10 Ağustos 2022 Çarşamba

SASKİ'NİN ALÜMİNYUM İDDİALARINA VERDİĞİ YANIT ÜZERİNE BİR ANALİZ YAZISI

SASKİ'nin alüminyum iddialarına verdiği yanıt üzerine bir analiz yazısı

Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (SASKİ) içme suyunda yüksek düzeyde alüminyum tespit edildiği yönündeki iddiaya verdiği yanıt üzerine bir analiz yazısı..

04 Mart 2020 Çarşamba 20:57 GÜNCEL

Samsun içme suyunda koku ve bulanıklık şikayetleri ile başlayan tartışma, suda yüksek oranda alüminyum olduğu iddialarına kadar uzanırken, Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) halkı tedirgin eden bilgi kirliliklerinin önüne geçemediği gibi iddialara verdiği yanıtlarla neden kendine inandıramadı.. 


Samsun su ve Kanalizasyon İdaresi(SASKİ) SAMÇEP ve Kimya Mühendisleri Odasının koku ve bulanıklık şikayetleri üzerine Halk Sağlığı Laboratuvarında içme suyunda yaptırdığı tahlil sonuçlarını önceki gün açıkladı. 

SASKİ TAHLİL SONUÇLARINI VE İDDİALARI YALANLADI
Bu tahlil sonuçlarına göre, Samsun'un içme suyunda yaşanan koku ve bulanıklığın nedeni su da yüksek oranda sınır değerlerinde iki katı alüminyum varlığının neden olduğu açıklandı.

SASKİ ise bu tahlil sonuçlarını açıklayan SAMÇEP ve Kimya Mühendisleri Odasının iddialarını yalanladı.

SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ DE ALÜMİNYUM VAR DEDİ
Ardından Samsun Sağlık İl Müdürlüğü, içme suyu ile ilgili bir açıklama yaparak, "İlkadım, Atakum, Canik ve Tekkeköy) içme kullanma su temini Selahattin Ereren Arıtma tesisinden sağlanmaktadır. Ocak ayında merkez ilçelerden alınan numunelerde mevzuat değerinin hafif üzerinde Al (Alüminyum) yükseklikleri tespit edilmiş olup, konu ile ilgili gerekli bilgilendirme ve uyarılar SASKİ Genel Müdürlüğüne yapılmıştır." denildi.

HAFİF ÜZERİNDE..
Samsun Sağlık İl Müdürlüğü, su da alümünyum olduğu iddialarına yönelik açıklamasında Ocak ayına dikkati çekerek, yaptıkları tahlillerde mevzuat değerinin hafif üzerinde alüminyum tespit edildiğine işaret etti.

SASKİ'DEN YENİ AÇIKLAMA
Şimdi ise SASKi yeni bir açıklama yaparak, SAMÇEP ve Kimya Mühendisleri Odasının içme suyunda yaptırdıklarını açıkladığı su tahlili ile ilgili "su analizlerinin numune alma konusunda yetkin kişilerce ve prosedüre uygun şekilde alınan numunelerden yapılıp yapılmadığı, analiz ettirilen numunelerin SASKİ tarafından üretilen suya ait olup olmadığı bile belli değilken; halkımızı tedirgin etmeye dönük, Belediyemize ve İdaremize karşı duyulan güveni sarsıcı maksatlı açıklamaları yapanlar ve yayınlayanlar hakkında gerekli işlemler başlatılacaktır." dedi.

Mevzu buraya kadar tamam.. Bizim de SASKİ'nin açıklamaları ile ilgili analizimiz bu aşamadan sonra olacak..

BAZI BASIN YAYIN ORGANLARINDA...
Evet SASKİ yeni yaptığı açıklamada "Bazı basın yayın organlarında “SASKİ tarafından şehre arz edilen içmesuyunda alüminyum değerlerinin izin verilen limit değerlerin üzerinde seyrettiğine dair” haberler yayınlanmaktadır" diyor...

BASIN YAYIN ORGANLARI UYDURUP YAZMIYOR AÇIKLAMA YAPANLAR VAR
SASKİ kusura bakmasın; Bazı basın yayın organları, içme suyunda alüminyum tespit edildiği yönündeki haberleri bir tarafından uydurup yazmıyor. Kimya Mühendisleri Odası ve SAMÇEP analiz yaptırdığını açıklıyor ve analiz sonuçlarını da bir basın toplantısı ile kamuoyu ile paylaşıyor. Şimdi sizin bazı dediğiniz o basın yayın organları, Kimya Mühendisleri Odası ve SAMÇEP'in açıklamasını ortada bir muhatap varken, ortada iddiayı gündeme getiren bir sivil toplum örgütü varken, haber yapmayacak mı yada yapmamalı mı? Böylesi önemli bir konuda peki siz basını karşınıza alıp bir açıklama yaptınız mı? Hayır yapmadınız..

SASKİ TARAFINDAN ÜRETİLEN SUYA AİT OLUP OLMADIĞI BELLİ DEĞİLKEN..
Devam edelim.. SASKİ yine aynı açıklamasında "Basın ve yayın organlarınca yapılan haberlere konu olan su analizlerinin numune alma konusunda yetkin kişilerce ve prosedüre uygun şekilde alınan numunelerden yapılıp yapılmadığı, analiz ettirilen numunelerin SASKİ tarafından üretilen suya ait olup olmadığı bile belli değilken;" diyor..

SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ NERENİN SUYUNU TAHLİL ETTİRDİ
SASKİ yine kusura bakmasın; Hadi diyelim ki SAMÇEP ve Kimya Mühendisleri Odası Samsun'dan değil de Ankara'nın, Diyarbakır'ın, Bağdat'ın suyunu getirip analiz ettirdi. Peki Samsun Sağlık İl Müdürlüğü'ne ne diyeceğiz. Sağlık İl Müdürlüğü de yaptığı tahlillerde, içme suyun da sınır değerleri hafif aşan alüminyum varlığına işaret etti. Buna ne diyeceksiniz..

GEREKLİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR
SASKİ açıklamasında "Halkımızı tedirgin etmeye dönük, Belediyemize ve İdaremize karşı duyulan güveni sarsıcı maksatlı açıklamaları yapanlar ve yayınlayanlar hakkında gerekli işlemler başlatılacaktır." diyor..

SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜNE DE DAVA AÇACAK MISINIZ
Yahu 'maksatlı ve sarsıcı açıklamaları yapanlar ve yayınlayanlara gerekli işlem başlatılacaktır' demek ne demektir. Yani dava mı açacaksınız.. Şehrin panik olduğu, ne olduğunu, neden olduğunu merak ettiği bir sorunu bertaraf etmek, bastırmak için SAMÇEP, Kimya Mühendisleri Odası, Sağlık İl Müdürlüğü'nün konu ile ilgili açıklamalarını haber yapan basın yayın organlarına, konuyla ilgili kamuoyuna açıklama yapan SAMÇEP, Kimya Mühendisleri Odası ve Sağlık İl Müdürlüğüne dava mı açacaksınız yani.. Çok ilginç, gerçekten çok ilginç.. 

GÜVEN SARSICI, TEDİRGİN ETMEYE YÖNELİK AÇIKLAMALAR
"Belediyemize ve İdaremize karşı duyulan güveni sarsıcı maksatlı açıklamaları yapanlar" diyor SASKİ...

BASINA DOĞRU BİLGİ AKIŞI, AÇIKLAMALAR YAPILMADI
Evet bunda haklısınız işte.. Bu güvensiz ortamın oluşmasında sizin de ne yazık ki katkınız var.. Suyun koktuğu ve bulanık aktığı şikayetleri gündeme geldiği andan itibaren, bu konuda oluşabilecek yada oluşan soru işaretlerini giderecek hamleler yapamadınız. İletişim çağında yaşıyor olmamıza rağmen, iletişim araçlarını kullanarak yani basına doğru bilgi akışı ve açıklamalar yapmadınız, yapamadınız. 

602 KİŞİLİK TWİTTER 
Samsun halkının merak ettiği ve şikayet ettiği koku ve bulanıklık ile ilgili 602 kişinin takip ettiği Twitter sayfanızdan açıklama yapmayı uygun gördünüz. Sonuçta haklı da olsanız, su ile ilgili verileriniz analiz raporlarınız doğru da olsa, 602 kişilik Twitter sayfanızdan bilgi paylaşımı yaparak sorunu çözdüğünüzü sandınız. Ve sonuçta bu konuda ortam, bilgi kirliliklerine, lağım karıştı iddialarına v.b iddialara kaldı.

KRİZ İYİ YÖNETİLEMEDİ
Buna eğer bir kriz diyecek olur isek; Kusura bakmayın bu krizi iyi yönetemediniz, halkın ve milletin devletin kurumlarına olan güvenini tesis etmek, korumak yerine o güveni sarsacak iddia ve tezviratlara meydanı bıraktınız. Bırakmasaydınız keşke.. Böylesi ciddi ve önemli bir konuda ivedilikle topluma ulaşmak varken, sadece bir acansa açıklama göndermekle sorun çözülmüyor görüyorsunuz. İletişim için yerel basını ve bu basına ait sosyal mecraları tercih etmiş olsaydınız belki bu mesele bu kadar büyümez, kafaların bulanması da suda ki bulanıklık meselesinin önüne geçmezdi.

Basını iki de bir 'Gerekli işlem başlatılacaktır' diyerek baskılamak yerine, basını kullanarak, basından doğru ve akıcı, anlaşılabilir bir dille yapacağınız açıklamaları, vereceğiniz bilgileri, derdinizi, meramınızı kamuoyuna aktarmasını istemiş olsaydınız, emin olun o bazı basın yayın organları bunu fazlası ile yapardı. 

Önerimiz; Alın basını karşınıza Samsun içme suyu ile ilgili tahlil sonuçlarını bir bir anlatarak açıklama yapın ve kamuoyunu su içilir mi içilmez mi rahatlatın deriz..

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Milletvekili Bedri Yaşar Samsun'da ki su içilebilir mi içilemez mi diye sordu

Milletvekili Bedri Yaşar Samsun'da ki su içilebilir mi içilemez mi diye sordu