21 Eylül 2020 Pazartesi

MHP'DEN İHRACI İSTENEN ERHAN USTA DİSİPLİN KURULUNA 49 SAYFALIK SAVUNMA VERDİ

MHP'den ihracı istenen Erhan Usta disiplin kuruluna 49 sayfalık savunma verdi

MHP'den Cumhur İttifakına zarar verdiği gerekçesi ile ihracı istenen Samsun Milletvekili Erhan Usta, Merkez Disiplin Kuruluna 49 sayfalık savunma verdi.

11 Ocak 2019 Cuma 19:40 SİYASET

Cumhur İttifakına zarar veren açıklamalar yaptığı gerekçesi ile MHP'den ihracı istenen Samsun Milletvekili Erhan Usta, Merkez Disiplin Kuruluna görüntü ve video kayıtları ile birlikte 49 sayfalık savunma verdi.


Erhan Usta'nın ihracı için Merkez Disiplin Kurulu tarafından hazırlanan iddianamede Sözcü Gazetesinde yayınlanan habere yer verilirken, "Milletvekili olduğunuz Samsun ilinde ittifak görüşmelerinin uzamasının sebebinin MHP'nin yerel seçimlerde çok iddialır olduğundan bahisle, "Dolayısıyla bu iddia da görüşmelere yansıyor. İlkadım'ın olmazsa olmaz olarak iletildiği hakkında bilgim yok ama milletvekili olarak İlkadım olmazsa olmaz diyorum. Olmazsa olmazımız İlkadım' beyanını vererek yürütülen ittifak görüşmeleri ile ilgili olarak ittifakın varlığını ve devamını zedeleyecek söz ve açıklamalarda bulunmak suretiyle yetkisiz bir şekilde demeç verdiğiniz, bu beyan ve sözlerimizle parti faaliyetlerini önemli surette aksatacak, partinin gelişmesine mani olacak davranış ve faaliyetlerde bulunduğunuz, yine ittifakın varlığı ve devamını zedeleyecek söz ve açıklamalarda bulunmak sureti ile partimizin kamuoyu önünde saygınlığına helal getirici davranışılarda bulunduğunuz.." ifadeleri yer aldı.

İhracı istenen Erhan Usta ise Merkez Disiplin Kuruluna 49 sayfalık bir savunma verdiğini açıklayarak şunları dile getirdi.

"Yürütülen ittifak görüşmeleriyle ilgili olarak ittifakın varlığını ve devamını zedeleyecek söz ve açıklamalarda bulunmak suretiyle yetkisiz bir şekilde demeç verdiğim, bu beyan ve sözlerimle parti faaliyetlerini önemli surette aksatacak, partinin gelişmesine mani olacak ve partimin kamuoyu önündeki saygınlığına halel getirecek davranışlarda bulunduğum iddiasıyla; yerel bir gazeteye verdiğim beyanatımı içeriğini ve anlam bütünlüğünü yansıtmayacak şekilde ve bazı yerlerini cımbızlayarak sayfalarına taşıyan SÖZCÜ Gazetesi haberi referans gösterilerek; Milliyetçi Hareket Partisi Tüzüğünün 78/4-c, 4-e ve 4-i maddeleri uyarınca parti üyeliğinden kesin çıkarma istemi ile tedbirli olarak Merkez Disiplin Kurulu Başkanlığına sevk edildiğim 06/01/2019 tarihinde tarafıma tebliğ edilmiştir. Tüzüğün 73. maddesinin 8. fıkrası gereği savunmamı 7 gün içerisinde yazılı veya sözlü olarak yapmam, aksi halde savunma hakkımdan vazgeçmiş olacağım tarafıma ihtaren bildirilmiştir. Bu süreçte hakikatin ortaya çıkmasına yönelik parti yönetiminin hiçbir girişimde bulunmadan, savunmam alınmadan, ihraç kararına ilişkin soruşturma tamamlanmadan, ihraç etmekle aynı hukuki sonuçları doğurarak MHP üyeliğinden gelen haklarımı, parti faaliyetlerine katılmamı ve parti unvanını kullanmamı engelleyen tedbir kararı vermesi, vicdanları derinden yaralamıştır. Disipline konu beyanımda MHP’nin kurumsal kimliğine zarar verici bir ifadem olmadığından (tam tersine partimin menfaatini savunduğumdan) kesinlikle hak etmediğimi düşündüğüm tedbir kararına 8 Ocak 2019 tarihinde itiraz ettim.  Ayrıca, ekleriyle birlikte 49 sayfadan oluşan yazılı savunmamı, video görüntüleri ve ses kayıtlarıyla birlikte Merkez Disiplin Kurulu Başkanlığına 11/01/2019 tarihinde (bugün) teslim ettim."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yılport Samsunspor'dan transfer bombası! Aytaç Sulu geliyor

Yılport Samsunspor'dan transfer bombası! Aytaç Sulu geliyor