20 Eylül 2021 Pazartesi

TES-İŞ SENDİKASI YEDAŞ'IN İŞTEN ÇIKARTTIĞI İŞÇİLER İÇİN HAK ARAMA MÜCADELESİ BAŞLATTI

Tes-İş Sendikası YEDAŞ'ın işten çıkarttığı işçiler için hak arama mücadelesi başlattı

Tes-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Gökay Özdal, yeni yıl öncesi işten çıkartılan YEDAŞ işçileri için hak arama mücadelesi başlattıklarını açıkladı.

03 Ocak 2020 Cuma 17:42 GÜNCEL

Tes-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Gökay Özdal, YEDAŞ'ın yeni yıl öncesi işten işçi çıkartmasına tepki gösterdi.


Sendika binasında işten çıkartılan işçilerle birlikte basın açıklaması yapan Tes-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Gökay Özdal, "İşveren ile yaptığımız tüm görüşmelerde norm kadro fazlalığı gerekçesini kabul etmediğimizi, YEDAŞ'ın halen işe alımlar yaptığını, işten çıkarılan özellikle 18 arkadaşımızın mağduriyetlerinin giderilmesini ısrarla talep etmemize karşın, bu defa yetkililer tarafından işten atılanların performans eksikliği cümlesiyle karşı karşıya kaldık. Neye göre performans eksikliği yada işten atılan üyelerimizle ilgili işten atmayı gerektirecek bir suçları varsa neden toplu iş sözleşmesinin disiplin kurulu maddesi işletilmemiştir. Tek taraflı fesh kesinlikle kabul edeceğimiz bir tavır değildir" dedi.

YEDAŞ tarafından çıkartılan işçilerin çalıştıkları kuruma yıllarca hizmet ettiğini, gecelerini gündüzlerine kattıklarını, hafta sonu tatili dahi yapmadıklarını belirten Tes-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Gökay Özdal, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi.
"18 işçi arkadaşımız YEDAŞ tarafından norm kadro fazlalığı gerekçe gösterilerek işten atıldılar. Mağdur edilmiş enerji emekçilerinin daima yanlarında olduğumuzu belirtiyoruz. Kamu ve özel sektör ayırmadan nitelikli hizmet, iş güvencesi ve insan onuruna yakışır bir çalışma ortamının sağlanmasını her zaman savunduk ve savunmaya da devam edeceğiz. Bu esaslar çerçevesinde yasalardan doğan hukuki hak arama mücadelemizi başlattığımız gibi, taleplerimizi hafife alan YEDAŞ yönetimine buradan sesleniyoruz. İşten çıkartılan enerji emekçisi arkadaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesini ve işlerine geri döndürülmelerini ısrarla ve ısrarla talep ediyoruz." 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İlkadım Belediyesinin iptal edildiği söylenen Hilal Kart ihalesi iptal edilmemiş

İlkadım Belediyesinin iptal edildiği söylenen Hilal Kart ihalesi iptal edilmemiş