23 Eylül 2020 Çarşamba

YEDAŞ'IN EMEKTAR ÇALIŞANLARI ZORLU KIŞ ŞARTLARI İLE MÜCADELE EDİYOR

YEDAŞ'ın emektar çalışanları zorlu kış şartları ile mücadele ediyor

Samsun dahil Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop'ta elektrik dağıtımından sorumlu olan YEDAŞ'ın emekçi çalışanları kış ayında zorlu doğa şartları altında kar yağışı nedeni ile kesilen hatların onarımı için mücadele ediyor.

18 Ocak 2019 Cuma 13:29 GÜNCEL

YEDAŞ'ın emektar çalışanları kar yağışı nedeni ile elektrik kesintilerinin yaşandığı bölgelerde, zorlu doğa şartlarına karşı mücadele ediyor.  


Samsun ile birlikte  Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop'ta elektrik dağıtımından sorumlu olan YEDAŞ'ın emekçi çalışanları kar ve fırtınaları aşarak arızaların yaşandığı şebekeleri ve dağıtım hatlarını onarıyor.

Elektrik dağıtımından sorumlu olduğu bölgede özellikle kırsal kesimlerde yaşanan yoğun kar yağışı ve saatte 130 km’ye ulaşan fırtınalardan etkilenen elektrik dağıtım şebekesine de yine YEDAŞ'ın emekçi çalışanları müdahale ederek arızayı giderdi.YEDAŞ'tan karla mücadele ile ilgili yapılan açıklamada ise şu bilgiler verildi.

Kuvvetli fırtına nedeniyle Ordu’nun çoğu ilçesinde dağıtım hatları üzerine köklerinden kopan ağaçlar devrildi, çatılar uçtu. Fırtınanın şiddetine dayanamayan bazı direkler hasar gördü. Buz yüküne ve rüzgara dayanamayan hatlarda kopma ve arızalar meydana geldi. Bazı ilçe ve köylerde kar kalınlığı 1.5 metreye ulaşırken köy yolları kapandı. YEDAŞ ekipleri, valilik, karayolları, AFAD ve diğer kurumlarla işbirliği içinde çalışarak kesinti ve arızaları gidermek için 7 / 24 görev başında. Karayolları yol açma çalışmasını takip ederek köylere ulaşarak yıkılan direklerin montajını yapıyor, kopan hatları onarıyor, biriken kar ve buzları döküyor. Gece gündüz günün her saati kurumların ilgili birimleri ile haberleşerek ortak çözüm üretiyorlar. 

1970’li yıllarda tesis edilen ve işletme ömrü azalan şebeke unsurlarında sürekli yenileme, bakım onarım çalışmaları yapan YEDAŞ,  kar ve fırtına nedeniyle meydana gelen hasarlardan kullanıcıların etkilenmemesi için bütün imkanlarını seferber etti. Yol açma çalışmaları zorlu olan bazı köylere omzuna ekipmanlarını alarak yürüyerek gidiyorlar. Dağınık bir yerleşime sahip köylerde tek bir haneye elektrik vermek için kilometrelerce yolu yürüyor, ormanlık arazinin, derenin içinden geçiyor arızanın kaynağına ulaşıyorlar. En kısa sürede elektrik hizmeti sunmak için soğuk hava ve fırtına ile mücadele ediyorlar.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Kredi kartı borcu olanlar için artık kefile ihtiyaç yok

Kredi kartı borcu olanlar için artık kefile ihtiyaç yok