15 Ağustos 2022 Pazartesi

SAMSUN ŞEHİR ŞEBEKE SUYU İÇİN YENİ AÇIKLAMA! GÜVENLE KULLANABİLİRSİNİZ

Samsun şehir şebeke suyu için yeni açıklama! Güvenle kullanabilirsiniz

Samsun'da içme suyunu tahlil ettirip 'Yüksek oranda alüminyum var' açıklaması yapan SAMÇEP ve Kimya Mühendisleri Odasından içme suyu ile ilgili yeni açıklama.

17 Mart 2020 Salı 23:14 GÜNCEL

Samsun'da içme suyunun bulanık ve kokulu akması nedeniyle suyu tahlil ettiren ve kamuoyuna 'Yüksek oranda alüminyum var' açıklaması yapan SAMÇEP ve Kimya Mühendisleri Odası, su ile ilgili yeni açıklamasında "Suyu güvenle kullanabilirsiniz" dedi.


Samsun şehir içme suyu ile ilgili yaşanan tartışmaların ardından SAMÇEP ve Kimya Mühendisleri Odası, su ile ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Samsun Çevre Platformu(SAMÇEP) ve Kimya Mühendisleri Odası imzalı yeni açıklamada, Samsun halkına "Samsun şehir şebeke suyunu güvenle kullanabilirsiniz" denildi.

Yapılan açıklamada şunlar dile getirildi. 
"Samsun şehir şebeke suyu ile ilgili 02.03.2020 tarihinde yaptığımız basın açıklamasında sudaki Alüminyum ve Bulanıklık değerlerinin yüksek olduğunu ve bir an önce 17.02.2005 tarihli 25730 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğe uygun suyun şebekeye verilmesi gerektiğini belirtmiştik. 02.03.2020 tarihinden bu güne kadar şehir şebeke suyununun Alüminyum ve Bulanıklık parametreleri üzerinden takibini sağladık. İzlemeler neticesinde şehir şebeke suyunun İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğe uygun olduğu görülmektedir. Samsun’da yaşayan vatandaşlar olarak ücretini ödeyerek satın aldığımız suyun yukarıda belirttiğimiz yönetmeliğe uygun olmasını istemek, arıtma ve atık su süreçlerininin takibini yapmak en doğal hakkımızdır. Bu konulardaki izlemelerimiz devam edecektir. Dünya genelinde pandemi olarak kabul edilen COVİD-19 ile mücadeledenin en kritik sürecini yaşadığımız şu günlerde; Her yer değiştirmede, zorunlu olarak dışarı çıkıldığında, her eve dönüşte, aynı yerde iki saate bir, ellerin en az yirmi saniye sabunla yıkanmasını, sabun ve su olmayan yerlerde dezenfektan sprey veya jeller kullanmasını, Mümkünse evden çıkılmamasını, zorunlu olarak evden çıkıldığında, olanaklı ise toplu taşıma araçlarının kullanılmamasını, sosyal yaşamda insanlarla araya en az 1-2 metre mesafe konulmasını, Sağlık Bakanlığı ve Tabip Odamız başta olmak üzere yetkili ve uzman kuruluş ve STK’ların talimat ve önerilerine titizlikle uyulmasını bu vesileyle ifade etmek isteriz. Kamu oyuna saygıyla duyururuz."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da marketlerde Korona Virüs izdihamı!

Samsun'da marketlerde Korona Virüs izdihamı!