25 Mayıs 2020 Pazartesi

SAMSUN'A GELEN SAĞLIK BAKANI AHMET DEMİRCAN'DAN SEZARYENLE DOĞUM AÇIKLAMASI

Samsun'a gelen Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'dan sezaryenle doğum açıklaması

Samsun'a gelen Sağlık Bakanı ve AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, sezaryen ile doğumun, normal doğumun önüne geçtiğini açıkladı.

29 Temmuz 2017 Cumartesi 18:31 SAĞLIK
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Samsun Valisi Osman Kaymak'a yaptığı ziyarette sezaryen doğumu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. AK Parti Samsun Milletvekili ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sezaryen doğumunun cerrahi bir müdahale yöntemi olduğunu kaydederek, hekimlerede uyarılarda bulundu.

Samsun Valisi Osman Kaymak'ı makamında ziyaret eden Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, burada yaptığı açıklamada "İki gün önce Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan hanımefendi ile Ankara Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından düzenlenen Sezaryen Oranlarının Azaltılmasında Etkili Yöntemler Sempozyumu'na katıldık. Sezaryen, doğum yolu yöntemi değil bir cerrahi müdahale, ameliyattır ve ancak bir endikasyon olduğunda başvurulacak bir uygulama olmalıdır. Elbette anne ve bebek sağlığı için gerektiğinde hayat kurtarıcı bir müdahaledir. Sezaryenin normal doğumdan fazla kullanılıyor olması gerçekten düşündürücüdür. Şu anda ulaştığımız rakamlara göre, sezaryen normal doğumunun önüne geçmiştir. Bu düşündürmeli. Çünkü bu sonuç bilime uygun bir sonuç değildir. Endikasyonu koyan hekimlerimizin bu konuyu bilim açısından değerlendireceklerine ve sorgulayacaklarına inanıyorum. Normal doğumun öne çıkmasını sağlayan tedbirler alıyoruz ve bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Ülkemizdeki hekimlerimizin de bu konudan rahatsız olduklarına inanıyorum. Burada düzeltilmesi gereken bir nokta var ve onun üzerinde durarak, bunu düzeltmek zorundayız. Hastalardan gelen taleplerde bu konuda belirleyici oluyor. Halkımızın bu konuda düzenli bilgilendirilmesi lazım. Bu konuda bilgi standart seviyemizi yükseltmemiz lazım. İnşallah çalışanlarımız aracılığıyla bu kötü gidişatı durdurmak için elimizden geleni yapacağız. Bu konudaki personel açığımızı da kapatacağız. Biz tedbirlerimizi daha çok cazibe oluşturmak ve öndeki engelleri kaldırmakla başlayarak inşallah bu sorunları çözeceğiz" dedi.

Bakan Demircan, sezaryen doğumun yanı sıra obeziteye de dikkat çekerek, "Dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin sorunlarından birisi obezitedir. Obezite ülke için çok ciddi bir sorundur. Obezite sadece kilo sorunu değildir. Obeziteye bağlı birçok hastalık peşinden gelmektedir. Obeziteyi ciddiye almak lazım. Obeziteye karşı tedbirlerimiz almak zorundayız. Halkımız meseleyi sahiplenirse üstesinden gelinmeyecek sorun yoktur" diye konuştu.

Gerçekleşen ziyarette Samsun Valisi Osman Kaymak'ta bir konuşma yaparak, şunları dile getirdi.

"Sayın Bakanım öncelikle şehrimize hoş geldiniz. Yeni görevinizi Allah hayırlı uğurlu etsin. Kurtuluş Mücadelesi'nin başladığı 19 Mayıs Şehri Samsun’da sizleri ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Hükümetimizin sizi Sağlık Bakanı olarak ataması Samsun’a ve Samsun'lulara verdiği değeri göstermektedir. Sizin Sağlık Bakanı olmanız, inşallah bundan sonra Samsun’un Sağlık Kenti olarak yoluna devam etmesine daha çok katkı sağlayacaktır ve Samsun Sağlık Kenti unvanıyla yoluna devam edecektir."
 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı Demircan:Sağlıkta ikinci dönüşüm dönemi başlıyor

Sağlık Bakanı Demircan:Sağlıkta ikinci dönüşüm dönemi başlıyor