22 Ekim 2021 Cuma

SAMSUN'DA MEB TARAFINDAN 13. ULUSLARARASI ROBOT YARIŞMASI DÜZENLENECEK

Samsun'da MEB tarafından 13. Uluslararası Robot Yarışması düzenlenecek

Samsun'da 19 Mayıs 1919'un 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında 13. Uluslararası Robot Yarışmasının 10-12 Nisan 2019 tarihlerinde düzenleneceği açıklandı.

22 Şubat 2019 Cuma 12:53 TEKNOLOJİ

Samsun Valisi Osman Kaymak, 19 Mayıs'ın 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından TÜBİTAK destekli 13. Uluslararası Robot Yarışmasının düzenleneceğini açıkladı.


Samsun'da yapılacak olan 13. Uluslararası MEB Robot Yarışması  hazırlık toplantısı,  Samsun Valisi Osman Kaymak'ın başkanlığında Valilik toplantı salonunda gerçekleştirildi.
 
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenecek olan 13. Uluslararası Robot Yarışmasının 10-12 Nisan 2019 tarihlerinde 19 Mayıs 1919'un 100. Yılı etkinlikleri kapsamında Samsun'da yapılacağını açıklayan Samsun Valisi Osman Kaymak, Robot Yarışması’nın temasının ise  Yapay Zekâ Uygulamaları olarak belirlendiğine dikkati çekti.

Etkinlikte, temalı (yapay zekâ), çizgi izleyen, hızlı çizgi izleyen, sumo, mini sumo, robotino (hareketli robotlar), insansız hava aracı (mini drone), insansı robotlar, endüstriyel robotik kol, tasarla-çalıştır, yumurta toplama (caretta caretta) ve serbest proje (yapay zeka, sağlık ve güvenlik) kategorilerinde tasarlanan robotlar yarışacak. 22 Mart 2019 tarihine kadar başvuruya açık olan yarışmayla ilgili detaylı bilgiye "robot.meb.gov.tr" internet adresinden ulaşılabilecek.
 
Üç gün boyunca internet üzerinden canlı yayınlanacak etkinlikte her kategorinin birincilerine 7 bin 500, ikincilerine 6 bin, üçüncülerine de 4 bin 500 lira ödül verilecek. Geçen yıl 11 ülkeden 3 binin üzerinde katılımcının 2 bin 834 robotla yer aldığı yarışmaya, bu yıl 20 ülkeden 4 binin üzerinde yarışmacının katılması bekleniyor.


 


Toplantıda yarışmanın 100'üncü yıla yakışır bir organizasyon olacağını belirten Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, “Bu organizasyonda tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızdan özellikle yanımızda olmalarını istiyoruz. Bu organizasyonu en iyi şekilde gerçekleştirmek için hep birlikte hareket etmeliyiz. Samsun’da ilgi toplayacağını düşünüyorum.” dedi.
 
Toplantının sonunda bir konuşma yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, ise şunları dile getirdi.
"Uluslararası MEB Robot Yarışması 2007 yılından itibaren her yıl Nisan ya da Mayıs ayları içinde Milli Eğitim Bakanlığımız organizasyonunda değişik illerimizde yapılıyor. Yarışma ile öğrencilerin bilgi ve becerilerin kullanılabileceği ortamların geliştirilmesi, toplumda mesleki ve teknik eğitim konusunda farkındalık oluşturulması, endüstriyel otomasyon teknolojileri ve robot teknolojileri konusunda okullar ve ilgili sektörlerde yapılan çalışmaların tanıtımının yapılması ve sergilenmesi, öğrencilere inovasyon, girişimcilik yeteneği ve sosyalleşme yetilerinin kazandırılması amaçlanıyor. Bu yıl 19 Mayıs 1919' un 100. yıl etkinlikleri kapsamında 13. MEB Uluslararası Robot Yarışması Samsun'da yapılacak. Bu vesile ile başta Milli Eğitim Bakanlığımız olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Yarışmaya uluslararası ve ülke genelinden tüm lise ve üniversite öğrencilerini davet ediyoruz" dedi.     
 
Toplantıya, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Turan Çakır, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ertuğrul Geçgil, ilgili kamu kurum ve kuruluşları yöneticileri ve yetkilileri katıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığının Samsun için 19 Mayıs genelgesi Resmi Gazetede yayımlandı

Cumhurbaşkanlığının Samsun için 19 Mayıs genelgesi Resmi Gazetede yayımlandı