaşların tercih ettiği kolonya ise limon oldu. Kolonya satıcıları da liman kolonyasını vatandaşlara önerirken, Corona virüsü nedeniyle satış fiyatlarında bir artış olmadığı 80 derecelik limon kolonyasının 15 lira olduğunu söyledi.

CORONA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR? 
Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir. Hastalığın başlangıcındaki ilk kaynak olarak Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarında yasadışı satılan vahşi hayvanlar düşünülmekle birlikte, insandan insana ve sağlık merkezlerinde bulaşma bildirilmiştir. Hastalığın damlacık yoluyla bulaştığı düşünülmektedir. Virus hasta bireylerdenöksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçılan damlacıklarla ve hastaların kontamine ettiği yüzeylerden (göz, ağız, burun mukozasına temasla) bulaşabilir.Asemptomatik kişiler solunum yolunda virus taşıyabilir, ancak esas bulaşma hasta bireylerden olmaktadır.


CORONA VİRÜSÜNDEN KORUNMANIN YOLLARI
Yeni koronavirüs enfeksiyon açısından risk altında bulunan kişiler hayvanlarla yakın temasta bulunanlar, hasta kişilerin aile üyeleri ve sağlık çalışanları. Hijyen kurallarına uyulması, hastalıktan korunma ve hastalığı bulaştırmamak açısından önemli.

Hijyen kuralları içinde öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burnun tek kullanımlık mendille kapatılması, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılması, ellerin sık sık su ve sabunla yıkanması, su ve sabun yoksa alkol içerikli el dezenfektanları kullanılması, hayvanlarla temastan sonra ellerin yıkanması, hayvansal ürünlerin tüketilmeden önce pişirilmesi ve kirli ellerle ağız, burun ve göze dokunulmaması yer alıyor.

Koronavirüsün belirtileri hafif veya şiddetli seyredebiliyor. Ateş ve öksürüğün yanı sıra hastalığı şiddetli geçirenlerde nefes darlığı, zatürre ve böbrek yetmezliği meydana gelebiliyor.

Sağlık Bakanlığı, ateşi olanlar, öksürenler ve nefes alma güçlüğü çekenlere, hemen bir sağlık kuruluşuna giderek seyahat geçmişiyle ilgili bilgileri sağlık çalışanlarıyla paylaşmalarını öneriyor.

SAĞLIK BAKANLIĞININ 14 GÜN KURALI

Son 14 gün içerisinde Coronavirus olan ülkelerden gelinmesi halinde Sağlık Bakanlığı’nın uyarıları şu şekilde:

Ateş ve öksürük yoksa bile 14 gün evden çıkılmaması tavsiye ediliyor.
Evden çıkılacaksa maske takılmalı
Mümkün olduğunca toplu taşıma kullanılmamalı
Ziyaretçi kabul etmeyin
Ayrı bir odada kalın
Odanızı sık sık havalandırın
Mümkünse ayrı tuvalet kullanın
Ayrı tabak ve bardak kullanılmalı
Evde de tıbbi maske takılmalı

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da CoronaVirüs paniğine yol açan o fotoğrafın Samsun ile ilgisi yok

Samsun'da CoronaVirüs paniğine yol açan o fotoğrafın Samsun ile ilgisi yok