29 Haziran 2022 Çarşamba

SAMSUN'DA NİSAN AYINDA GELECEK ELEKTRİKLİ OTOBÜSLERİN GÜZERGAHI BELLİ OLDU

Samsun'da Nisan ayında gelecek elektrikli otobüslerin güzergahı belli oldu

Samsun'a Nisan ayında getirilmesi beklenen 10 adet elektrikli otobüsün toplu taşıma yapacağı güzergah belli olurken, elektrikli otobüslerin TEKNOFEST 2022 Samsun etkinliklerinde de hizmet vereceği açıklandı.

26 Ekim 2021 Salı 15:20 GÜNCEL

Samsun'da kullanılmaya başlayacak olan 10 adet lityum pilli elektrikli otobüsün güzergahı belli oldu. Türkiye'de ilk kez Samsun'da kullanılacak olan elektrikli otobüslerin Taflan-Havalimanı ve Soğuksu bölgesinde hizmet vereceği ilave olarak güzergahının TEKNOFEST'in yapılacağı 19 Mayıs ilçesine uzatılacağı bildirildi.


Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, mali tasarruflarının yanı sıra çevre dostu olmalarıyla da bilinen elektrikli otobüslerin gelecek yıl devreye alınacağını söyledi. Türkiye'de ilk kez Samsun’da hizmet vermeye başlayacak yerli ve milli üretim elektrikli otobüsler TEKNOFEST'te de kullanılacak. 

Türkiye'de ilk defa yerli lityum pilli elektrikli otobüsü Samsun'da hayata geçirecek olan Büyükşehir Belediyesi bunun hazırlıklarını sürdürüyor. İlk etapta yerli ve milli otobüslerden 10 adet alınacak. Proje tamamlandığında ise Büyükşehir Belediyesinin tüm otobüs filosu elektrikli araçlardan oluşacak. İlk etapta alınacak olan 10 adet ultra hızlı şarj özellikli elektrikli otobüs, Taflan-Havalimanı ve Soğuksu bölgesinde hizmet vermeye başlayacak. Ancak bu güzergah Türkiye'nin ilk ve tek Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'in 2022 yılında Milli Mücadele şehri Samsun’da yapılması nedeniyle 19 Mayıs ilçesine kadar uzatılacak. 

GÜZERGAH 19 MAYIS'A KADAR UZATILACAK
Gelecek yıl bahar ayı gibi elektrikli otobüslerin tamamen devreye alınacağını söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Festivale uygun çalışmalarımız ve projelerimiz var. Nisan ayı gibi lityum pilli elektrikli otobüsleri devreye alacağız. Taflan-Havalimanı ve Soğuksu bölgesinde hizmet verecek elektrikli otobüslerin güzergahını 19 Mayıs ilçesine kadar uzatacağız. Festivalde 2 milyon kişi ağırlayacağız. Hazırlıklarımızı ve projelerimizi ivedilikle yaparak TEKNOFEST'e kadar bitirmeyi planlıyoruz" dedi.

SAMSUN EN GÜZEL ŞEKİLDE BAŞARACAKTIR
“Samsun milli mücadele ruhu, genç nüfusu ve teknolojiye olan ilgisiyle bu dev organizasyonun üstesinden en iyi şekilde gelecektir” diyen Başkan Mustafa Demir, "Gençlerimiz için önemli bir organizasyon. Bir kez daha şehrimizde yapılmasından dolayı hem sayın bakanımız Mustafa Varank hem de T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar’a teşekkür ediyorum. Bizler Genel Başkan Yardımcımız, milletvekillerimiz, üniversitelerimiz, belediye başkanlarımız, bürokratlarımız, tüm kurum ve kuruluşlarımızla birlikte 2022 yılında yapılacak TEKNOFEST’ e en iyi şekilde hazırlanıyoruz. Daha önce İşitme Engelliler Olimpiyatları'nda başarılı bir organizasyona ev sahipliği yapan Samsun'umuz TEKNOFEST' te de en güzel şekilde ev sahipliği yapacak. Dünyaya mal olmuş festival ile şehrimizin adını bir kez daha dünya duyacak" diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

ZTK 3. Tur maçında Yılport Samsunspor 1922 Konyaspor'u 2-1 yendi

ZTK 3. Tur maçında Yılport Samsunspor 1922 Konyaspor'u 2-1 yendi