22 Ekim 2021 Cuma

BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLİ ERHAN USTA TÜİK'İN MAYIS AYI İŞ GÜCÜ RAKAMLARINI ELEŞTİRDİ!

Bağımsız Milletvekili Erhan Usta TÜİK'in Mayıs ayı iş gücü rakamlarını eleştirdi!

Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta TÜİK'in Mayıs ayı işsizlik rakamlarını eleştirdi, "TÜİK verileri ile hesaplama yapınca işsiz sayısı bir yılda 9.9 milyon kişi artıyor. TÜİK ise bir yılda 2.4 milyon azalış var diyor. Hangi TÜİK'e inanacağız" dedi.

10 Ağustos 2020 Pazartesi 17:22 SİYASET

Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta, TÜİK Mayıs ayı iş gücü istatistik rakamlarına tepki gösterdi.


TÜİK'in işgücü verilerinde çuvallamaya başladığını açıklayan Bağımsız Milletvekili Erhan Usta,  "TÜİK, İşgücü İstatistikleri Bülteninde Mayıs’ta işsiz sayısının geçen yıla göre 331 bin kişi azalarak 3,8 milyon kişiye düştüğünü söylüyor. Bu istatistiğe güvenen bir kişi var mı?" diye sordu.

TÜİK'in İşgücü İstatistikleri Bülteninde Mayıs’ta işsiz sayısının geçen yıla göre 331 bin kişi azalarak 3,8 milyon kişiye düştüğünü söylediğini kaydeden Erhan Usta, açıklamasında şunları dile getirdi.
"Bu istatistiğe güvenen bir kişi var mı?  TÜİK verileriyle yaptığımız hesaplamaya göre ise işsiz sayısı bir yılda 9,9 milyon kişi artıyor. TÜİK işgücü verilerinde çuvallamaya başlayınca Mart ayından itibaren kendi ürettiğimiz bir metodoloji olan İdeal Çalışma Kapasitesinde (İÇK) İşsizlik göstergelerini, yine TÜİK verilerini kullanarak, yayınlıyoruz. Buna göre Mayıs ayında İÇK işsizlik oranı %51,9 olarak gerçekleşti. Hangi TÜİK’e inanacağız?  İşgücü İstatistikleri Bülteninde Mayıs ayı itibarıyla son 1 yılda 2,4 milyon istihdam azalışı var diyen TÜİK, detay istatistiklerde 6,1 istihdam kaybı var diyor. Hatta çalışma saati düzeltmesi yapınca istihdam kaybı 8,4 milyon kişiye çıkıyor."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Digiturk Bayi Ecrin Kerim- Süper Ligi ve Samsunspor maçları abonelik paketi

Samsun Digiturk Bayi Ecrin Kerim- Süper Ligi ve Samsunspor maçları abonelik paketi