25 Eylül 2021 Cumartesi

SAMSUN AK PARTİ'DE KILIÇLAR ÇEKİLDİ, İLÇE VE İL KONGRELERİ ÜZERİNE ANALİZ

Samsun AK Parti'de kılıçlar çekildi, ilçe ve İl kongreleri üzerine analiz

Samsun AK Parti'de kılıçlar çekildi, ilçe ve İl Kongrelerinde hesaplaşmalar olacak. AK Parti Samsun İl Yönetiminin yaptığı temayül ne anlama geliyor.İl Başkanı Ersan Aksu'nun İl Kongresi stratejisi Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olma ihtimali ve dahası ile ilgili analiz yazısı..

13 Aralık 2019 Cuma 02:12 SİYASET
AK Parti Samsun İl Yönetim Kurulu toplantısında İlkadım, Atakum, Kavak ve Alaçam İlçe Başkanlıkları için yapılan mini temayül yoklaması ne anlama geliyor..

Samsun AK Parti'de, geçtiğimiz günlerde İlkadım İlçe Başkanı Oktay Avcılar, Atakum İlçe Başkanı Haluk Köksoy, Kavak İlçe Başkanı Osman Atlı, Alaçam İlçe Başkanı Selahattin Alkan'ın istifaları alındı. 

Bu istifaların alınması sonrası AK Parti Samsun İl Yönetim kurulunun Pazartesi günü gerçekleştirdiği yönetim kurulu toplantısında, İlkadım, Atakum, Kavak ve Alaçam İlçe Başkanlıklarında kimleri görmek istersiniz minvalinde yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile mini bir temayül yoklaması yapıldı. Bu gibi görevden almalarda parti kendi içinde buna benzer yoklamaları yapar ve yönetim kurulu üyelerinin eğilimini ölçebilir. Bu konuda hiç bir sıkıntı yok..

AK Parti İlkadım, Atakum, Kavak ve Alaçam ilçe başkanları Pazar günü görevden alınmışken, Pazartesi günü yapılan AK Parti Samsun İl Yönetim Kurulu toplantısında yangından mal kaçırırcasına yapılan bu temayül haliyle tüm partililerin dikkatini çekti.

Bu mini temayül neden yapıldı, niçin yapıldı soruları sorulmaya başlandı. Bizde bu konuda bir analiz yapalım istedik..

İLÇELER İÇİN YAPILAN TEMAYÜLÜN ANLAMI
Bilindiği üzere AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu.. Ve yapılacak il kongresinde özellikle İlkadım ve Atakum ilçeleri hayati önem arz ediyor. Bu nedenle mevcut il başkanı Ersan Aksu, bize göre görevden alınan İlkadım, Atakum ilçe başkanları ile birlikte Kavak ve Alaçam İlçe Başkanlarının yerine kendi güdümünde olan yada il kongresinde teşkilat olarak kendisine çalışacak isimlerin gelmesini istiyor gibi.. Bunu istemesi yada bu manada hamleler yapması da gayet normal. Sonuçta siyasette bir satranç oyunu gibi..

Bu nedenledir ki, AK Parti Samsun İl Yönetim Kurulu toplantısında İlkadım, Atakum, Kavak ve Alaçam İlçe Başkanlarının yerine kimin gelmesini istiyorsunuz sorusu ile mini bir temayül yoklaması yapılmıştır. İl Yöneticileri kendi içlerinde görev yapan bazı isimleri İlkadım, Atakum ilçe Başkanı olarak görmek istediklerini kağıtlara yazarak belirtmişlerdir. 

SATRANÇ OYUNU BAŞLADI
Burada asıl sıkıntı, Ersan Aksu'nun bu mini temayülden çıkan isimlere göre, söz konusu ilçelere başkan atamalarının yapılması yönünde genel merkez nezdinde yapacağı girişimler, ısrar ve talep ile başlayacaktır. Zira Ersan Aksu'da şunu gayet iyi bilmektedir. İlçe kongreleri tek liste ile yapılacaktır. Genel Merkez bu konuda düşüncesini beyan etmiş, başkanlık için yapılacak ilçe kongresi seçimlerinde, yarış olmaması yani birden fazla aday çıkmaması yönünde telkinde bulunmuştur. Bu noktadan itibaren eğer Ersan Aksu, il yönetim kurulu toplantısında yapılan temayülde ismi ön plana çıkan il yöneticilerini, İlkadım, Atakum ilçelerine atama yolu ile başkan olarak görevlendirebilirse, söz konusu teşkilatlarda homurdanmalar da mutlaka baş gösterecektir.

İşin aslına baktığınız zaman bizce Ersan Aksu, İl Kongresi için bir satranç oyunu oynamaktadır. Ve daha önce söylediğimiz gibi bunu yapması veya bu davranışı sergilemesi de normaldir.

ERSAN AKSU'NUN STRATEJİSİ BU MU
Olacak olan yada izlendiğini düşündüğümüz strateji şudur; Genel Merkez ilçe kongresi seçimlerinin tek liste ile yapılmasını istiyor. Ersan Aksu'da (eğer niyeti bu ise. En azından yapılan mini temayül bizde bu izlenimi yarattı diyelim)  İlkadım, Atakum ilçelerine il yönetiminden kendisine yakın isimleri atama ile başkan yapmak istiyor. İlçe kongrelerinin günü geldiğinde ise, aday çıkmak isteyenlere genel merkez tek liste istiyor denilecek yada Ersan Aksu'nun İl Yönetiminden atadığı ilçe başkanlarının, kongrede aday gösterilmesi yada aday olması ve sandıktan seçilerek çıkmaları için delegelere 'Genel merkezin adayı bu kişilerdir' denilecektir. Geçmişte bunun örnekleri yaşanmıştır. Bu durumda aday çıkmak isteyen diğer isimler, genel merkeze karşıymış gibi bir duruma düşürülecek, delegenin gözünde ise hedef tahtası haline getirileceklerdir. Bu arada istifaları alınan ilçe başkanlarının da, İl Başkanlığının İL Yönetiminden belirlediği atama ilçe başkanlarını, kongrelerde aday göstermesi durumunda, alternatif adaylara gizli saklı destek vererek, görevden alınmalarından sorumlu tuttukları Ersan Aksu'dan rövanş alma yoluna başvurma ihtimalleri de hayli yüksek.

Söylediğimiz gibi siyasette bir satranç oyunu gibidir. Koltuk hırsı, koltuğu koruma, kolkukta kalabilmek için her yol bir şekilde denenecek ve İlkadım, Atakum gibi merkez ilçeler başta olmak üzere diğer ilçelerde de İl Kongresi için Ersan Aksu hazırlıklarını ve delege alt yapısını kendine göre dizayn edecektir.

DİMYATA PİRİNCE GİDERKEN EVDEKİ BULGURDAN OLMA İHTİMALİ
Bu nedenle İl Yönetim Kurulu toplantısında yapılan mini temayülün anlamı bizce, İl Kongresi için yapılan bir hamle ve nabız yoklamasıdır. Ve İl Yönetim Kurulu üyeleri de yapılacak il kongresinde oturdukları koltukları korumanın isteği, arzusu ve düşüncesi içindedir. Bunun yanı sıra mevcut İl Yönetiminde aynı zamanda, görevden alınma endişesi de vardır. Bu  konuda İl Binasında asıl gündemde tamda budur. Yeni mevcut İl Yönetimi bir yandan İl Kongresi için kendi menfi mevcudiyetlerini koruma adına adımlar atarken ve teşkilatları dizayn etmeye çalışırken bir yandan da 'Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olma' durumu ile karşı karşıya kalabilir. Ve bu durum, yani bu olasılığın olma ihtimali il yönetiminin tüm benliğini sarmış durumdadır.

MUSTAFA DEMİR ERSAN AKSU SOĞUKLUĞU İLE İLGİLİ İDDİALAR
Zira kulislerde Büyükşehir Başkanı Mustafa Demir ile Ersan Aksu'nun arasının Atatürk'e hakaret ettiği gündeme gelen Hasan Uzunlar meselesi nedeniyle açık olduğu söylenmektedir. Ersan Aksu'yu İl Başkanlığı görevine getiren isim de yine Mustafa Demir'dir. Söylenenlere göre Hasan Uzunlar meselesinde Mustafa Demir, Ersan Aksu'ya beklemesini söylemiş ancak Aksu beklemeyerek genel merkezle irtibata geçerek AK Parti Grup Başkanvekili olan Hasan Uzunlar'ın grup başkanvekilliği görevinden alınmasını sağlayarak parti disiplin kuruluna sevk edilmesini sağlamıştır. Bu nedenlerle Demir ile Aksu'nun arasının soğuk olduğu, Mustafa Demir'in İl Kongresi için başka bir ismi tercih edebileceği yada Ersan Aksu'nun görevden alınması için girişimlerde bulunabileceği de AK Parti kulislerinde konuşuluyor.

Yine AK Parti kulislerinde Mustafa Demir ve Ersan Aksu ile ilgili konuşulan bir diğer konuda şudur.. Ersan Aksu, İl başkanlığının borçlarının ödenmesi için Büyükşehir Başkanı Mustafa Demir'den destek istedi ancak Demir bu desteği vermedi. Bu desteğin verilmemiş olması nedeniyle Ersan Aksu'nun Demir'e yakın isim olan Hasan Uzunlar'ı görevden ivedilikle aldırdığı öne sürülüyor. Tüm bu iddiaların aslı astarı var mıdır yok mudur bilemeyiz. Ancak bu söylentiler gerçek olmasa dahi İl Kongresini etkileyecektir.

KILIÇLAR ÇEKİLDİ, RÖVANŞ VE HESAPLAŞMALAR OLACAK
Ve ayrıca 31 Mart seçimlerinde AK Parti'nin İlkadım ve Atakum Belediye Başkanlıklarının kaybedilmesi pahasına ortaya çıkan AK Parti içinde ki hesaplaşmaların, yapılacak ilçe ve il kongresinde de süreceğini söyle biliriz. Bu konuda kılıçların çoktan çekildiği de bir gerçek. Yani Samsun AK Parti'de il ve ilçe kongreleri ile ilgili süreçte de, İlkadım ve Atakum Belediye Başkanlığı seçimlerinde olduğu gibi hesaplaşma ve rövanş almak için şimdiden bilenenler var.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

sait dede

14 Aralık 2019 Cumartesi 00:02

ersan aksu baskan samimiyetim yok ama devam kendisine her kesimden teveccuh var il binasında vatandasla yakın dokunuyor tabanı hissediyor bizim sevdamız reis RECEP TAYYİP ERDOGAN Allahım guc versin

Kemal A

13 Aralık 2019 Cuma 14:23

****izi yapan arkadaşımı ve gazetenizi kutluyorum. Samsunda siyaset üzerine düşünüp ****iz yapan ve siyasilere YAPICI ELEŞTİRİ eksenli soru soran gazeteciler varolduğu sürece Siyaset GELİŞİR, ŞEFFAFLAŞIR. Hepimiz kazanırız. Tekrar tebrik ediyorum

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Canik'te İbrahim Sandıkçı'dan Başkan Okulum'da uygulaması

Canik'te İbrahim Sandıkçı'dan Başkan Okulum'da uygulaması