16 Mayıs 2022 Pazartesi

DİZLERDE BAĞ YARALANMALARI İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER- BÜYÜK ANADOLU HASTANELERİ

Dizlerde bağ yaralanmaları ile ilgili bilinmesi gerekenler- Büyük Anadolu Hastaneleri

Dizlerde bağ yırtılmaları nasıl tedavi edilir. Sporcu rahatsızlığı olarak bilinen dizlerde bağ yırtılması hangi cerrahi müdahalelerde tedavi edilebilir. Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Ortopedi Doktoru Murat Erdoğan, dizlerde bağ yaralanmaları ile ilgili bilinmesi gerekenleri açıkladı.

09 Kasım 2021 Salı 15:38 SAĞLIK

Dizlerde bağ yaralanmaları nasıl tedavi edilmeli? Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Erdoğan, sporcu rahatsızlığı olarak bilinen bağ yırtıkları ile ilgili bilgiler verdi. 


Dizlerde bağ yaralanmaları günlük hayatı olumsuz etkiliyor!

Büyük Anadolu Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Erdoğan, "Sporcu rahatsızlığı olarak da bilinen bağ yırtıkları, her yaşta görülebilecek bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmezse hareket kabiliyetini azaltarak günlük hayatı olumsuz etkilemektedir" dedi.

Genellikle sporcu hastalığı olarak bilinen bağ yırtıkları bir çok sporcunun kariyerini de tehlikeye girmesine neden olduğunu belirten Büyük Anadolu Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Erdoğan, "İnsan hayatında en sık karşılaşılan diz yaralanmalarından olan bağ yaralanmaları özellikle temasa bağlı sporlarda ani hareketler sonucunda meydana gelmektedir. Dizlerde bağ yaralanmaları doğru bir şekilde tedavi edilmezse hareket kabiliyetini azaltarak günlük hayatı olumsuz şekilde etkilemektedir.Dizlerde bağ yaralanmaları nelerdir?
Dizler yürümeyi, oturmayı , çömelmeyi sağlayan eklerdir. Bu hareketleri yapmak için diz eklerine gereken sağlam döşü sağlayan dizdeki bağlardır. Dizdeki bağlar zedelendiği zaman ayakta durmak ve vücudun yükünü taşımak zorlaşmaktadır. Dizlerde en çok zedelenen iki bağ vardır. Ön çapraz bağlar ve yan bağlardır. Ön çapraz bağlar dizin ortasında yer alır genellikle bir dönüş hareketi sırasında zedelenebilirler. İç yan bağ ve dış yan bağ da zedelenen diğer bağlardır.

Cerrahi yöntem gerektirebilir!
Dizdeki bağ yaralanmaları iki yolla tedavi edilebilir. Cerrahi müdahale gerektirmeyen tedavi veya cerrahi müdahale gerektiren ameliyat ile olacak olan tedavilerdir. Dizde bağ yaralanması geçiren kişiler bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve ortopedi muayenesinden geçmelidir. Ortopedi muayenesi sonucu yapılan fizik muayene ve sonrasında çekilen direk grafi MR yöntemi ile bağlardaki yaralanmanın ne tip bir yaralanma olduğu görülür ve bunun sonucunda gerek cerrahi tedavi gerekse cerrahi tedavi gerektirmeyen ilaç tedavi ve fizik tedavi bağ yaralanmaları tedavi edilebilmektedir." diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

Samsunlu

08 Kasım 2021 Pazartesi 13:36

Soyanın yanına kaliyo faturaya itiraz ettim bi gelipte bakan olmadı yazılan doğrudur dedi gecti

Millet soyuluyor

08 Kasım 2021 Pazartesi 11:32

O kurumda öyle hırsızlıklar var ki hepsi belgeli ama kapatılıyor

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da düzenlenen SAMFIGHT Arena Muay Thai müsabakaları nefes kesti

Samsun'da düzenlenen SAMFIGHT Arena Muay Thai müsabakaları nefes kesti