04 Aralık 2021 Cumartesi

CHP MİLLETVEKİLİ KEMAL ZEYBEK'TEN FINDIK, BUĞDAY, AYÇİÇEĞİ, SAMAN AÇIKLAMASI

CHP Milletvekili Kemal Zeybek'ten fındık, buğday, ayçiçeği, saman açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Türkiye'nin 40 yıl önce sarı buğday, karakılçık ekimi yaptığını şuan ise ülkenin saman ithal eden bir duruma geldiğini açıkladı.

25 Kasım 2020 Çarşamba 22:33 SİYASET

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin Sayıştay denetim raporlarının görüşüldüğü toplantıda ülkenin saman ithal eden bir ülke durumuna geldiğini söylerken fındığın da TMO tarafından dolar üzerinden alınması gerektiğini açıkladı.


CHP Milletvekili Kemal Zeybek, TBMM'de Toprak Mahsulleri Ofisi'nin Sayıştay Raporlarının görüşüldüğü toplantıda fındık, buğday, ayçiçeği, saman konularında açıklamalarda bulundu.

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, "1990-2000'li yıllarda yaklaşık 21-22 milyon ton buğday üretimi, 4-5 milyon ton arpa üretimi yapıldı. Bugünkü üretim rakamları ile karşılaştırdığımızda bir adım ileri gitmediğimizi görüyoruz. Tarıma teşviklerin sağlanması gerektiğini ifade ediyoruz" dedi.

ÇİFTÇİ EZİLİYOR
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek "1990'lı yıllarda 1 ton buğday satılıp, 1 ton 200 kilo 18-46 DAP gübresi alınırken, 18-46 DAP gübresinin bugünkü 1 ton fiyatı 3 bin TL. Buğdayın tonu 20 yıl öncesine eskâle etsek 1 ton buğday 3 bin 500 TL olması gerekir, girdi fiyatlarındaki aşırı artışlar üreticiyi sıkıntıya sokmakta ve hasat döneminde ithalat yapılması ile ithalatta gümrük vergilerinin sıfırlanmış olması üreticinin fiyatlar karşısında ezilmesi demektir. 2019 yılında ayçiçeği taban fiyatı 2 bin 400-2 bin 500 liradan açıklandı, vatandaş 2 bin 200 TL'ye ayçiçeğini satamadı" diye konuştu.

FINDIK DOLARLA ALINMALI
CHP Milletvekili Zeybek sözlerini şöyle tamamladı.
"Türkiye'de tarım ürünlerinin ihracında akla gelen ilk ürün fındıktır. Fındığın daha çok üretilmesi için fiyatların dövize endekslenmesi, ton fiyatının 4 bin dolar olarak açıklanması ile üretimin çok daha fazla olacağı açıktır. Aralık 2020 sonu fındık alımlarının TMO tarafından durdurulmasını doğru bulmuyoruz, çiftçinin elindeki fındığın son gramına kadar TMO alım yapmalıdır. Fındık dolarla ihraç edildiğine göre fiyatı da dolar üzerinden verilmelidir."

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu'nda Toprak Mahsulleri Ofisi'nin 2017-2018 yıllarına ait Sayıştay denetim raporlarının görüşmelerinde konuştu. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Mehmet

26 Kasım 2020 Perşembe 08:41

şu CHP zihniyeti hiç değişmeyecek, sürekli ayını şeyleri zırvalıyorlar. Ya arkadaş bir muhalefet olun, olamıyorsanız bari öyle davranın. Makarna, saman vs vs... Sizde bir açılım yapın. kendinize gelin, 1 oy daha fazla nasıl alırımın hesabını yapın. Türkiye'nin en büyük eksiği iyi bir muhalefetin olmayışı, iktidara oynayan kimsenin olmayışı, burası rahat diyenlerin çok olması... sonra saman "yaw he he"...

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yılport Samsunspor'da 17 futbolcunun Covid-19'a yakalandığı açıklandı

Yılport Samsunspor'da 17 futbolcunun Covid-19'a yakalandığı açıklandı