29 Haziran 2022 Çarşamba

SAMSUN'DA KESK ÜYESİ KAMU ÇALIŞANLARI MAAŞ BORDROLARINI YAKTI

Samsun'da KESK üyesi kamu çalışanları maaş bordrolarını yaktı

Samsun'da Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı sendikalara üye kamu çalışanları maaş bordrolarını yaktı.

15 Haziran 2022 Çarşamba 20:41 GÜNCEL

Samsun'da Süleymaniye Geçidinde bir araya gelen KESK üyesi kamu çalışanları elektriğe ve doğalgaza gelen zamlar ile hayat pahalılığını maaş bordrolarını yakarak protesto etti.


Gerçekleşen protesto gösterisinde KESK Samsun Dönem Sözcüsü Erdem Avcı, yaptığı açıklamada, "Ülke tarihinin belki de en karanlık döneminden geçiyoruz. Bir avuç mutlu azınlık dışında kalan 84 milyon olarak ülkeyi yönetenlerin aldığı yanlış kararların faturasını daha fazla işsizlikle, daha fazla yoksullukla ödemeye devam ediyoruz. Çarşıda, pazarda, mutfakta yaşadığımız gerçek enflasyon ise çoktan yüzde 150’yi aştı. Bizim için en önemli kalem olan gıda enflasyonu ise yüzde 200’ü buldu. Buna karşın kamu emekçileri olarak maaşlarımızda yaşanan artış toplu sözleşme artışları ve enflasyon farkları ile sadece yüzde 44’te kaldı. Patates alırken bile zorlanır hale geldik. Bir yıl önce kilosunu 2,5 liraya aldığımız patatesi bugün en ucuz semt pazarlarında bile 10 liranın altında bulmak mümkün değil. Dar gelirlinin en çok tükettiği patates dahi bir yılda yüzde 300 zamlandı. Doğalgazın metre küpü bir yıl önce 1 lira 30 kuruştu. Aradan geçen bir yılda yüzde 140 artışla bugün 3 lira 26 kuruşa çıktı.  Ortalama kamu emekçisi maaşı ile alınan doğalgaz sadece son bir yılda bin 533 metre küp azaldı. En düşük tüketimi esas aldığımızda bile elektrik faturalarındaki bir yıllık artış yüzde 125’i aştı. Nereye baksak, neye baksak ateş pahası fiyatlarla karşılaşıyoruz. Hangi birini anlatalım" dedi.

Açıklama sonrası KESK üyesi kamu çalışanları maaş bordrolarını yaktı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Tabip Odası üyesi sağlık çalışanları iş bıraktı

Samsun'da Tabip Odası üyesi sağlık çalışanları iş bıraktı