31 Mayıs 2020 Pazar

DOKTORA, HEMŞİREYE SALDIRANLARA YENİ SAĞLIK YASASI İLE 12 YIL HAPİS CEZASI VERİLECEK

Doktora, hemşireye saldıranlara yeni sağlık yasası ile 12 yıl hapis cezası verilecek

Yeni sağlık yasası ile ile artık hastanelerde doktora hemşireye saldıran, darp edenlere 12 yıl hapis cezası verilecek. Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi.

08 Kasım 2018 Perşembe 13:34 SAĞLIK

Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilirken, yeni sağlık yasası ile birlikte doktora, hemşireye yönelik saldırılara 12 yıl hapis cezası verilebilecek.


Sağlıkta şiddetin önüne geçecek yasa teklifi, Meclis'ten geçti. Sağlık alanında düzenlemeler içeren Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda kabul edildi.

TEKLİFTE NELER VAR
Yasa teklifine göre, sağlıkta şiddette failler artık karakoldan serbest kalmayacak, savcılığa sevk edilecek. Bu yasa kapsamında yargılananlar için 12 yıla kadar hapis talep edilebilecek. Samsun'da Ramazan ayında özel bir hastanede görev yapan doktora, uçan tekme atılmış olayla ilgili saldırganlar tutuklanmıştı.

KHK İLE İHRAÇ EDİLENLER ÖZEL HASTANELERDE ÇALIŞABİLECEK
KHK ile ihraç edilen sağlık çalışanları özel hastanelerde çalışabilecek.

İZİNSİZ İLAÇ SATANA 300 BİN LİRAYA KADAR CEZA
Teklifle ilaç tedarik zincirine aykırı hareket edenlere yaptırım artacak. Sağlık Bakanlığı'ndan izinsiz ilaç satışı yapanlara 300 bin TL'ye kadar ceza verilecek. Tüp bebek tedavisine 40 yaş kriteri getirilecek. Yığılma varsa aile hekimi hastayı başka aile hekimine yönlendirebilecek.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Halil Kalaycı Ayvacık İlçe Belediye Başkan aday adayı oldu

Samsun'da Halil Kalaycı Ayvacık İlçe Belediye Başkan aday adayı oldu