29 Haziran 2022 Çarşamba

VALİ AÇIKLADI! ÇARŞAMBA ŞEKER FABRİKASINDA EN AZ 800 KİŞİ ÇALIŞACAK

Vali açıkladı! Çarşamba Şeker Fabrikasında en az 800 kişi çalışacak

Samsun Valisi Osman Kaymak, Çarşamba Şeker Fabrikasının 150 bin ton şeker pancarı alımı yaparak yeniden üretime başlayacağını ve fabrikada en az 800 kişinin çalışacağını açıkladı.

23 Ocak 2020 Perşembe 01:33 GÜNCEL

Samsun Valisi Osman Kaymak, Çarşamba Şeker Fabrikasında  ‘Pancar Daha Çok Kazandırıyor’ sloganı ile düzenlenen tanıtım toplantısına katıldı.


Çarşamba Şeker Fabrikasının yeniden üretime geçecek olması nedeni ile düzenlenen toplantıda konuşma yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, fabrikanın 150 bin ton şeker pancarı alımı yaparak üretime başlayacağını söyledi. 

Üreticiler ve muhtarlarında katıldığı toplantıda konuşan Vali Osman Kaymak, "Çarşamba ve Bafra ovaları Anadolu’nun gıda deposudur. Şeker pancarı çok bereketli bir ürün. Bakın sözleşmeli üretim, üretici pancarını kime satacağım diye bir derdi yok. Yeter ki ben en iyi üretimi yapayım. Dönüm başına 8-10 ton iyi üretim yaptıktan sonra alıcısı da hazır, sattıktan sonra devamlı kazanç sağlıyor. Teknik olarak çok yorulmadan ekimi yapılıyor. Buradan özellikle bütün üretici arkadaşlara şunu söylemek istiyorum. Lütfen bu çalışmayı yalnız bırakmayın. İlin Valisi olarak bu heyecana katılmak istiyoruz. Bu fabrikanın bacaları dumanı tüttüğü zaman çok kıymetli. Bu fabrika çalışmaya ve üretime başladığında en az 800 kişi çalışacak. Ama en önemlisi bu fabrikanın bölgeye getirecek olduğu ekonomik katkıdır. O anlamda lütfen çiftçi kardeşlerimiz bu 150 ton üretimin buradan yapılması için gayret etsinler" dedi.

Çarşamba Şeker Fabrikasının yeniden üretime geçmesi ile ilgili alınan kararın hayırlı uğurlu olmasını dileyen Samsun Valisi Osman Kaymak, üreticilerden 150 bin ton şeker pancarı üretimi yapılması konusunda gayret isterken, şunları dile getirdi.
"Türkiye’de şeker üretiminde çok ciddi çalışmalar oldu. Aslında en önemli çalışma Sayın Cumhurbaşkanımızın nişasta bazlı şeker oranını yüzde 15’lerden yüzde 2,5’e düşürmesidir. Bu çok önemli bir karardır. Bu fabrika çalışmaya ve üretime başladığında en az 800 kişi çalışacak. Ama en önemlisi bu fabrikanın bölgeye getirecek olduğu ekonomik katkıdır. O anlamda lütfen çiftçi kardeşlerimiz bu 150 ton üretimin buradan yapılması için gayret etsinler. Arkadaşlar bu çalışmayı yalnız bırakmayalım ve bunu duyuralım. Bu ilimiz için çok önemli bir atılım. Samsun olarak seferberlik yapalım. Ankara bizlere bir ses verdi, Samsun sese cevap versin. Bizde varız diyelim ve fabrikayı çalıştıralım ve üretime başlayalım."

Çarşamba Şeker Fabrikasında gerçekleşen toplantıya Samsun Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. yöneticileri, İlçe Ziraat Odaları Başkanları ile ilgili kurumların temsilcileri, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 7 Yorum

cevdet

12 Mayıs 2020 Salı 09:26

nişasta bazlı şeker yani abd mısır surubu yasaklansın birçok hastalığın sebebi o pancar şekeri kullanılsın

Hatice çamlıyer

31 Mart 2020 Salı 13:26

Hele şükür fabrika ayarlarımıza dönelim zararın neresinden dönülürse kardır akılsız başın cezasını ayaklar çekermiş

Necmettin

25 Mart 2020 Çarşamba 11:06

Onlar kapadı onlar açıyor teşekkür mü bekliyorlar birde.

Delidolu

24 Mart 2020 Salı 11:29

Şeker fabrikaları, şeker üretiminin yanında alkol de üretiyordu. Bugün ülkemiz koronavirüs salgını ile karşı karşıya, ama kolonya yapacak alkol bulamıyoruz. Pancardan sadece şeker üretilmiyor. Alkol, ispirto, hayvan yemi olarak melas... kolonya için alkol bulamadılar.

Sadiye

23 Mart 2020 Pazartesi 18:53

İnşallah fabrika ayarlarımıza geri dönelim

N.Umur Eronat

23 Mart 2020 Pazartesi 15:35

Çok sevindirici bir haber.. Ancak içinde bulunduğumuz Mart ayı pancar ekiminin yapıldığı aydır.. Ülkemizde şeker pancarı hasadı genelolarak karasal iklimin hâkim olduğu bölgeler ile geçit bölgelerinde 15-20 Eylülde başlamaktadır.. Stokta pancar mı var ki hemen üretime başlanacak.. Üreten Türkiye' yi özledik.. Hemen fabrika çalışmaya başlasın...

Hüseyin Çapar

22 Mart 2020 Pazar 18:17

Sayın valim tebrik ediyor, teşekkürlerimi sunuyorum. Hem ülkeyi, hem yöreyi kurtaracak sizler baş tanışınız. Değerinizi ülke ve yöre bilecek, size minnettar kalacaktır.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Çarşamba Biyokütle Enerji Santraline lisansı olmadığı gerekçesi ile suç duyurusu

Çarşamba Biyokütle Enerji Santraline lisansı olmadığı gerekçesi ile suç duyurusu