07 Nisan 2020 Salı

SAĞLIK BAKANI DEMİRCAN ŞEHİR HASTANELERİ İLE İLGİLİ İDDİALARA TEK TEK YANIT VERDİ

Sağlık Bakanı Demircan Şehir Hastaneleri ile ilgili iddialara tek tek yanıt verdi

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Vezirköprü ilçesinde TOKİ'nin yapacağı 504 konut için düzenlenen temel atma töreni sonrası muhalefet partilerin Şehir Hastaneleri ile ilgili gündeme getirdiği iddialara tek tek yanıt verdi.

12 Haziran 2018 Salı 03:38 SİYASET

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde konuşan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Şehir Hastaneleri ile ilgili muhalefetin anlamadan konuştuğunu ve gündeme getirdikleri iddialarında karalama kampanyası olduğunu söyledi.


Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Vezirköprü ilçesinde seçim koordinasyon merkezi ve esnaf ziyaretinin ardından Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı  tarafından yapılacak 504 konutun temel atma törenine katıldı.

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde gerçekleşen TOKİ'nin temel atma töreni sonrası muhalefetin şehir hastaneleriyle ilgili eleştirilerine yönelik açıklamalarda bulunan Sağlık Bakan Demircan, muhalefetin karalama kampanyası yürüttüğünü söyledi. Şehir Hastanelerinin hasta garantili yapıldığı ve kiralandığı yönünde ki iddialara cevap veren Sağlık Bakanı Ahmet Demircan şunları dile getirdi."Muhalefet meseleye tam vakıf olmadan mahiyetini anlamadan veya art niyetli kasıtlı bir şekilde Türkiye'nin en başarılı projelerinden olan şehir hastaneleri projelerini karalamak için geçmişte diğer projelere olduğu gibi tezvirat üretiyor, yanlış bilgi üretiyor, yanlış kanaat belirtiyor. Bu konuda iki hususa değinmek istiyorum. Mesela hasta garantisi... Böyle bir şey yok arkadaşlar. Bazı hizmetlerin hesaplanması için kapasitenin yüzde 70'i esas alınarak hizmet hesaplanır. Yoksa 'şu kadar hasta vereceğiz', 'bu kadar hasta temin edeceğiz' diye bir teminat asla yoktur. Hasta garantisi diye bir şey yanlıştır ve tezvirattır. Bunu kesinlikle söylüyorum. Bazı hizmetlerin hesaplanması için biz sadece şehir hastaneleri için değil diğer hastanelerde aynı şekilde hizmet satın alırken bir ortalama rakam üzerinden hizmet satın alırsınız. Onun üstü olur altı olur ama ona göre bir fiyat belirlenir. İnsanlar orada hizmet alamıyormuş. Geçmişte de şunu söylüyorlardı, 'Bu şehir hastaneleri paralı olacak vatandaş burada tedavi olamayacak' diyorlardı. O yalanları tutmadı, şimdi hastanelerin büyüklüğü üzerinden karalama kampanyası yürütmeye çalışıyorlar. Bu da yanlış. Hastanelerimiz en optimum şekilde inşa ediliyor. Vatandaşımıza en güzel hizmet verecek şekilde inşa ediliyor."Şehir Hastaneleri iddiası karalama kampanyasıdır

Vatandaşların hastanelerin ve diğer hizmetlerin en güzeline layık olduğunu, Türkiye'nin bu noktada en yüksek standardı ürettiğini ve üretmeyi de sürdüreceğini vurgulayan Sağlık Bakanı Demircan, "Diğer bir iddia kendi paramızla kiraladığımız iddia ediliyor. Biz şehir hastanelerini kiralıyormuşuz. 'Kirası inşaatın kendisini geçecek hizmeti müteahhit firmalar veriyor' şeklinde bir tezvirat yapılıyor." dedi.İddiaların gerçeği yansıtmadığını belirten ve uygulamayı anlatan Ahmet Demircan, şunları kaydetti:

"20 yılın sonunda bu hastaneler bizim oluyor. Kendi sermayesiyle yapıyor yatırımcı firma, bunun yüzde 20'si öz sermeye yüzde 80'ini yabancı sermaye kullanabiliyor. Biz hastaneleri onlardan leasing sistemiyle kiralıyoruz. Yani 20 yılın sonunda bu ödediğimiz bu kiralama yöntemiyle hastane bizim oluyor ve tümüyle yenilenmiş olarak tüm bakımları yapılmış olarak bize teslim ediliyor. Biz yaptığımız kıyaslamada kendi yaptığımız hastanelerle şehir hastanelerine baktığımızda şehir hastanelerinin daha verimli olduğu ortaya çıkıyor. Sürekli şehir hastanelerinin bu yönüyle ilgili de kampanya yürütüyorlar. Bu haksızlıktır. Kendileri hiçbir şey yapamayanların bir işi başarıyla yapanları karalama kampanyasıdır. Bunu reddediyoruz. Milletimiz de görüyor zaten. Şehir hastanelerindeki potansiyeli, kapasiteyi herkes görüyor. Ben şehir hastanelerinin Türkiye'nin yüzünü güldüren projeler olduğuna inanıyorum. Başarılı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz. Milletimiz layık olduğu, hak ettiği en güzel hizmeti alacak. "

Programa Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, partililer ve vatandaşlar katıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

cevdet

13 Haziran 2018 Çarşamba 12:27

bakanım çevre yolları ne oldu başbakan geliyor maliye bakanı geliyor samsun agelince ses yok niye başlanmıyor bu yollar atakum yolu felç seçimden sonra bakalım ne olacakbaşlayacak mı 5 yıl oldu çevre yolu kamaulaştırma nedeniyle bekliyor diye haber vardı

Ali Balbal

12 Haziran 2018 Salı 21:19

Sayin bakanim su Samsun sehir hastanesinin insaati ne zaman baslayacak ondan biraz bahsetsek.Birde Samsuna yapilmasi gundemde olan projelerin nekadar ilgileniyorsunuz ve bu projelerle ilgili calimalariniz varmi? Birde Samsunun milletvekilisiniz ya diger projeler hakkindada umarim gerekli temaslari yapiyorsunuzdur.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yusuf Ziya Yılmaz'a Çarşamba ve Ayvacık ilçelerinde büyük destek

Yusuf Ziya Yılmaz'a Çarşamba ve Ayvacık ilçelerinde büyük destek