24 Ocak 2022 Pazartesi

KALP KRİZİ BELİRTİLERİ NELER? GENÇ YAŞTA KALP KRİZİ HANGİ BELİRTİLERLE GELİYOR

Kalp krizi belirtileri neler? Genç yaşta kalp krizi hangi belirtilerle geliyor

Kalp krizi belirtileri neler, genç yaşta kalp krizi hangi belirtilerle geliyor. Kalp krizini tetikleyen hastalıklar. Samsun Büyük Anadolu Hastanesi, genç yaşta kalp krizi belirtileri ile ilgili bilgiler verdi.

01 Eylül 2020 Salı 11:19 SAĞLIK
Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Oğuzhan Yücel genç yaşta kalp krizi geçirmenin nedenlerini açıkladı.

Kalp krizinin ciddi bir hastalık olduğunu ifade eden Büyük Anadolu Hastaneleri Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Oğuzhan Yücel  “Kalp krizi geçiren insanların yüzde 30'u hastaneye varamamaktadır. Yani ambulansa hasta binse de hastaneye kadar canlı olarak varamıyor. Hastaların yüzde 30'u ilk birkaç saat içerisinde hayatını kaybetmektedir. Bu hastalarda en önemli ölüm sebebi ritim bozukluğudur. Geriye kalan yüzde 20'si ilk bir ay içerisinde hayatını kaybetmektedir. Öyle bir hastalık ki şu anda tıpta tanı konulduğu anda itibaren ilk bir ay içerisinde 2 kişiden 1'inin ölümüne sebep olmaktadır. Bununla birlikte yüzde 50’lik grupta kalp yetmezliğinin komplikasyonları ile yaşıyor. Kalp yetmezliği olabiliyor, kapak hastalığı olabiliyor ya da hayat boyunca kalp krizi komplikasyonları nedeniyle tedavi almak zorunda kalıyor. Bu sebepten damar hastalığı, kalp damar hastalığı oldukça ciddiye alınması gerekmektedir.

Gençken yeni başlayan nefes darlığı, yeni başlayan göğüs ağrısı, hareket kabiliyetinde azalma, ailesel olarak kalp hastalığı riski , erken yaşta başlayan bir şeker (diyabet) hastalığı, aileden gelen bir familyal kolesterol yani ailesel kolesterol yüksekliği, ürik asit metabolizma bozukluğu ve ailede sebebi bilinmeyen ani ölümler varsa bu gençlerin  göğsünde ağrı, hareket kabiliyetinde azalma ve nefes darlığı da varsa uzman bir kardiyoloğa  gözükmesini şiddetle tavsiye ediyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsunspor Store dışında sosyal medyada forma satanlara dava açılacak

Samsunspor Store dışında sosyal medyada forma satanlara dava açılacak