22 Ocak 2022 Cumartesi

CHP SAMSUN İL BAŞKANI FATİH TÜRKEL'DEN İÇME SUYU AÇIKLAMASI

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel'den içme suyu açıklaması

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, içme suyunda yaşanan koku ve bulanıklık şikayetlerinin ardından su da yüksek düzeyde alüminyum saptandığı yönündeki iddialar üzerine bir açıklama yaptı.

05 Mart 2020 Perşembe 16:51 SİYASET

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, koku ve bulanık olduğu gündeme gelen içme suyu ile ilgili SASKİ'ye, "Garibanın evine paket su girmiyor. Siz çocuklarınıza gönül rahatlığı ile şebeke suyunu içirebiliyor musunuz?" diye sordu.


Samsun içme suyunda koku ve bulanıklık olduğu şikayetleri ile başlayan tartışma, su da yüksek oranda alüminyum olduğu yönündeki iddiaların gündeme gelmesi ile devam ederken, CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel'de konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

Fatih Türkel, Samsun içme suyu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Geçtiğimiz günlerde Samsun kamuoyuna yansıyan şebeke sularında ağır koku ve bulanıklık haberlerinin ardından Samsun Çevre Platformu üyesi alanında uzman bilim insanları şehrin 4 farklı yerinden su numuneleri almış, İl Sağlık Müdürlüğü Laboratuvarlarında analiz yaptırmış vahim tabloyu Samsun kamuoyu ile paylaşmıştır. Söz konusu rapor sonuçlarına göre Samsun halkına reva görülen içme suyundaki alüminyum oranı Avrupa Birliği standartlarına göre 5 kat, Sağlık Bakanlığı standartlarına göre 2.5 kat daha fazla yani kullanmaya uygun değil, yani tehlikeli, yani içilmez. Ardından SASKİ Genel Müdürü tarafından gerekçeli bir açıklama beklerken yalanlama, ardından bu acı tabloyu Samsun halkıyla paylaşanlara ve yayınlayanlara tehdit ve şantaj gelmiştir. Akabinde İl Sağlık Müdürlüğü iktidar korkusundan olsa gerek biraz yüksek demekle yetinmiştir. Yetmiyormuş gibi Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Demir sistem çalışıyorsa o su halkın sağlığına zararlı değildir demiştir. İddialara ve raporlara göre sisteminiz çalışmıyor, vatandaş zehirleniyor. Buradan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Demir’e sesleniyoruz. Garibanın evine paket su girmiyor. Siz çocuklarınıza gönül rahatlığı ile şebeke suyunu içirebiliyor musunuz? İddia sahipleri Sağlık İl Müdürlüğünden aldığı raporları açıkladı. Madem suyumuzda sorun yok; Bırakın milletin aklıyla alay etmeyi belgeyle konuşun raporları açıklayın" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Neslihan Hancıoğlu Samsun içme suyunda yaşanan sorunu Sağlık Bakanına sordu

Neslihan Hancıoğlu Samsun içme suyunda yaşanan sorunu Sağlık Bakanına sordu