22 Ocak 2021 Cuma

ÇİĞDEM KARAASLAN: AÇIKLANAN FINDIK FİYATI HÜKÜMETİ YIPRATMA ÇABASI İÇİNDE OLANLARI ÜZDÜ

Çiğdem Karaaslan: Açıklanan fındık fiyatı hükümeti yıpratma çabası içinde olanları üzdü

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, açıklanan fındık fiyatı ile ilgili "Üreticimizi korumaya devam edeceğiz. Toprak Mahsulleri Ofisi hasat başlangıcında hemen alıma başlayacak" dedi.

27 Temmuz 2019 Cumartesi 15:52 SİYASET

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, açıklanan 2019 fındık taban fiyatının hükümeti yıpratma çabası içinde olanları üzdüğünü söyledi.


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, fındık üreticilerinin merakla beklediği fındık alım fiyatlarıyla ilgili yaptığı açıklamayla, üreticilerin yüzünü güldürdü.

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti 130. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda fındık alım fiyatlarıyla ilgili yaptığı açıklamaların ardından konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti hükümetlerinin iktidarları boyunca her zaman üreticinin yanında durduğunu ifade eden Çiğdem Karaaslan, “Ülkemizin üretimine, büyümesine, kalkınmasına destekte bulunan üreticilerimizi korumayı AK Parti olarak en önemli önceliklerimiz ve görevlerimiz arasında görüyoruz. Bugüne kadar 8,5 milyar lira destekleme ödemesi yaptığımız fındık üreticilerimizi korumaya devam edeceğiz. Uzun zamandır özelde Karadeniz Bölgemizin, genelde ülkemizin gündeminde olan fındık meselesinde sevindirici haberi bugün Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan verdi. Fındık müjdesi bereketli geldi. Cumhurbaşkanımızın açıklaması üreticilerimizin yüzünü güldürürken, fındık üzerinden siyaset yaparak ekonomi bahanesiyle AK Parti’yi ve Cumhurbaşkanlığı Hükümeti’ni yıpratma çabası içinde olanları da üzmüştür.” dedi.

Karaaslan, “Sayın Cumhurbaşkanımızın, yüzde 50 randıman esasına göre Giresun kaliteli kabuklu fındığın taban fiyatının kilogramda 17 lira, Levant kaliteli kabuklu fındığın taban fiyatının kilogramda 16,5 lira olacağı, buna mazot, gübre desteği ve alan bazlı desteği de eklediğimizde kilogram fiyatları fiilen 18,5-19 lira arasına geldiği açıklaması fındık üreticilerimizi ve çiftçilerimizi memnun eden müjdeli bir haber olmuştur. Toprak Mahsulleri Ofisi hasat başlangıcında hemen alıma başlayacak.”  değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye olarak, Dünya fındık üretiminin yüzde 80'ini gerçekleştiren 3 ülkeden biriyiz.” diyen Karaaslan, “Bu sezon fındık verimi yüksek, yaklaşık 700 bin ton civarında bir rekolte bekliyoruz. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da TMO’nun devreye girmesiyle fındık üreticimizin aleyhine gelişebilecek fiyat belirsizlikleri de ortadan kalkmış oldu.” açıklamasında bulundu.

Kararın açıklanmasından kısa süre önce Samsun İlçe Ziraat Odaları Başkanları ile bir toplantı gerçekleştirdiklerini ve burada fındık konusunu da masaya yatırdıklarını anımsatan Karaaslan, “Çiftçilerimizin beklentilerini bizimle paylaşan İlçe Ziraat Odaları Başkanları’mız ile fındık hakkında detaylı bir görüşme yapma imkânı bulmuştuk. Bakanlığımız’a çeşitli kanallar vasıtasıyla iletilen talepler ve ortaya konulan çabalar sonunda açıklanan müjde üreticilerimizi ve bizleri memnun etmiştir. Hükümetimiz açıklanan kararla her zaman üreticilerimizin yanında durduğunu ortaya koymuştur.” açıklamasını yaptı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da esnaf odası kredi taksitini ödeyemeyene iki ay daha süre veriyor

Samsun'da esnaf odası kredi taksitini ödeyemeyene iki ay daha süre veriyor