26 Ekim 2021 Salı

İYİ PARTİ SAMSUN MİLLETVEKİLİ BEDRİ YAŞAR ÇEK MAĞDURLARINA DİKKATİ ÇEKTİ

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar çek mağdurlarına dikkati çekti

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, karşılıksız çek mağdurları ile ilgili yaptığı açıklamada, "Çekler karşılıksız çıkıyor. Esnaf ve şirket sahipleri hapis tehdidi ile karşı karşıya" dedi.

21 Haziran 2021 Pazartesi 12:58 SİYASET

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, çek mağduru olan esnaf ve şirket sahiplerinin yaşadığı sıkıntı ile ilgili açıklama yaptı.


Açıklamasında "Ekonomik suçun karşılığı ekonomik ceza olmamalıdır" diyen Bedri Yaşar, 31 Temmuz 2021 itibari ile, karşılıksız çek suçundan hüküm giyecek olan şirket sahiplerinin hapis cezası ile karşı kalacağına dikkati çekti.

Pandemi sebebi ile esnaf ve şirket sahiplerinin zor günlerden geçtiğini hatırlatan İYİ Parti Samsun Milletvekili Yaşar, konuya ilişkin açıklamasında şunları dile getirdi.
"Ekonomik kriz ve pandemi nedeni ile esnafımız dar boğazdan geçmektedir. Hemen hemen kesimden esnafımızın çekleri karşılıksız çıkmaya başlamıştır. Bu zor süreçte, esnafımızın 10 taksitle dahi borçlarını geri ödeme imkânı bulunmamaktadır. Karşılıksız çek elbette bir suçtur ve bu suçu dolandırıcılık şeklinde icra eden kişiler olabilir. Fakat diğer taraftan da, gerçekten dürüst çalışan ve vergisini zamanında ödeyen esnafımız, 31 Temmuz itibari ile uygulanacak olan çek yasasından dolayı mağdur olacaktır. Esnafımız gerçekten zor durumdadır, hapis tehdidi ile karşı karşıyadır. 2016 yılından bu yana gündemde olan çek yasası, yıllardan beri bu memlekette dürüst esnaflık yapan birçok kişinin de mağdur edilmesine neden olacaktır. Bu kişilerin hapse girmesiyle borçları ödenmiş olmayacaktır. Gerçekten çek üzerinden dolandırıcılık suçu işleyen ile, dürüst esnaf arasındaki ayrım iyi yapılmalıdır. Ekonomik suçun karşılığı ekonomik ceza olmalıdır"

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde yerel gazeteci İbrahim Akkuş darp edildi

Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde yerel gazeteci İbrahim Akkuş darp edildi