10 Ağustos 2022 Çarşamba

SAMSUN BAFRA'DA BORÇLU ÇİFTÇİYE İCRA TEBLİGATLARINI AK PARTİ İLÇE BAŞKANI GÖNDERİYOR

Samsun Bafra'da borçlu çiftçiye icra tebligatlarını AK Parti İlçe Başkanı gönderiyor

Samsun'un Bafra ilçesinde çok sayıda çiftçi Tarım Kredi Kooperatifine olan borcu nedeniyle icralık ve hacizlik durumda. İcra tebligatlarını gönderen hukuk bürosu ise AK Parti Bafra İlçe Başkanı İbrahim Semiz'e ait..

03 Aralık 2020 Perşembe 14:22 GÜNCEL

Samsun'un Bafra ilçesinde Tarım Kredi Kooperatifine borçlu çiftçiye, icra tebligatlarının kooperatifin avukatlık işlerini alan AK Parti Bafra İlçe Başkanı İbrahim Semiz tarafından gönderiliyor.


Samsun'un Bafra ilçesinde Tarım Kredi Kooperatifine kefillerle birlikte yaklaşık 900 civarında çiftçinin borcundan dolayı icralık ve hacizlik durumda olduğu, gündeme geldi. Bafra ilçesinde Tarım Kredi Kooperatifinin avukatlık işini alan AK Parti Bafra İlçe Başkanı İbrahim Semiz'in ise kooperatife borçlu olan çok sayıda çiftçiye icra işlemi başlattığı bildirildi.

TRAKTÖRÜNÜ İNEĞİNİ SATANLAR VAR
Bafra ilçesinde Tarım Kredi Kooperatifine borçlu ve haciz işlemi ile karşı karşıya olan çiftçi sayısının kefillerle birlikte 900 kişiyi bulduğu iddia edilirken bazı çiftçilerin kooperatife olan borçlarını ödeyebilmek için traktörlerini ve ineklerini sattığı öğrenildi.

HACİZLER AKP İLÇE BAŞKANIN HUKUK BÜROSUNDAN GİDİYOR
Bafra Tarım Kredi Kooperatifi'nin avukatlığını ise AK Parti Bafra İlçe Başkanı Av. İbrahim Semiz'in yaptığı, son iki gün içinde ise toplam 290 çiftçiye daha ilçe başkanının hukuk bürosundan icra tebligatı gönderilmek üzere liste hazırlandığı bildirildi.

BORÇLARA YÜZDE 25 FAİZLE ERTELEME YAPILIYOR
Tarım Kredi Kooperatifine borçlu olan çiftçilere ödeme için yüzde 25 faizle erteleme yapıldığını açıklayan 1032 Nolu Bafra Tarım Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Balta, haciz işlemlerinin kooperatifin avukatlığını yapan AKP Bafra İlçe Başkanı İbrahim Semiz tarafından yapıldığını doğrulayarak "Yüzde 25 faiz ile 6 ay erteleme yapılıyor. Bu sürede uygulanan faiz nedeniyle ne kadar ödeme yapılırsa yapılsın, eski borç sürekli katlanıyor. Bafra'da hacizlik durumda  olan çiftçiler var. Bende kefilikten dolayı icra tebligatı aldım. Bu çiftçilerin sorunlarını çözmek için girişimlerde bulunduk ancak şuana kadar bir netice alamadık. Son olarak Ankara'ya giderek Tarım Kredi Kooperatifinin Genel Merkezi ile görüştük. Devletimizin sesimizi duymasını istiyoruz." dedi.

50 BİN LİRA KREDİYİ 115 BİN LİRA OLARAK GERİ ÖDEDİK
Bafra ilçesinde daha önce Tarım Kredi Kooperatifine borçlu olan ve hesaplarına bloke konulan CHP Bafra Belediyesi Meclis üyesi Erhan Akbulut'ta 2017 yılında kooperatiften 50 bin lira kredi kullanarak traktör aldıklarını, kendilerinden 2 bin lira komisyon alınarak senetlerinin düzenlendiğini kaydederek, "Tarım Kredi Kooperatifi 2007-2019 yılları arasında değişen faiz uygulamasına geçmişti. Bu faiz uygulaması ile çiftçi kooperatife ne kadar borcu olduğunu bile bilemiyordu. Biz de o dönemde traktör almak için 2017 yılında kooperatiften 50 bin lira kredi kullandık. Daha sonra bu krediyi ödemekte sıkıntı yaşadığımız için hesaplarımıza anında blokeler konuldu. Biz 2017 yılında kooperatiften aldığımız 50 bin liralık krediyi tam 115 bin lira olarak geri ödedik. Şuan Bafra ilçesinde kefilleri ile birlikte 900 civarında çiftçi kooperatife borçlu ve hepsi de icralık durumda" açıklaması yaptı.

Öte yandan 1032 Nolu Bafra Tarım Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Balta, gelişmelerle ilgili olarak verdiği son bilgide, Ankara'da yaptıkları görüşme neticesinde kooperatif genel merkezinin, icra işlemlerini bir ay durdurma kararı aldığını da söyledi.

Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr  

-Haber metninin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilse dahi harici yayın organlarında yayınlanamaz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun SAMULAŞ'ta örgütlü sendika grev kararı aldı! Tramvay ve otobüs seferleri duracak

Samsun SAMULAŞ'ta örgütlü sendika grev kararı aldı! Tramvay ve otobüs seferleri duracak