23 Ocak 2021 Cumartesi

SAMSUN'DA MÜHÜRLENEN VE YIKIM KARARI OLAN KAÇAK İNŞAAT BİTİRİLDİ

Samsun'da mühürlenen ve yıkım kararı olan kaçak inşaat bitirildi

Samsun'da İlkadım Belediyesi sınırlarında bulunan kaçak inşaatın, mühürlenmiş olması ve yıkım kararı bulunmasına rağmen bitirilerek kullanıma açılması şaşkınlık yarattı.

30 Nisan 2020 Perşembe 14:20 GÜNCEL

Samsun'un İlkadım ilçesinde kaçak olarak yapıldığı tespit edilen ve mühürlenen inşaatın tüm bunlara rağmen tamamlanarak bitirilmesi şoke etkisi yarattı.


İlkadım Belediyesi sınırlarında yer alan İlkadım ilçesi Zafer Mahallesi Şevketiye Caddesi'nde bulunan ve 11 Temmuz 2019 tarihinde kaçak olduğu tespit edilerek mühürlenen bina için 27 Ağustos 2019 tarihinde ise İlkadım Belediyesi Encümeni tarafından yıkım kararı alındı. Yıkım kararı bulunan kaçak inşaat tüm bunlara rağmen 10 ay içerisinde tamamlanarak bitirildi.

Konuyla ilgili Samsun Gazetesinden Merve İlhan'a açıklama yapan Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu ise kaçak inşaatın göz göre göre bitirldiğini söyledi.

Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu, İlkadım ilçesi Zafer Mahallesi Şevketiye Caddesi'nde bulunan ve 11 Temmuz 2019 tarihinde kaçak olduğu tespit edilerek mühürlenen bina için 27 Ağustos 2019 tarihinde İlkadım Belediyesi Encümeni tarafından yıkım kararı alındığını hatırlatarak Samsun Gazetesinden Merve İlhan'a yaptığı açıklamada şunları dile getirdi.

YIKIM İÇİN VERİLEN 30 GÜN SÜRE AŞILDI
"27 Ağustos 2019 tarihli encümen toplantısında binanın yıkımına karar verildi fakat yapı sahibi idare mahkemesine başvurularak, yıkım kararının yürütmesinin durdurulması istendi. 3. Bölge İdare Mahkemesi de bu talebi reddetti. Böylece İlkadım Belediye Encümeni'nin verdiği yıkım kararı kesinleşti. Bina sahibine 30 günlük süre verilerek yıkım tebliği yapıldı. Ancak 30 günlük sürenin bir hayli aşılmasına rağmen İlkadım Belediyesi'nin ilgili birimleri yıkımı gerçekleştirmemiştir. Yasal mevzuat gereği bahse konu yapı derhal yıkılmalıdır. İlkadım Belediyesi bu yapıyı yıkmamakla yasal görevini yerine getirmemektedir. Konu Mimarlar Odası tarafından titizlikle takip edilmektedir. İnşaat tamamlanana kadar ilkadım Belediyesi yetkililerinin haberdar olmaması çok düşündürücüdür. Şehrin tam göbeğinde İlkadım Belediyesi'nin gözünün içine baka baka bu yapı yapılmıştır"

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Korona Virüs için bazı yerler yüksek riskli bölge oldu

Samsun'da Korona Virüs için bazı yerler yüksek riskli bölge oldu