07 Ağustos 2022 Pazar

ATAKUM VE İLKADIM BELEDİYELERİNE UYGULANAN ÇÖP DÖKME CEZASI ÜZERİNE BİR ANALİZ YAZISI

Atakum ve İlkadım Belediyelerine uygulanan çöp dökme cezası üzerine bir analiz yazısı

Samsun'da CHP'li Atakum Belediyesi ve İYİ Parti'li İlkadım Belediyesine çöp dökme meselesi nedeniyle uygulanan para cezaları üzerine bir analiz yazısı..

01 Haziran 2020 Pazartesi 15:40 GÜNCEL
Samsun'da Atakum ve İlkadım Belediyeleri iktidar partisindeyken uygunsuz dökülen çöplere hiç bir cezai işlem uygulamayan Çevre Müdürlüğü, aynı belediyeler muhalefet partilerine geçince kanunları hatırladı ve CHP ve İYİ Parti'li belediyelere para cezası uyguladı.

Samsun Çevre İl Müdürlüğü geçtiğimiz günlerde CHP'li Atakum Belediyesi ve İYi Parti'li İlkadım Belediyelerine uygun olmayan alanlara çöp döktükleri gerekçesi ile para cezası uyguladı. 

Cezaların uygulamasında bizim açımızdan hiç bir beis yok.. Uygun değil ise, kanunlara aykırı ise kamu kurumu elbette görevini yapmalıdır. Amma, aynı uygunsuz alanlara aynı belediyeler iktidar partisindeyken çöp dökerken, seyirci kalmak, sessiz kalmak ve hiç bir ceza uygulamamak çifte standarttır.

Kanunlar ve cezalar muhalefet partilerine geçen belediyelerin tepesinde Demokles'in Kılıcı gibi sallanırken, iktidar partisine mensup belediyelerin özellikle uygunsuz alanlara çöp dökme, çevre kirletme gibi eylemlerine üç maymunu oynuyorsa burada kanunların keyfi uygulandığı algısı oluşur ve bu durumda farklı olarak yorumlanabilir. Farklı yorumların oluşmaması için ilgili kurum ve kuruluşlar, kanunları herkese eşit uygulamak zorundadır.

31 Mart seçimleri sonrası iktidar ve muhalefet partilerine mensup belediyeler mali açıdan zor bir dönem geçirmiştir. İktidar partisine bağlı belediyelerde de seçim sonrası mali kriz baş göstermiş, yeri gelmiş personel maaşları dahi ödenememiştir. 

Aynı şekilde muhalefet partili belediyelerde mali krizin yanı sıra haciz ve icralarla karşı karşıya kalmış, neredeyse belediyeye bağlı tesislerin tamamına alacaklılar tarafından el konulmuştur. Alacakları ödenmeyenler, seçim sürecine kadar iktidar partisinde ki belediyelere ne haciz ne de icra işlemi uygulatmamıştır. İktidara kedi, muhalefete aslan kesilen alacaklılar kadar belediyelerde bu işin mağdur olan tarafı olmuştur.

Atakum Belediyesi iktidar partisindeyken, Çatalçam Köçekli mevkisinde ki tarım arazilerinin ortasında bulunan alana 5 yıl boyunca moloz ve çöp dökmüş ve hiç bir şekilde para cezası uygulanmamıştır. Ve yine aynı şekilde hiç bir basın yayın organında da bu durum şişirile şişirile haber olmamıştır.

Belediye iktidar partisindeyken, uygunsuz bir alana dökülen çöpleri görmeyen, görmezden gelenler  belediyeler CHP ve İYİ Parti'ye geçtikten sonra dökülen çöpleri birden bire görür olmuş ve yavuz hırsız ev sahibini bastırır tarzı bir yaklaşım sergileyerek, ilgili belediyelere para cezası uygulamıştır.

Söylediğimiz gibi hangi belediye olursa olsun, çevreyi kirletiyor ise, uygun olmayan alanlara çöp döküyorsa ilgili kurum gereken cezayı uygulasın. Ancak bunu yaparkende kanunlarda keyfiyeti değil, adilane olmayı tercih etsin. 

CHP'li Atakum Belediyesi, cezai işleme neden olan çöp dökülen yer ile ilgili, iktidar partisi döneminde de 'Çöp Dökülen Alan' olması nedeniyle eski alışkanlığı devam ettirmiş ve burada yanlış yapmıştır. Yanlışı fark etmiş ve söz konusu alanı kapatmak için çalışma yapmış ancak 88 bin TL para cezasını yemekten kurtulamamıştır.

Yine aynı şekilde İYi Parti'li  İlkadım Belediyesine de, iktidar partisi döneminde çöp dökülen alana, çöp döktüğü için 88 bin TL para cezası uygulanmıştır.  Derdimiz elbette yanlışı savunmak değil, kanun ve cezaların parti ayrımı gözetmeden kurumlar tarafından uygulanması ve çifte standart yorumlarına sebep olacak uygulamalardan kaçınmalarını anlatabilmektir.

Belediye başkanlarının, özellikle muhalefet parti belediye başkanlarının, bizce öncelikle ve ivedilikle yapması gereken şudur; Kendilerinden önceki dönemde uygulanan tüm uygulamaları gözden geçirmeli, eski alışkanlıklara yada 'Biz önceki dönem de bu işi şöyle yapıyorduk, böyle yapıyorduk' gibi hizmet yapma eğilimi ve de yaklaşımlarının tamamını baştan aşağı sorgulamalı, hizmetlerin devamlılığı açısından ise ince eleyip sık dokuyarak görev sürelerinin kalan zamanlarında yaş tahtaya basmamalarıdır.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Mustafa Demir hayırlı işler turuna çıktı esnaf virüs savar kolonya döktü

Mustafa Demir hayırlı işler turuna çıktı esnaf virüs savar kolonya döktü