18 Eylül 2020 Cuma

ALİ YILMAZ ERGEN, SAMSUN'DA 74 BİN 360 İŞSİZİN OLDUĞUNU YAZDI

Ali Yılmaz Ergen, Samsun'da 74 bin 360 işsizin olduğunu yazdı

Samsun'da yayın yapan Haber Gazetesinin başyazarı Ali Yılmaz Ergen, Samsun'da yaşanan işsizliği kaleme aldı, Samsun İŞKUR'a kayıtlı 74 bin 360 işsizin olduğunu yazdı.

07 Mayıs 2019 Salı 17:01 GÜNCEL

Samsun'da Haber Medya Grubuna bağlı olan Haber Gazetesinin baş yazarı Ali Yılmaz Ergen, gazetede yayımlanan köşe yazısında bu seferde Samsun'da işsizliği konu aldı.


Ali Yılmaz Ergen, Samsun'da İşsizlik başlıklı köşe yazısında Türkiye'nin en büyük probleminin işsizlik olduğuna dikkati çekti, Samsun'da İŞKUR'a kayıtlı 74 bin 360 işsizin bulunduğunu yazdı.

Samsun'da İŞKUR'a işini kaybeden 9 bin 415 kişinin işsizlik maaşı için başvurduğunu köşe yazısında dile getiren Haber Gazetesi baş yazarı Ali Yılmaz Ergen, "Bu Ramazan gününde, çarşı pazar alev almışken, bu tablo insanın gerçekten içini acıtıyor" dedi.                     

İşte Haber Gazetesi baş yazarı Ali Yılmaz Ergen'in Samsun'da yaşanan işsizlikle ilgili kaleme aldığı dikkat çekici o köşe yazısı.. 

SAMSUN'DA İŞSİZLİK
Türkiye’nin en büyük problemi işsizlik. Bunu hepimiz biliyoruz. Ülkemizin kanayan yarası.

Birkaç gün önce, bizim gazetede Burcu Çoban’ın İş-Kur Samsun İl Müdürü Haşim Meydan ile tam sayfa yaptığı röportaj yer alıyordu. Dikkatimi çekti ve başından sonuna kadar okudum. Beni hem sevindiren, hem de ürperten noktalar oldu.

Haşim Meydan çok naif, zarif bir insan. Hem işine hâkim, hem de oldukça tecrübeli. Kurumda uyumlu bir çalışmanın olduğu aşikâr. Hepimiz de biliyoruz ki, başarı, uyumlu bir çalışma ile aynı hedefe odaklanıldığında kendiliğinden gelir. 

İş-Kur yalnızca işçi bulmaya aracılık etmiyor. Hem iş arayanlara, hem de işverenlere yönelik çalışmalar yapıyor. İş gücüne vasıf kazandırma, işbaşında eğitim, meslek ve kariyer danışmanlığı gibi önemli hizmetler yürütüyor.

Açıklamanın sevindirici tarafı; Samsun’un Türkiye’de işverene ulaşım noktasında birinci oluşu. Yani, işveren hizmetlerinde en fazla bilgilenen İl Samsun’muş. Bu yılın ilk dört ayında 7 bin 256 işyeri ziyaret edilmiş. Bu, çok ciddi bir rakam.

2018 yılında işe yerleştirilen kişi hedefi 26 bin olarak belirlenmiş ama hedef de aşılarak 26 bin 377 kişi işe yerleştirilmiş. Bunlar mutlu eden gelişmeler ama şimdi sıkı durun, ürkütücü sonuçlar da var.

Samsun’da İş-Kur’a kayıtlı olan işsiz sayısı tam 74 bin 360. Bunun 41 bin 447’si bu yılın ilk 4 ayı içinde başvuru yapmış. Bu yılın ilk 4 ayı içinde ayrıca İş-Kur’a 9 bin 415 kişi, işsizlik maaşı için başvuruda bulunmuş.

Yani, Samsun’da 74 bin kişi iş ararken, 9 bin 415 kişi işini kaybedip işsizlik maaşı peşine düşmüş.  

Bu Ramazan gününde, çarşı pazar alev almışken, bu tablo insanın gerçekten içini acıtıyor.                     

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da 511 yıllık tarihi Taşhan'ın çatısına çanak anten monte edildi

Samsun'da 511 yıllık tarihi Taşhan'ın çatısına çanak anten monte edildi