29 Kasım 2021 Pazartesi

İLKADIM BELEDİYE BAŞKANI DEMİRTAŞ ARAPÇA TABELALARI SIFIRLAYACAKLARINI AÇIKLADI

İlkadım Belediye Başkanı Demirtaş Arapça tabelaları sıfırlayacaklarını açıkladı

Samsun'da İlkadım Belediyesi Başkanı Necattin Demirtaş, Suriye ve Iraklı göçmenlerin açtığı iş yerlerine astıkları Arapça tabelalar için "Arapça tabelaları sıfırlayacağız" dedi.

22 Ekim 2021 Cuma 17:10 SAMSUN HABER

Samsun'da İlkadım Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Arapça yazıların ve yabancı kelimelerin yer aldığı tabelaların kaldırılmasına yönelik Suriye ve Iraklı göçmenlere ait iş yerlerinde denetim yaptı.


İlkadım Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, son zamanlarda ilçede yaygınlaşan Arapça Tabela şikayetlerini sıfırlamak üzere harekete geçti. Vatandaşların ağırlıklı olarak kullandıkları Çiftlik Mahallesi, Hakkı Bey ve Saadet Caddesi'nden başlayarak iş yerlerini mercek altına alan ekipler, çalışma izni ve iş yeri ruhsatı incelenirken, kanunlara uymayan ve zabıtayı görünce dükkanını kapatıp giden iş yeri sahipleri hakkında ise tespit tutanağı tutuldu. Sorumluluk alanımızda başlattığımız çalışma dâhilinde yabancı kelimelerin ve Arapça yazıların yer aldığı tüm tabelaların kaldırılarak dilimize uygun hale getirilmesi, görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılması konusunda esnafımıza gerekli uyarılar yapıldığını ifade eden İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş  "Suriye uyruklu vatandaşlarımız tarafından çok sayıda iş yeri açarak yerleşik düzene geçildiği gözlerden kaçmıyor. Bu iş yerlerinin büyük bir kısmı da yine Suriye uyruklu vatandaşlarımıza hitap ettiğinden tanıtımlarına yönelik tabela, pankart ve flamaları da yabancı harf ve kelimelerle yazılmıştır. İş yerlerinde TSE standartlarına uyan esnaflarımız gibi Suriyeliler de kanunlarımıza uymak zorunda. Söz konusu tabelalara sahip esnafımızın gerekli düzenlemeleri yapmasını, varsa çevrelerindeki esnafların da uyum sağlaması konusunda duyarlılık göstermelerinin yanı sıra ilçemizde imla hatalarının olduğu tabela, poster ve afişlerin oluşturduğu görüntü kirliliğine asla müsaade etmeyeceğiz" dedi. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 5 Yorum

Kaplan

24 Ekim 2021 Pazar 14:19

İlk adındaki İngilizce Fransızca neyidüğü belirsiz tabelalarda kaldırılacak mı Yoksa savaş sadece Arapça tabela lara mı

Hüsam

14 Kasım 2021 Pazar 14:13

hayır sadece arapça tabelalar şekerim rahatsızsan kilis'e git

Sakıp

23 Ekim 2021 Cumartesi 06:28

Çok geç alınmış bir karar olsada genede bravo derim ,ancak uygulanacakmı bakalım.Arapça yazılar görüntü kirliliği yaratıp ne yazdığıda anlaşılmıyor.

hasan ertürk

22 Ekim 2021 Cuma 19:47

arapça levhalardan rahatsiz olmayan yoktu gayet yerinde uygulama tebrikler tabiki bunu 10 milyon ipsiz sapsizi ulkeye dolduranlari destekleyenler anlayamaz

Ebabil

22 Ekim 2021 Cuma 15:48

İngilizce, Fransızca, Almanca tabelalara ne yapacaksın. Tabi aplan bunlara dokunursan kulağını çeker

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma için 30 yeni otobüs aldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma için 30 yeni otobüs aldı