12 Ağustos 2022 Cuma

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR 10 ELEKTRİKLİ OTOBÜS İÇİN MECLİSTEN BORÇLANMA YETKİSİ ALDI

Samsun Büyükşehir 10 elektrikli otobüs için meclisten borçlanma yetkisi aldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 10 elektrikli otobüs alımı için Büyükşehir Meclisinden 5 milyon 800 bin Euro borçlanma yetkisi aldı. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, elektrikli otobüslerin Mayıs ayında hizmete gireceğini açıkladı.

14 Ocak 2022 Cuma 22:49 GÜNCEL

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisinin Ocak ayı ikinci birleşiminde 10 elektrikli otobüs alımı için borçlanma yetkisini meclis üyeleri onayladı. Samsun Büyükşehir Belediyesi bugünkü kur ile 5 milyon 800 bin Euro'ya 10 elektrikli otobüs alacak. 


Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, başkanlığında yapılan Ocak ayının ikinci meclis oturumunda 61 madde görüşüldü. Toplantıda 10 adet elektrikli otobüs alımı için borçlanma yetkisi ile ilgili gündem maddesi de yer aldı. CHP Grubunun ret, İYİ Parti Grubunun da çekimser kaldığı borçlanma yetkisine ilişkin gündem maddesi AK Parti ve MHP Meclis üyelerinin evet oyları ile kabul edildi.

Meclis oturumunda toplu ulaşımda Samsun’da elektrikli otobüs projesiyle yeni bir dönem başlayacağını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, projenin lityum pil ve ultra şarj sistemiyle Türkiye’de bir ilk olduğunu vurguladı. 

Elektrikli otobüsleri mayıs ayında hizmete sunmayı hedeflediklerini belirten Başkan Demir, "15 yıl kullanım ömrüne sahip lityum pille çalışan, 15 dakikada şarj olabilen, fosil yakıta göre işletme maliyeti 7’de 1 ve yolcu taşıma kapasitesi yüksek olan 10 otobüsle ilgili TEMSA ile görüşüyoruz. ASELSAN koordinatörlüğü ile bu sayıyı TEKNOFEST dolayısıyla 20’ye çıkarmayı da planlıyoruz. Otobüsleri 19 Mayıs ilçesinden havalimanına uzanan güzergahtaki hatta koyacağız. Kent içinde bir de ring hattı oluşturuyoruz. Gelecekte de şehir hastanesi hattına da bu otobüslerimizi koymayı planlıyoruz. İşletme maliyeti, kapasitesi, verimliliği gibi konularda 3 aylık verilere bakarak Samsun’daki bütün ulaşımı gelecekte bu sistemle rehabilite edeceğiz" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Vatan DAŞ

15 Ocak 2022 Cumartesi 14:49

Önce borçları azalt, enkaz devretme, günahı var,. Tabi günahın ne olduğunu bilmediğin için yazdıklarım boş... Kalemkayanın 6 nolu otobüsünü de geri ver

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Büyükşehir güneş ve rüzgar enerji santralleri kuracak

Samsun Büyükşehir güneş ve rüzgar enerji santralleri kuracak