29 Kasım 2021 Pazartesi

SAMSUN'DA LİSE ÖĞRENCİSİ ÖZGÜR ULAŞ YİĞİT'İN BAĞIŞLANAN ORGANLARI 4 HASTAYA UMUT OLDU

Samsun'da lise öğrencisi Özgür Ulaş Yiğit'in bağışlanan organları 4 hastaya umut oldu

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde geçirdiği beyin kanaması sonucu yaşamını yitiren 16 yaşında ki Özgür Ulaş Yiğit'in bağışlanan böbrek ve karaciğeri organ bekleyen 4 hastaya nakledilecek.

29 Ağustos 2018 Çarşamba 16:33 SAĞLIK

Amasya'da yüksekten düşerek beyin kanaması geçiren ve tedavi gördüğü Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde beyin ölümü gerçekleşen lise öğrencisi Özgür Ulaş Yiğit'in organları ailesi tarafından bağışlandı.


Amasya'nın Merzifon ilçesinde yüksekten düşme sonucu ağır yaralanan ve kaldırıldığı Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde beyin ölümü gerçekleşen 16 yaşındaki Özgür Ulaş Yiğit'in ailesi tarafından bağışlanan organları, 4 hastaya umut oldu.

Amasya'nın Merzifon ilçesinde 19 Ağustos'ta yüksekten düşme sonucu beyin kanaması geçiren Özgür Ulaş Yiğit, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezine sevk edildi.

Özgür Ulaş Yiğit'in beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine OMÜ Organ Nakil Koordinatörü Birgül Tan, gencin ailesi ile görüşerek organ bağışı önerisinde bulundu. Bunun üzerine baba Fikret Yiğit, oğlunun organlarını bağışlama kararı aldı.İlgili birimlere bilgi verilmesinin ardından, beyin ölümü gerçekleşen 16 yaşındaki Özgür Ulaş Yiğit'in organları OMÜ Organ Nakli Merkezinde görevli Prof. Dr. Yarkın Kamil Yakupoğlu'nun da aralarında bulunduğu uzmanlar tarafından alındı.

Samsun Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, gazetecilere yaptığı açıklamada, ailenin çok büyük fedakarlık ve onurlu davranış gösterdiğini söyledi.

Türkiye'de yaklaşık 30 bin kişinin organ beklediğini, her gün bu kişilerden birçoğunun öldüğünü belirten Kazak, "Bu evladımız 4 ayrı kişiye hayat olacak. Kalp İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesine gidiyor. Böbreğin biri burada hastaya nakledilecek, diğeri Karadeniz Teknik Üniversitesine, karaciğer ise Atatürk Üniversitesine gönderiliyor. Sağlık Bakanlığımızın sağladığı uçak ve kara ambulanslarıyla organlar 4 ayrı şehrimizde 4 ayrı insanımıza hayat verecek." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsunspor'da 5 eski futbolcu alacaklarında indirim yaptı

Samsunspor'da 5 eski futbolcu alacaklarında indirim yaptı