29 Kasım 2021 Pazartesi

SAMSUN KAVAK'TA GÖREV YAPAN KADIN DOKTOR YAKALANDIĞI KANSER HASTALIĞINI 4 KEZ YENDİ

Samsun Kavak'ta görev yapan kadın doktor yakalandığı kanser hastalığını 4 kez yendi

Samsun'un Kavak ilçesinde aile hekimliği yapan Deniz Sarı Gümüşova 4.5 yıl içinde 4 kez yakalandığı kanser hastalığını yendi, kanser tedavisi sürerken görev yaptığı sağlık merkezinde hastalarını tedavi etmeyi ise hiç bırakmadı.

08 Şubat 2019 Cuma 17:40 SAĞLIK

Samsun'un Kavak ilçesinde aldığı kemoterapi tedavisi nedeni ile saçları dökülen 17 yıllık kadın doktor Deniz Sarı Gümüşova, 4.5 yılda 4 kez kanseri yenmeyi başardı.


Samsun'un Kavak ilçesinde aile hekimliği yapan Deniz Sarı Gümüşova, 4,5 yıl içinde 4 kez yakalandığı kanseri 4'üncü kez yenmeyi başardı.

Kavak ilçesinde görevli 17 yıllık doktor, evli ve bir çocuk annesi Deniz Sarı Gümüşova, 4,5 yıl önce rahim kanserine yakalandı. Uzun ve zorlu tedavi sürecine başlayan Gümüşova, 6 aylık ilaç tedavisinden sonra Ankara'da ameliyat olarak rahmindeki tümörü aldırdı. Kanser 3 kez daha tekrarladı. Kemoterapi tedavisi nedeniyle saçları dökülen Gümüşova, fiziksel değişime aldırmadan bir yandan kendi tedavisi devam ederken diğer taraftan hastalarını tedavi etmeyi sürdürdü. Kanser Haftası'nda kanseri 4'üncü kez yendiğini öğrenen Gümüşova, büyük mutluluk yaşadı.

Aile hekimi Gümüşova, AA muhabirine, 4,5 yıl önce bir yaz tatili sonrasında kendisine üçüncü evre rahim kanseri teşhisi konulduğunu belirtti.

Doktorunu tedavisini harfiyen uyguladığını ifade eden Deniz Sarı Gümüşova, "Doktorumun verdiği ilaçlar haricinde ek olarak bitkisel bir ilaç kullanmadım. Sevdiğim şeyleri yapmayı bırakmadım çünkü bu durumda en güzel şeyin yoğun sevgi olduğunu öğrendim. İşime devam ettim, çünkü hastalarımla olmak da beni mutlu eden durumdu. Hatta tedavi devam ederken tatilimi de yaptım, gündelik hayata devam ettim." dedi.Kanseri yenen hastaları örnek aldığını vurgulayan Gümüşova, şunları dile getirdi:

"Mücadeleyi hiç bırakmadım, bırakmaya da niyetim yok. On yıl kanserle savaşan ve kaybetmeyen insanları örnek aldım ve ben de diğer kanser hastalarına örnek olmak istedim. Umarım öyle de olur. İleri evre kanser olduğumda moralim çok bozulmuştu ama ilk ameliyat olduktan sonra 'Ben bu işi başarırım.' dedim çünkü başarmak için birçok nedenim var, çocuğum ve ailem var, arkadaşlarım var, yaşam zevkim vardı. Kanser olduğum dönemde çok dengeli beslenmeye devam ettim, spor yaptım ve en önemlisi hayattan vazgeçmedim. Sağlıklı iken yaptığım her şeyi yaptım, yapmaktan vazgeçmedim. Normal hayatıma devam ettim. Kanser kronik bir hastalık. 'Tüh, vah' demeden insanın bununla yaşamayı öğrenmesi gerekiyor."

Yakalandığı kanser hastalığını 4 kez yenmeyi başaran kadın doktor Gümüşova, kadınların yılda en az bir kez kanser taramasını yaptırması tavsiyesinde de bulundu. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Atakum Belediye Başkan adayı Zihni Şahin: Sırada Atakum'a hizmet etmek var

Atakum Belediye Başkan adayı Zihni Şahin: Sırada Atakum'a hizmet etmek var