27 Ekim 2021 Çarşamba

YEPAŞ FATURASI YÜKSEK GELEN ABONELERE FAİZSİZ TAKSİTLENDİRME YAPACAKMIŞ

YEPAŞ faturası yüksek gelen abonelere faizsiz taksitlendirme yapacakmış

YEPAŞ yüksek gelen elektrik faturaları için açıklama yaptı. YEPAŞ faturası yüksek gelen abonelere faizsiz taksitlendirme yapacaklarını açıkladı.

27 Ağustos 2021 Cuma 09:14 GÜNCEL

Elektrik faturaları neden yüksek geliyor? Elektrik sayaçları yanlış mı okunuyor? Elektrik faturaları yüksek gelen aboneler ne yapmalı?


Samsun dahil YEPAŞ bölgesinde bulunan illerde faturaları şişkin gelen vatandaşlar duruma tepki gösterirken, yapılan açıklamada dağıtım şirketinin sayaç okuma performansını arttırmak için düzenlemeye gittiği belirtildi.

YEPAŞ tarafından yapılan açıklamada yüksek gelen elektrik faturaları için abonelere şu bilgi verildi.

"Bölgemiz içerisinde yer alan abonelerin mevsimsel kullanım durumunda olanların haricinde tamamı aylık olarak okunmakta ve elektrik faturaları standart uygulamada 25 – 35 günlük tüketimlere göre düzenlenmektedir.  Ancak Ağustos dönemi içinde okuma işlemini yapan bölgedeki elektrik dağıtım şirketi tarafından, okuma performansını artırmak adına sayaç okuma termin programlarında bir düzenleme yapmış olup bu kapsamda Samsun ilinin bazı bölgelerin de standart sayaç okuma süresini (25 – 35 gün) aşan faturalar oluşmuştur. YEPAŞ olarak okuma süresi standart süreyi aşan müşterilerimize sistemde kayıtlı telefon numaraları üzerinden SMS ile bilgilendirme yapılmakta ve söz konusu faturaların okuma süresinin artmış olması sebebiyle faizsiz taksitlendirme yapabilecekleri konusunda bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bu kapsamda gönderilen SMS’e dönüş yapan müşterilerimizin talepleri doğrultusunda faturaları otomatik olarak taksitlendirilmektedir. Sistemde kayıtlı telefon bilgisi olmayan müşterilerimiz ise N Kolay Yetkili İşlem Merkezlerimize başvurmaları halinde aynı haktan faydalanabilmektedirler. Müşterilerimizin işlem yaptırabilecekleri N Kolay Yetkili İşlem Merkezlerimizin adreslerini https://www.yepas.com/destek-ve-iletisim/musteri-hizmetleri-merkezlerimiz/  adresinden öğrenebilirler.

Okuma süresine bağlı olarak faturaların artmış olmasının yanı sıra Temmuz ve Ağustos dönemleri yüksek sıcaklıklar sebebiyle elektrik tüketiminde rekorlarının kırıldığı dönemler olmuştur. Bölgemiz de de yoğun olarak hissedilen sıcaklıklar sadece klima tüketimlerinde artışlara sebep olmamış tüm elektrikli cihazların tüketimlerinde artışlara söz konusu olmuştur.  Bu durumda elektrik tüketimlerinin artmasına, dolayısıyla artan elektrik faturalarına sebep olmuştur.  Ayrıca, bazı müşterilerimizden gelen şikâyetlerde, bu dönemde düzenlenen elektrik faturaların zamlı elektrik tarifeleri üzerinden düzenleneceği yönünde endişe duydukları görülmektedir. Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)  tarafından açıklanan ve 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle tüm abone grupları bazında geçerli olan tarifelerde  yüzde 15’lere varan oranlarda artışlar yapılmıştır. Ancak Elektrik Piyasası mevzuatı gereği, fiyat artışından önceki dönemleri kapsayan tüketimlerin yeni fiyatlarla düzenlenmesi söz konusu olmayıp, faturalar ilk ve son okuma tarihleri arasında geçerli olan elektrik fiyatlarının ortalaması üzerinden düzenlenmektedir.  Şöyle ki;  15 Haziran – 15 Ağustos dönemi arasında okuması yapılan 60 günlük bir faturanın 15 Haziran – 1 Temmuz arasındaki tüketimi eski fiyattan, 1 Temmuz – 15 Ağustos arasında ki tüketimi ise yeni fiyattan hesaplanmaktadır. Bu konuda müşterilerimizin herhangi bir tereddüt duymasına gerek yoktur. Müşterilerimiz, tüm bu uygulamalar hakkında bilgi almak, talep ve şikâyetlerini 444 55 23 numaralı çağrı merkezimiz üzerinden www.yepas.com internet sayfamız ve YEPAŞ Mobil uygulamamız üzerinden 7 gün 24 saat bizlere iletebilirler. Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

.....

30 Ağustos 2021 Pazartesi 12:12

Haberi okumadım neden mi okusam da faturalar yüksek okumasam da. İnanın evde 20 gün gibi elektrik tüketimi en az olan zaman da bile faturalar diğer aylarla nerdeyse aynı geliyor. Şikayet etsen hep tutturmuşlar elektrik sayacı falan filan. Kısacası en güzeli doğuda yaşamak NEDENİ Nİ BİLİYOSUNUZ....

Ali

27 Ağustos 2021 Cuma 13:13

Muz Cumhuriyetiyiz

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'a inen yolcu uçağında öyle bir şey yaptı ki iner inmez gözaltına alındı

Samsun'a inen yolcu uçağında öyle bir şey yaptı ki iner inmez gözaltına alındı