04 Aralık 2021 Cumartesi

CHP SAMSUN MİLLETVEKİLİ HANCIOĞLU, BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

CHP Samsun Milletvekili Hancıoğlu, Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili açıklama yaptı

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Çarşamba Ovasına kurulması gündeme gelen Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili yaptığı açıklamada, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'nin 10 ay önce söylediği sözleri hatırlattı.

22 Eylül 2019 Pazar 15:06 SİYASET

Samsun'da tepkilere neden olan Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili bir açıklama yapan CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, santralin Çarşamba Ovasına kurulmasının mümkün olmadığını söyledi.


CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Çarşamba Ovası’na kurulması planlanan biyokütle enerji santrali ile ilgili çarpıcı bir iddia ortaya attı. 

Geçen yıl Kasım ayında TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Çarşamba Ovası’nın niteliğinin değiştirilerek sanayiye açılması yönünde bir çalışma olup olmadığını sorduğunu hatırlatan Hancıoğlu, bakanın verdiği cevaba dikkat çekerek “Bakanın 10 ay önceki beyanına göre bu santral asla kurulamaz” dedi.

Çarşamba Ovası’nın kalbinde özel sektör eliyle biyokütle enerji santrali kurulmasına yönelik çalışmalar ve bu konudaki tartışmalar başlamışken, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bundan 10 ay önce kendisine yaptığı açıklamaya işaret ederek, bu santralin asla kurulamayacağını söyledi.
Hancıoğlu, geçen yılın Kasım ayında, Samsun Valiliği tarafından düzenlenen ve Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nurettin Nebati'nin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Çarşamba Ovası’nın sanayiye açılmasına yönelik görüşlerin dile getirildiğini anımsatarak şunları kaydetti:

“OVANIN STATÜSÜ DEĞİŞMEDEN, ASLA…”
“Bütçe görüşmeleri sırasında, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bizzat Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye, Çarşamba Ovası’nın sanayiye açılmasına yönelik bir hazırlık olup olmadığını, varsa süreç hangi aşamada olduğunu, bu ovamızın sanayiye açılmasının bölgemizi ve ülkemizi nasıl etkileyeceğinin analiz edilip edilmediğini sordum. Bakan bu soruların tamamını, yazılı olarak cevapladı. Sayın bakan Samsun'da, Çarşamba Ovası da dahil olmak üzere üç tarımsal ovanın, 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'nu kapsamında Bakanlar Kurulu Kararı ile SİT alanı olarak koruma altına alındığını vurgulayarak özetle, statüsü değişmeden ovanın asla sanayiye açılamayacağını beyan etti. 

Kanun hükümleri ortadayken, Bakanlar Kurulu Kararı hala yürürlükteyken, bakanın bu beyanı elimizdeyken; Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nün 26.04.2018 tarih ve E.1290401 sayılı Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Planlanmasına Dair Uygulama Talimatının 11. maddesi 5. bendinde bulunan ‘İl İdare Kurulu kararı ile belirlenen köy yerleşik alan sınırı içerisinde (civarı hariç), Kanun hükümleri uygulanmayacaktır’ hükmüne dayanılarak söz konusu parsellerin, köy yerleşik alanı sınırları içerisinde kalması gerekçe gösterilerek tarım dışı kullanımına izin verildiği anlaşılmaktadır.

Mevcut mahalle ve iskan durumu göz önüne alındığında, asli mevzuat hükümleri ve Bakanlar Kurulu kararı yürürlükte dururken tali bir mevzuat hükmünü dayanak haline getirerek, bütün bir ovayı tarım dışı faaliyetlere açmak, büyük bir tehlike yaratmıştır.

SAMSUN'UMUZUN CAN DAMARI KESİLEMEZ
Bakan Pakdemirli’nin bu beyanına göre, ovanın statüsü değişmeden, yürürlükteki bakanlar kurulu kararı kaldırılmadan, Çarşamba Ovası’na böyle bir santralin asla kurulamayacağının altını çizen Hancıoğlu, Samsun'un sahip olduğu tarım arazilerinin, sadece Samsun için değil, Türkiye için de büyük önem taşıdığını kaydederek, açıklamasını şöyle sonlandırdı: 
“Samsun’umuzun ve ülkemizin sanayi yatırımlarına elbette ihtiyacı var. Ancak bu ihtiyaç, tarım alanlarımızı talan ederek giderilemez. Tarım alanlarımız sanayiye, kirlilik yaratacak tesislere kurban edilirse, can damarımızı kesmiş oluruz. Bunu asla kabul etmeyiz!”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, modifiye araç festivalinde İzmir Marşı ile coştu

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, modifiye araç festivalinde İzmir Marşı ile coştu