23 Mayıs 2022 Pazartesi

SAMSUN'DA GÖÇMENLERİN İŞ YERLERİ DENETLENDİ! ARAPÇA TABELALAR SÖKÜLDÜ

Samsun'da göçmenlerin iş yerleri denetlendi! Arapça tabelalar söküldü

Samsun'da İlkadım Belediyesi göçmenlere ait iş yerlerinde bulunan Arapça tabelaları söktü, iş yerlerinde satışı yapılan ve sağlıklı olmayan bozuk gıdalara ise el konuldu.

10 Aralık 2021 Cuma 18:19 GÜNCEL

Samsun'da İlkadım Belediyesi zabıtaları Hürriyet ve 19 Mayıs Mahallelerinde göçmenlere ait iş yerlerinde gıda, tabela ve ruhsat denetimi yaptı.


Samsun- İlkadım Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, İlçe Tarım ve İlçe Sağlık Müdürlüğü, İl Göç İdaresi ekipleri ile ortaklaşa düzenlenen denetimlerde Suriyeli işletmecilere ait işyerlerinde güvenirliliği olmayan gıdalar, tabela ve ruhsat denetimi yaptı. Yapılan denetimlerde çok sayıda ürün imha edilmek üzere toplatıldı.

İlkadım Belediyesi İletişim Merkezi’ne (İLKİM) vatandaşlardan gelen şikayet doğrultusunda hareket geçen İlkadım Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri Suriyelilere ait iş yerlerinde inceleme yaptı. Yoğun olarak Suriyeli mültecilerin yaşadığı Hürriyet ve 19 Mayıs Mahallelerine İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İl Göç İdaresi ekipleri ile ortak hareket etti. Gerçekleştirilen denetimlerde gıda güvenliği ve Türkçe tabelaların uygunluğu kontrol edildi. Halk sağlığını tehlikeye atan çok sayıda ürün tespit edildi. Tutulan tutanaklar karşılığında ürünler imha edilmek üzere toplandı.

İlkadım’da yaşayan herkesin sağlığı bizim için önemli
Mültecilere ait iş yerlerinin standartlara uygun olması için denetimleri sıklaştırdıklarını söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, "Geçen yıl tabelaların Türkçeleştirilmesi için de yoğun mesai harcamıştık. Bununla birlikte Suriyeli mültecilerin geçimlerini sağlamak için açtıkları işyerlerinin özellikle hijyen açısından denetlemesini gerçekleştirdik. İlkadım’da yaşayan herkesin sağlığı ve huzuru bizim için önemli" dedi.

Halkımız gördükleri eksiklikleri bize bildirebilirler
İş yeri sayısı bakımından şehrin yoğun ilçelerinden biri olan ve 35 bin civarında iş yeri bulunan İlkadım’da ,Zabıta Müdürlüğünde görev yapan zabıta personeli gece gündüz demeden yoğun bir mesai yaptığını da hatırlatan Başkan Demirtaş, "Mültecilerin kalabalık olduğu mahallelerimiz de var. Bu noktada biz daha titiz ve hassas olmak durumundayız. Bu mahallelerden de gelen şikayetler üzerine denetimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Rutin denetimler dışında, özel olarak vatandaş şikayetleri ile de yakından ilgileniyoruz. Halkımızdan şikayetlerini Alo 153 Zabıta Hattı’ndan ve 444 55 01-444 19 19 İletişim Merkezi’mize bildirebilirler. İlkadım ‘da yaşayan ya da alışveriş yapan vatandaşlarımızın hak ettikleri huzuru, Belediye olarak onlara vermek bizim görevimizdir” diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da metruk binada 'Gençlik Nereye Gidiyor' dedirten görüntüler

Samsun'da metruk binada 'Gençlik Nereye Gidiyor' dedirten görüntüler