21 Ocak 2022 Cuma

İLKADIM BELEDİYESİ'NİN ŞİRKETİ 18 MİLYON ZARAR ETTİ, SGK-VERGİ BORCU 43 MİLYON OLDU!

İlkadım Belediyesi'nin şirketi 18 milyon zarar etti, SGK-Vergi borcu 43 milyon oldu!

Samsun'da İlkadım Belediyesine bağlı Gazi İmar İnşaat Şirketi'nin 10 ay içinde 18 milyon TL zarar ettiği, SGK ve Vergi borcunun ise 43 milyon TL'ye ulaştığı açıklandı.

04 Aralık 2021 Cumartesi 15:01 SAMSUN HABER

Samsun'da İlkadım Belediyesi Meclis toplantısında Gazi İmar İnşaat Şirketi'nin borçları tartışma konusu oldu.


Meclis toplantısında Gazi İmar İnşaat Şirketi'nin 10 ayda 18 milyon TL zarar ettiği, 14 milyon sermayesinin uçup gittiği, SGK-vergi borcunun ise 43 milyon TL olduğu belirtildi. İlkadım Belediyesi'nin Gazi İmar İnşaat Şirketinde acil denetim yapılması gerektiğini söyleyen MHP İlkadım Belediye Meclis Üyesi Cemalettin Kola, şirketin borç durumunu açıklayarak acil denetleme talebinde bulundu. 

10 AYDA ŞİRKET 18 MİLYON TL ZARAR ETMİŞ
MHP Meclis üyesi Cemalettin Kola, Gazi İmar İnşaat Şirketi ile ilgili meclis toplantısında yaptığı konuşmada, "Belediye şirketi 1 Ocak 2021 ile 30 Ekim 2021 tarihleri arasındaki on aylık süreçte 43 Milyon 885 Bin TL gelir elde etmiş. Buna karşılık da 62 Milyon 604 Bin TL gideri olmuş. Sadece on aylık süreçte 18 Milyon TL’yi aşkın bir zarar söz konusudur. Bunun yanı sıra şirketin borçlarına baktığımızda karşımıza 46 Milyon 654 Bin TL’lik bir borç çıkıyor. Tabi bu şirketin alacakları da var. O alacakları düştüğümüzde ortaya çıkan toplam borç 26 Milyon 564 Bin TL’dir. Şirketin varlıklarına baktığımızda, net defter değerleri 7 Milyon 998 Bin TL’dir. Bunu da borçtan düştüğümüzde ortaya 18 Milyon TL borçla batık bir şirket çıkıyor. 14 Milyon TL sermayesi var bu şirketin, o da uçmuş gitmiş. Şirketin bugün varlıklarını satıp, borçlarını ödeyip, alacaklarını tahsil ettiğimiz zaman, İlkadım İlçesinde yaşayan vatandaşlarımızın sırtına eklenecek yük 32 Milyon 566 Bin TL’dir. Buradaki en büyük sorumluluk şirket müdürünündür. Keşke kendisi şirket müdürlüğünden istifa etseydi de gelip meclis üyesi olsaydı. Biz bu şirketin acil şekilde denetlenmesini istiyoruz. Bağımsız bir denetim firması gelip, bu şirketi denetlemeli. Şeffaf olunmalı. Hesap verilemiyor olunması kabul edilemez. Bir problem olduğu ortadadır. Herhangi bir alacaklı mahkemeye gitse, bu şirketin iflası istenir ve tasfiyesine karar verilir" dedi.

SGK-VERGİ BORCU 43 MİLYON TL'YE ULAŞTI
MedyaKulis haber sitesinin haberine göre Meclis oturumunda İlkadım Belediyesi'ne yeni dönemde alınan işçi sayısını bilmediklerini, bu işçilerin Gazi İmar İnşaat Şirketi üzerinden işe alındığını söyleyen AK Parti İlkadım Belediye Meclis Üyesi Erol Köroğlu'da şirketin SGK ve vergi borçlarına da dikkat çekti. Meclis Üyesi Köroğlu, sadece SGK ve vergi borçlarının 43 Milyon TL’ye ulaştığını kaydederek, “Şirketin SGK ve vergi borçları 43 Milyon TL’ye ulaştı. Eğer 2,5 yılda böyle bir borç tablosu ortaya çıkıyorsa, buna sessiz kalınmaz. Zira bu belediyenin konusudur, çünkü asıl sorumlu ve sermaye sahibi belediyedir. Bu rakamlar belediyenin sırtına yük olacaktır. Bu rakamların nasıl böyle büyüdüğünün konuşulması gerekiyor. Şirketin borcu ve şirketin varlığı arasındaki uçurum çok ciddidir. Son 10 ayda 3 Milyon TL gelir elde eden bu şirketin gideri 24 Milyon TL’ye ulaşmıştır. Ne gideri bu? Personel gideri. Ortada bir ticaret yok. Ticaret olsa izahı olur ama burada başka bir şey var. Belediyeye kaç kişi işe alındı, 100'mü, 200'mü sayısı belli değil. Net bir bilgi alamıyoruz" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

Uğur

05 Aralık 2021 Pazar 16:48

Bu şirketi nasıl böyle zarara soktunuz şirketin gelir kaynağını nasıl başka taraflarına aktardınız samsunda adam gibi bir birokrat yokmu bunları savcılığa versin müfettiş atasın müteahhitlerden alınan paralar nerelere kimlere gidiyor bu kadarmı aç çıplak kaldınız hunharca devlet malına tecavüz edip parsel parsel yaptınız geceleri rahat uyuya biliyormusunuz seçim gelene kadar ne koparsam kar bu mantıkla gidiyorsunuz

Memo

05 Aralık 2021 Pazar 07:18

Şirketi başındaki müdür yönetmiyor,belediyenin özel kalemi diye masaya oturttuğun N. Ö yönetiyor olacağı buydu böyle istiyordun Başkan. Herşeyden haberin var ya..

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Necattin Demirtaş, Gazi İmar İnşaat Şirketi ile ilgili hesap vereceğini açıkladı

Necattin Demirtaş, Gazi İmar İnşaat Şirketi ile ilgili hesap vereceğini açıkladı