01 Kasım 2020 Pazar

SAMSUN'DA SEÇİM SONRASI AK PARTİ'DE İLKADIM VE ATAKUM İÇİN BU İHANET SENARYOLARI KONUŞULUYOR

Samsun'da seçim sonrası AK Parti'de İlkadım ve Atakum için bu ihanet senaryoları konuşuluyor

Samsun'da 31 Mart yerel seçimlerinde İlkadım ve Atakum ilçelerinin Millet İttifakına kaptırılması sonrası AK Parti'de ihanet senaryoları konuşulmaya başlandı. İşte Samsun AK Parti'de konuşulan o ihanet senaryoları ve 31 Mart seçimlerinde MHP ve ülkücü tabanın etki analizi..

01 Nisan 2019 Pazartesi 16:35 GÜNCEL

Samsun'da 31 Mart yerel seçim sonuçlarına göre Cumhur İttifakı 15 ilçeyi ikisi MHP'nin olmak üzere kazanırken, merkezde ise en önemli iki ilçeyi ise Millet İttifakına kaptırdı.  


Samsun'da AK Parti'nin Cumhur İttifakı ile iddialı olduğu İlkadım ve Atakum ilçelerini 31 Mart yerel seçimlerinde Millet İttifakının adayları kazandı.

AK Parti'de ise İlkadım ve Atakum seçimlerinin kaybedilmesi üzerine ihanet senaryoları da konuşulmaya başlandı. 

ÜLKÜCÜLER İLKADIM'I İSTİYORDU
Evet, Cumhur İttifakı kararı öncesi İlkadım ilçesinde MHP'liler İlkadım ilçesinin partilerine bırakılmasını istiyor bu konuda ısrar ediyordu. Bu ısrar sonucu MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin görevden alındı, MHP Milletvekili Erhan Usta ise partiden Cumhur İttifakı ruhuna zarar verdiği gerekçesi ile ihraç. Erhan Usta'nın MHP'den ihraç edilmesinde elbette ki tek neden bu değildi. Ancak Samsun'da tabanda bulunan MHP'liler Erhan Usta'nın ihraç edilmesine tepki gösterdi. Nihayetinde Erhan Usta, 31 Mart yerel seçimleri için her ne kadar ismi İYİ Parti ile anılsa da bağımsız aday olarak seçimlere girdi.

ADAM SEÇİYORUZ SLOGANI ÜLKÜCÜLERİN BAHCELİ'YE İSYANIYDI
Bu noktada Erhan Usta'nın bağımsız aday olması sonrası Samsun'da MHP'nin deyim yerindeyse eski tüfekleri, yanında saf oldu. Aynı şekilde MHP'den istifa ederek İYİ Parti'ye geçen Necattin Demirtaş'ın da yanında bu seçimde MHP'nin tabanda ki ağır topları birleşti. Slogan 'Adam seçiyoruz' du. Yani bu slogan aynı zamanda MHP'nin İlkadım ilçesinde Cumhur İttifakı kapsamında aday göstermemesine olan bir isyandı. 

HDP ELEŞTİRİLERİ TERS TEPTİ
Samsun'da hem ideolojik hem de seçmen bazında siyasi kutupların dengeyi değiştirme gücünün bulunduğu İlkadım ve Atakum ilçelerinde MHP'nin Cumhur İttifakı kapsamında aday göstermemesi, 31 Mart yerel seçimlerinde tabanda bulunan ülkücüleri birleştirdi daha da kemikleştirdi. Bunun yanı sıra özellikle İlkadım ilçesinde ülkücü kimliği ile tanınan Necattin Demirtaş'a yönelik yürütülen HDP kampanyası, deyim yerindeyse ters tepki yaratarak  Demirtaş ve taraftarlarını adeta birbirine daha da çok kilitledi. 

ŞABAN KILIÇ SİNYALİ VERMİŞTİ
MHP'nin önemli isimlerinden Şaban Kılıç aslında aylar öncesinden Samsun'da sinyali vermiş, Erhan Usta'nın Tütün iskelesinde yaptığı miting sonrası söylediği "MHP'liler AK Parti adayına oy vermez" söylemi bir anlamda gerçek olmuştu. Şaban Kılıç, Samsun'da tabanda yer alan ülkücülerin Necattin Demirtaş ve Erhan Usta'ya oy vereceklerini söylerken, tavanda ise MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak ve ekibi Cumhur İttifakının yanında yer aldı ve MHP'den istifa eden Necattin Demirtaş'ı çok sert sözler, suçlamalarla eleştirdi.

KARAPIÇAK ROL MÜ YAPTI
Bu konuda aslında farklı iddialarda var. Ancak bu iddiaların doğruluğunu ispatlamak mümkün değil. Yani iddiaya göre MHP Samsun İl Başkanı Karapıçak ve MHP İlçe yöneticileride, genel merkeze karşı sıkıntı yaşamamak için rol yaptı, Cumhur İttifakına destek vererek, Necattin Demirtaş'ı bilinçli olarak eleştirdi. Aslında tüm bunlar bir oyundu. Tabi bunlar bir iddia.. 

AK PARTİLİLER İLKADIM'DA AK PARTİYE İHANET ETTİ
Meselenin diğer tarafında ise seçimi kazanan Necattin Demirtaş'ın yaptığı açıklamalarda hayli dikkat çekici idi. Necattin Demirtaş, 31 Mart seçimlerini kendisine destek veren AK Partililer, MHP'liler, CHP'liler, İYİ Partililer sayesinde kazandığını söylüyordu. Yani burada AK Parti cephesinde de özellikle İlkadım ilçesinde Demirtaş'a oy verenler vardı. Bu noktada artı parantez belirtecek olursak, bir çok AK Partilinin, İlkadım ilçesinde Necattin Demirtaş lehine çalıştıkları biliniyor.  Whatsaap ve mesenger mesajları ile kişi ve kişilere Erhan Usta ve Necattin Demirtaş paylaşımları ve gönderileri yapan bu AK Partililerin, seçim sonrası yine sosyal medya sayfalarından AK Parti'nin tepe yönetimine 'İlkadım ve Atakum'un hesabını kim verecek' mesajları yazmalarıda, ortaya konulan iki yüzlülüğü gözler önüne seriyor.

ATAKUM'DA DA İHANET İDDİASI VAR
Diğer taraftan AK Parti cephesinde kaybedilen İlkadım ilçesinde, MHP'lilerin, ülkücülerin Cumhur İttifakına oy vermedikleri bu nedenle seçimin kaybedildiği de konuşuluyor. 

Seçimi Atakum'da da kaybeden Cumhur İttifakında, bu ilçede de AK Partililerin ihanetine uğranıldığı yönünde senaryolar gündemde. 

Sonuç olarak, İlkadım ilçesine yeniden dönecek olursak. Bu seçim sonuçlarına bakıldığı zaman MHP ve ülkücü taban, İlkadım'da tepkili AK Partililerinde desteğini alarak Necattin Demirtaş özelinde, MHP Genel Merkezine 'Kesilir belki fakat, çekmeye gelmez boynum' mesajı vermiş oldu. 

İlkadım ve Atakum ilçelerinin kaybedilmesi sonrası AK Parti'de konuşulan ihanet senaryoları bunlar. 

Bu saatten sonra oy sonuçları da ortadayken, yapılabilecek tek şey, milletin seçtiğine  saygı duyup, seçilen belediye başkanlarına başarı dilemektir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da bağımsız olarak 168 bin 418 oy alan Erhan Usta açıklama yaptı

Samsun'da bağımsız olarak 168 bin 418 oy alan Erhan Usta açıklama yaptı