21 Eylül 2020 Pazartesi

SAMSUN VALİSİ OSMAN KAYMAK 6 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİ BATAN GEMİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Samsun Valisi Osman Kaymak 6 kişinin hayatını kaybettiği batan gemi ile ilgili açıklama yaptı

Samsun Valisi Osman Kaymak, 6 kişinin hayatını kaybettiği batan gemi ile ilgili son gelişmeleri açıklayarak, hayatını kaybeden gemi mürettebatının aşırı soğuk nedeni ile öldüklerini söyledi.

07 Ocak 2019 Pazartesi 18:20 ASAYİŞ

Samsun Valisi Osman Kaymak, Karadeniz açıklarında batan Panama bandıralı gemiden sağ olarak kurtarılan gemi mürettebatını ziyaret etti, yaşanan gemi kazası ile ilgili bilgiler verdi.


Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun açıklarında batan gemide 6 kişinin hayatını kaybettiğini, 7 kişinin de kurtarıldığını açıkladı. 

Samsun Valisi Kaymak, Samsun'un 80 mil açığında batan Panama bandıralı gemiden kurtarılan ve Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören mürettebatı ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, gemiden 7 kişinin sağ kurtarıldığını söyledi.

Vali Osman Kaymak, "Kurtarma faaliyetleri, Sahil Güvenlik helikopteri, bir uçak, bir arama kurtarma gemisi, 2 Sahil Güvenlik botu ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait helikopterle devam ediyor. Bahse konu gemide 2 Azeri, 11 Ukraynalı olmak üzere 13 personel bulunuyor." dedi.

Yük gemisinde 3 bin 300 ton kömür bulunduğunu aktaran Kaymak, geminin Yeşilyurt Limanı'na geldiğini belirtti. Kazazedeleri ziyaret ettiğini, hepsinin sağlık durumunun iyi olduğunu vurgulayan Kaymak, şöyle devam etti:

"Burada 4 kişi var. Biri Sahil Güvenlik'te, biri de helikopterle inmek üzere. 7 kazazedeyi sağ olarak kurtarmış olduk. Kendilerini ziyaret ettim. Kendileri de diğer arkadaşlarını merak ediyor. Ben kurtarma faaliyetlerinin devam ettiğini söyledim. 2-3 kazazedeyi aileleriyle görüştürdüm. Kendi telefonumdan annelerini, babalarını aradılar. Diğerlerini de arkadaşlara söyledim, aileleriyle görüştürmeye çalışıyorlar. "

Kaymak, olayla ilgili adli tahkikatın başladığını, hayatını kaybedenlere otopsi yapılacağını dile getirerek, "Bir an önce kazazedeler ailelerine ulaşmak, evlerine gitmek istiyor. Bunun için hızlı şekilde olaya müdahale etmeye çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

Bir kazazedenin, çok hızlı bir dalga çarpınca geminin baş tarafının koptuğunu, kendilerini can simitlerine zor attıklarını söylediği aktaran Kaymak, şunları kaydetti:

"Aşırı soğukta ilk yarım saatte birkaç arkadaşlarının öldüğünü söylüyorlar. Sahil Güvenlik Komutanlığını ve kurtarma operasyonuna katılanları tebrik ediyorum. Çok başarılı bir operasyon olduğunu düşünüyorum. Olay yerine vardığımızdan itibaren önce sağ olanlara müdahale edildi. İzmir'den uçak geldi. Skorsky helikopteri olay yerine ulaştı. Deniz dalgalı olunca botlar olay yerine geç gelebildi. Botları beklemeden helikopterle ciddi bir kurtarma operasyonu yapıldı. Arkadaşları tebrik ediyorum. Ölenlerin ailelerine sabır diliyorum."Vali Kaymak, kazazedelerin hepsinin sağlık durumunun çok iyi olduğa işaret ederek, "Hepsi benimle düzgün şekilde diyalog kurdu. Maalesef 6 kişi biz varıncaya kadar ölmüştü. Sağ olanların hepsini kurtardık. Şimdi ölüleri almaya çalışıyoruz. Gemi tamamen suya gömüldü. Şu an geminin bulunduğu yer 2 bin metre derinlikte. Geminin kaptanı da yaşamını yitirdi." diye konuştu.

Gemi ile batan mürettebat olduğu yönünde endişeleri bulunduğu ama bu yönde bir bir bilgi olmadığını belirten Kaymak, "Kurtarma botu orada arama kurtarma çalışmasına devam edecek. Bizdeki bilgi 13 kişilik mürettebat olduğu yönünde." değerlendirmesinde bulundu.BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI
Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, Samsun açıklarında batan gemiye ilişkin soruşturma başlattı. Başsavcılıkça yürütülen soruşturma kapsamında 80 mil açıkta batan "8841644 IMO" numaralı, "Volga-Balt 214" adlı Panama bandıralı kuru yük gemisinden kurtarılan ve kentteki hastanelere kaldırılan kişilerin ifadelerinin alındığı öğrenildi. Geminin batması sonucu yaşamını yitirenlerin otopsi işlemlerinin sürdüğü, kazaya ilişkin raporların tutulduğu ve sorumluların araştırıldığı belirtildi.

Ayrıca, hareket limanından bilgilerin istendiği, geminin elverişlilik belgesini verenlerin tespitine çalışıldığı kaydedildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Büyükşehir Başkanı Zihni Şahin'den karla mücadele açıklaması

Samsun Büyükşehir Başkanı Zihni Şahin'den karla mücadele açıklaması