07 Ağustos 2022 Pazar

BİYOKÜTLE VE GÜNEŞ GİBİ YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI 42 MİLYON YENİ İŞ GÜCÜ OLUŞTURACAK

Biyokütle ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları 42 milyon yeni iş gücü oluşturacak

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk, fosil bazlı enerji üretiminin yerini biyokütle, güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına bırakacağını bu sayede 42 milyon yeni iş gücü alanı oluşacağını açıkladı.

26 Mayıs 2020 Salı 15:46 GÜNCEL

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk, yenilenebilir enerji kaynaklarının son 10 yılda yükselişini arttırdığını ve Uzak Doğulu şirketlerin Türkiye'ye bu alanda yeni yatırımlar yapacaklarını açıkladı.


Dünya da fosil bazlı enerji üretiminin yavaşlama sürecine girdiği ve 2030 yılına gelindiğinde bu tür enerji sağlanmasında önemli ölçüde azalma olacağı belirterek, bunun yerine yenilenebilir enerji kaynaklarının alacağı bildirildi.

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) tarafından hazırlanan rapora göre, önümüzdeki 10 yıl içinde teknolojinin de itici gücüyle fosil bazlı enerji üretiminin yavaşlama sürecine gireceği bildirildi. 

JESDER Başkanı Ufuk Şentürk tarafından açıklanarak kamuoyu ile paylaşılan rapora göre, 2025 yılına kadar hem Türkiye´de, hem de dünya genelinde iddialı bir karbonsuzlaşma için yenilenebilir enerji yatırımlarının artacağının öngörüldü.

Ufuk Şentürk, içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde yenilenebilir enerjinin son 10 yıldaki yükselişini artırdığına dikkat çekerek, enerji sektörünün geleceğini ve yenilenebilir enerjinin sağlayacağı katma değeri değerlendirdi.Son dönemde enerji sektörü için yapılan araştırmalar ve yayımlanan raporlarda, teknolojinin de itici gücüyle fosil bazlı enerji üretiminin yavaşlama sürecine gireceğini, 2030 yılında gelindiğinde de, fosil bazlı enerji üretiminin önemli ölçüde azalacağına dikkat çeken Şentürk, "2050 yılına kadar dünya genelinde yenilenebilir enerji sektöründe yaklaşık 42 milyon yeni iş yaratılması sonucu istihdamın bugünkü seviyenin 4 katına çıkması bekleniyor" dedi.

Türkiye bu noktada çekim merkezi olmayı sürdüreceğini vurgulayan Ufuk Şentürk şunları söyledi: 

“Uzak Doğulu şirketler, şimdiden ülkemizde 1,000 MW jeotermal, 5,000 MW güneş, 1,000 MW biyokütle hedefleri olduğunu açıkladılar. Önümüzdeki yıl bu açıklamaların katlanarak artacağını öngörüyoruz. Yeni yatırımlar için değerli bir coğrafyadayız. Bu sayede önümüzdeki dönemde kapımız daha fazla çalınacak. Yenilenebilir enerjinin Türkiye´ye, vatandaşlarımıza sağladığı ve bundan sonraki süreçte sağlayacağı katma değeri daha çok dile getirmeliyiz. El birliğiyle yenilenebilir enerjide küresel çapta bir başarı hikayesi yazacağız.”  

BİOKÜTLE ENERJİ
Kamuoyunda yeşil enerji olarak da adlandırılan biyokütle, tarım veya ormancılık ürünü olan ve tamamı veya bir kısmı içindeki enerjiyi geri kazanmak amacı ile yakıt olarak kullanılabilen bitkisel maddelerin tamamı veya bir kısmından oluşan atıkları kapsar. Biyokütle enerjisi, yetiştiriciliğe dayalı olduğu için yenilenebilir, çevre dostu, yerli ve yerel bir kaynak olarak önem kazanmaktadır. 

Dünyanın çoğalan nüfusu ve sanayileşmesi ile giderek artan enerji gereksinimini, çevreyi kirletmeden ve sürdürülebilir olarak sağlayabilecek kaynaklardan belki de en önemlisi biyokütle enerjisidir.

Günümüzde biyokütle enerjisini gündeme getiren gerekçeler şöyle sıralanabilir:
Fosil kökenli yakıtların neden olduğu çevre kirliliğini azaltmak.
Egzoz emisyonlarının sağlık açısından risklerini en aza indirmek.
Enerji güvenliği sağlamak ve enerjide dışa bağımlılığı düşürmek.
Kırsal kalkınmanın gerçekleştirilmesine yardımcı olmak.
İstihdam 4 katına çıkacak

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Büyükşehir Mart ayından bu yana 2 bin 286 noktayı dezenfekte etti

Samsun Büyükşehir Mart ayından bu yana 2 bin 286 noktayı dezenfekte etti