15 Ağustos 2022 Pazartesi

SAMSUN'DA EV KARANTİNASINDAN KAÇAN 13 KİŞİ İÇİN HAPİS CEZASI İSTEMİ İLE SUÇ DUYURUSU

Samsun'da ev karantinasından kaçan 13 kişi için hapis cezası istemi ile suç duyurusu

Samsun'da ev karantinasından kaçarak Korona Virüs'ü yayan 4 tanesi pozitif, 9 tanesi pozitif hastalarla temaslı 13 kişi yakalanarak haklarında hapis cezası istemi ile suç duyurusunda bulunuldu.

16 Eylül 2020 Çarşamba 00:19 GÜNCEL

Samsun'da Korona Virüs testi pozitif olan 4, pozitif hastalarla temaslı 9 kişinin yapılan denetimlerde ev karantinasını ihlal ettikleri tespit edildi.


Samsun Valiliği, ev karantinasını ihlal ederek Korona Virüsü yayan 13 kişi hakkında TCK'nın 195'inci maddesi uyarınca hapis cezası istemi ile suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.  Ev karantinasını ihlal eden 13 kişiden 4'ünün kamu kurumlarında uygulanan HES kodu kontrolü sırasında, 7 tanesinin ise emniyet güçleri tarafından yapılan yol kontrolü sırasında yakalandıklarını duyuran Samsun Valiliği, ev karantinasını ihlal eden 13 kişinin ücretini kendileri karşılamak şartı ile Münevver Ayaşlı Kız Öğrenci Yurduna yerleştirilerek karantina altına alındıklarını duyurdu.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, ev karantinasına ihlal ederek virüsü yayan 13 kişi ile ilgili yaptığı açıklamada ise şunları dile getirdi.
"Samsun’da yeni tip koronavirüs testi pozitif ya da temaslı olup evinde karantinada olması gerekirken dışarıda olduğu tespit edilen 13 kişi Münevver Ayaşlı Kız Öğrenci Yurdumuzda ücreti kendilerinden karşılanmak üzere karantinaya alındı. Kişiler hakkında Samsun Valiliğimiz tarafından TCK 195. madde uyarınca suç duyurusunda bulunularak, idari işlem başlatıldı. Samsun’da İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunda aldığımız kararlar çerçevesinde karantina koşullarını ihlal eden kişileri tespit ederek, Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarımıza yerleştirmeye başladık. Maalesef daha uygulamanın ilk iki gününde karantina kurallarını ihlal eden 13 vatandaşımızı yurtlarımıza yerleştirmek ve haklarında TCK 195. madde uyarınca suç duyurusunda bulunmak zorunda kaldık. Bu kişilerden 4 tanesi pozitif hasta, 9 tanesi ise pozitif hastalarla temaslı kişilerden oluşuyor.  Karantina ihlali yapan vatandaşlarımızın 4 tanesi kamu kurumlarımızda yapılan HES kodu kontrolü sırasında, 7 tanesi emniyet güçlerimiz tarafından yapılan yol kontrollerinde, 2 tanesi ise Sağlık İl Müdürlüğü filyasyon ekipleri tarafından yapılan ev ziyaretlerinde tespit edildi.  Yurtlarda misafir ettiğimiz vatandaşlarımızın günlük sağlık kontrolleri ve muayeneleri Sağlık İl Müdürlüğümüz tarafından oluşturulan 1 hekim, 5 yardımcı sağlık personeli olmak üzere 6 kişilik bir ekip tarafından, temizlik, lojistik ve beslenme hizmetleri ise AFAD ve Kızılay yetkililerimiz, güvenlik kontrolü ise İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından gerçekleştiriliyor.  Temennimiz yurtlarda misafir ettiğimiz kişi sayısının artmaması, vatandaşlarımızın kurallara tam bir uyum göstererek bize yardımcı olması.  Kurallara uyulmaması durumunda Samsun Valiliği olarak gerekli tüm önlem ve tedbirleri alma noktasında tereddüt etmeyeceğimizin de tüm kamuoyu tarafından bilinmesini istiyorum. Virüsü ancak maske, sosyal mesafe ve el hijyeni kurallarımıza uygun bir hayat biçimi sergileyerek; etrafımızda buna uymayan dostlarımızı arkadaşlarımızı gördüğümüzde de onları uyararak yenebiliriz."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

ugur55

16 Eylül 2020 Çarşamba 09:31

esen evlerde kovidli bir ıraklı aile kyaıp polis bulmaıyor sınır dışı edilsin şerefsizler

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Valisi Dağlı, Vezirköprü'de öldürülen Suriyeli gencin cenazesine katıldı

Samsun Valisi Dağlı, Vezirköprü'de öldürülen Suriyeli gencin cenazesine katıldı