31 Temmuz 2021 Cumartesi

SAMSUN AK PARTİ'DE Kİ DAVET KRİZİ, SEÇİM SÜRECİNDE KARŞI ADAYA ÇALIŞMA İDDİALARINI ALEVLENDİRDİ

Samsun AK Parti'de ki davet krizi, seçim sürecinde karşı adaya çalışma iddialarını alevlendirdi

AK Parti Genel Merkezinin Samsun eski İl Başkanlarını Ankara'ya davet etmesi ve eski il başkanı Adem Güney'in davet edilenler arasından çıkartılması ile ilgili başlayan tartışma seçim sürecinde ki karşı adaya çalışma iddialarını yeniden gündeme getirdi.

01 Kasım 2019 Cuma 00:58 SİYASET

AK Parti Samsun eski İl Başkanı Adem Güney'in eski il başkanları toplantısına seçim zamanı bağımsız Büyükşehir adayı olan Erhan Usta'ya destek verdiği gerekçesi ile çağrılmadığı gündeme gelirken, AK Parti içinde seçim sürecinde karşı adaya çalışma iddiaları da yeniden alevlendi.


AK Parti Genel Merkezi seçim sonrası partiye emeği geçen eski il başkanlarını Ankara'ya davet etti. Bu davetten ise iddiaya göre eski il başkanı Adem Güney haberdar edilmedi. Gün boyu tartışılan konuyla ilgili çeşitli iddialar ortaya atılırken, Adem Güney'in 31 Mart seçimlerinde AK Parti adayı Mustafa Demir'e karşı bağımsız aday Erhan Usta'yı desteklediği gerekçesi ile bu davete çağrılmadığı ileri sürüldü.

Davet meselesi ile ilgili gündeme gelen haberlerin ardından sosyal medyada bazı AK Partililer, Adem Güney'in seçim sürecinde Erhan Usta'ya çalıştığını belirterek Ankara'ya çağrılmamasının doğru bir karar olduğunu savundu. Oysa Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, partiye emeği geçen eski il başkanlarının tamamının davet edilmesi talimatını vermişti.

Adem Güney ile ilgili tartışmalar sürerken, Ankara'ya davet edilen eski il başkanları arasında Muharrem Göksel ile Cumhur İttifakına zarar verdiği gerekçesi ile görevden alınan eski il başkanı Hakan Karaduman'da yer aldı.

MUHARREM GÖKSEL'DE KARŞI ADAYA ÇALIŞTI
AK Parti eski il başkanı Adem Güney'in Ankara'ya davet edilmemesinin nedeni Büyükşehir seçimlerinde Erhan Usta'ya destek vermesi ise, İlkadım Belediyesi seçimlerinde AK Parti eski İl Başkanı Muharrem Göksel'in AK Parti adayı Erdoğan Tok'a değil İYİ Parti adayı Necattin Demirtaş'a destek verdiği biliniyor. Muharrem Göksel'in de bu gerçeği sık sık dile getirdiği ve Erdoğan Tok'a oy vermediğini belirttiği de iddialar arasında. Eğer mesele seçim sürecinde AK Parti adayına değil karşı adaya destek verme ise Muharrem Göksel'in de eski il başkanı olarak Ankara'ya davet edilmemesi gerekirdi.

İTTİFAKA ZARAR VERDİĞİ İÇİN GÖREVDEN ALINAN İL BAŞKANI DA DAVET EDİLDİ
Diğer yandan seçim sürecinde eski il başkanı Hakan Karaduman'da Cumhur İttifakına zarar veren davranışlar sergilediği ve açıklamalarda bulunduğu gerekçesi ile genel merkez tarafından görevden alınmıştı. Karaduman'ın il başkanlığından alınmasına karşılık Cumhur İttifakı ortağı olan MHP ise Samsun İl Başkanı Taner Tekin'i görevden alırken, o tarihlerde MHP Milletvekili olan Erhan Usta'yı da ihraç etmişti.

MHP BU DURUMA TEPKİ VEREBİLİR
Bu durumda Ankara'ya davet edilen AK Parti eski il başkanları arasında Cumhur İttifakına zarar verdiği gerekçesi ile görevden alınan Hakan Karaduman'ın da olmaması gerekiyor. Zira bu durum, Cumhur İttifakı ortağı olan MHP kanadında tepkilere neden olabilir. Çünki MHP, Samsun İl Başkanı Tekin'i görevden alırken Usta'yı da partiden ihraç ederek Cumhur İttifakı ortağı olmanın bedelini ödemişti. MHP ihraç edilen Erhan Usta'yı partinin kıyısına bile yanaştırmazken, AK Partinin Ankara'ya davet edilen eski İl Başkanları arasında ittifaka zarar verdiği gerekçesi ile görevden alınan Karaduman'ın da yer alması Cumhur İttifakı ruhuna aykırı bir görüntü oluşturmuş olmuyor mu.

Eski il başkanı Adem Güney'in Ankara'ya davet edilmemesi ile ilgili savunmanın,  bu şartlar altında sadece Erhan Usta'ya destek verdiği iddiasına indirgenmesi yada dayandırılması pek de iç açıcı bir durum değil gibi. Zira Güney'in davet edilmemesi ile ilgili gerekçe, Erhan Usta'ya destek verdiği iddiası ise İlkadım Belediyesinde Cumhur İttifakı adayı Erdoğan Tok yerine başka adaya destek veren Muharrem Göksel yada Cumhur İttifakına zarar verdiği için görevden alınan Hakan Karaduman öyle ise neden davet edildi sorusunu gündeme getirebilir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

 İYİ Parti'nin İlkadım İlçe Başkanı Burcu Işıtan Satar sahte meclis üyelerine karşı uyardı

İYİ Parti'nin İlkadım İlçe Başkanı Burcu Işıtan Satar sahte meclis üyelerine karşı uyardı