24 Ocak 2022 Pazartesi

SAMSUN'DA MASKESİZ SOKAĞA ÇIKILMAYACAK! VEZİRKÖPRÜ KORONA'DAN KARANTİNAYA ALINDI

Samsun'da maskesiz sokağa çıkılmayacak!  Vezirköprü Korona'dan karantinaya alındı

Samsun İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile Vezirköprü ilçesi14 gün karantinaya alındı, Korona Virüs nedeniyle İl ve ilçelerde maskesiz sokağa çıkma ve iki kişi dahi yan yana yürümek yasaklandı.

11 Nisan 2020 Cumartesi 18:55 GÜNCEL

Samsun İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Covid-19 nedeniyle Samsun'da yeni tedbirler alarak bu kararları açıkladı.


Samsun İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulundan yapılan açıklamada Vezirköprü ilçesinde Korona Virüs artışı tespit edilmesi üzerine ilçeye giriş çıkışları 14 gün boyunca yasaklama kararı aldı.

Korona Virüs sebebi ile Samsun'da yeni tedbirler alan Samsun İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu bu kararları açıkladı.

Buna göre Samsun'da Samsun İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı kapsamında Samsun İl ve ilçelerinde işlek caddelerde maskesiz bir şekilde dolaşmak yasaklandı. Yapılan açıklamada, Samsun İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararları ile ilgili kamuoyuna şu bilgiler verildi.
"Samsun genelinde 2 kişi ve daha fazla grup halinde yürüyüşlerin engellenmesine, kurallara uygun hareket etmeyen sosyal mesafeye uymayanlar hakkında cezai işlem uygulanmasına, YURTKUR bunyasında yer alan Turgut Özal ve Münevver Ayaşlı öğrenci yurtlarının Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından pandemi sürecince ek hizmet binası olarak kullanılmasına, Samsun'un Vezirköprü ilçesinde Covid-19 vakalarının yapılan filyasyon ve diğer çalışmalara rağmen artış göstermesi nedeniyle, ilçe merkezine, ilçeye bağlı köylerden, bölge il ve ilçelerden giriş ve çıkışların mücbir sebepler haricinde 14 gün boyunca yasaklanmasına, hastanelerimizde Covid-19 pozitif vaka tespitleri tedavi altına alınıp karantina ve izolasyon altında tedavileri başlanmaktadır. Bu süreçte olası vaka olarak değerlendirilip numune vermeden veya Covid-19 pozitif olup hastaneden kaçmaya çalışan veya ayrılan, talimatlara aykırı hareket eden kişiler hakkında 1593 sayılı kanunun 284. maddesinde yer alan 66 ve 67'inci maddelerde zikredildiği üzere sarı hastalıklar hakkında tetkikatta bulunmaya selahiyettar memurlara muhalefet eden kimseler Türk Ceza Kanununun 195'inci maddesi mucibince cezalandırılır hükmü ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma başlıklı 195'inci maddesinde yer alan bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır hükümleri kapsamında hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiştir"

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da sokağa çıkma yasağında ihtiyaç sahiplerine devlet sahip çıktı

Samsun'da sokağa çıkma yasağında ihtiyaç sahiplerine devlet sahip çıktı