31 Temmuz 2021 Cumartesi

ATAKUM İLÇE BELEDİYESİ BAŞKANI CEMİL DEVECİ, 5 AY İÇİNDE NELER YAPTI? YAZI DİZİSİ 3

Atakum İlçe Belediyesi Başkanı Cemil Deveci, 5 ay içinde neler yaptı? Yazı dizisi 3

Samsun'da 31 Mart yerel seçimlerinde Atakum Belediyesi Başkanı Cemil Deveci, 5 ay içinde neler yaptı. Atakum Belediyesinde gündeme gelen 37.5 ton et tartışmaları ile birlikte süren polemikler ve Cemil Deveci'nin hizmet vaatlerini yazı dizimizde değerlendirdik..

10 Ağustos 2019 Cumartesi 15:43 GÜNCEL
Atakum İlçe Belediyesi Başkanı Cemil Deveci, 5 ay içinde neler yaptı? Yazı dizisi 3..


Samsun'da özellikle merkezde bulunan İlkadım, Atakum, Canik ilçe belediyelerinde seçim sonrası maaş ve borç ödeyememenin yanı sıra, geçmiş yönetimlerin usulsüzlükler yaptığı yönünde ortaya atılan ithamlar ve bu ithamlarla ilgili ise patlak veren dizi polemikler aylardır sürüp gidiyor..

Haliyle seçmende, vatandaşta bu polemiklerin uzamasından rahatsız.. Ve artık insanlar laf değil hizmet beklediklerini dile getiriyor. 

Seçimin üzerinden geçen 5 aylık süre zarfında belediyelerde neler olup bitti, neler oluyor belediyeleri ayrı ayrı ele alarak bunları değerlendireceğiz. 

Yazı dizisi 3-Atakum Belediyesi

31 Mart seçimlerinden  sonra başkanlık görevine gelen CHP'li Cemil Deveci, 37.5 ton et meselesi ile ilgili başlayan iddia ve ithamların ardından aylardır önceki dönem belediye yönetimi ile yaşadığı sürtüşme ve polemiklerle neredeyse her gün gündeme geliyor..  Bu konuda her iki tarafında yargıya intikal eden suç duyuruları var.. Yargıya intikal eden konularda, yorum yapmak, yargıyı etkileyecek açıklamalarda bulunmak hem Deveci hem de eski belediye yönetimi açısından son derece sakıncalı çıkışlardır.. 

POLEMİK VE TARTIŞMALAR ARTIK SON BULMALI
Cemil Deveci, aylardır süren bu polemik ve sürtüşmelerle bir yandan kendini yıpratırken, bir taraftan da haklı dahi olsa, kendisinden hizmet bekleyen Atakum halkının umutlarını kırmaktadır.. Atakum Belediyesinin de seçim öncesi ve sonrası mali durumu ortadadır. Yaşanan hacizler elbetteki yeni seçilen bir belediye başkanının sinirlerini bozabilir, moral kaybına neden olabilir. Bunlar insani tepkilerdir.. Ancak 31 Mart seçimlerinin üzerinden geçen 5 aya rağmen bu tartışmalar son bulmamış aksine alevlenmiştir.  

CEMİL DEVECİ ARTIK HİZMET VE PROJELERE ODAKLANMALI
Polemiklere hiç gerekte yoktur aslında.. Tüm iddialar ve ithamlar yargıya yansımıştır. Yargı bu konuda kararını verecektir.. Bu saatten sonra Cemil Deveci'nin de eski yönetimin de yapacağı en sağlıklı davranış sükut etmektir. Cemil Deveci belediyenin içinde bulunduğu mali sorunlara rağmen Atakum ilçesinde artık, projelere yada hizmetlere odaklanmalı, ilçe halkına verdiği sözleri yerine getirmenin arayışı içinde olmalıdır. Bu arada Atakum Belediyesinde sık sık gündeme gelen hacizlerde el konulan araçlarla, belediye iş yapamaz hale getirilmektedir. Bu konuda alacaklılar kendilerine göre haklı olabilir ancak kamuya hizmet sorumluluğu bulunan bir belediyede yaşanan bu sorunu da artık bir çözüm bulunması gerektiği ortadır.

5 ay içinde Atakum Belediyesinde Cemil Deveci, tam randımanlı da olmasa İstihdam Merkezini oluşturdu.. Bununla birlikte kırsalda süt ve süt üreticilerini destekleyecek projeleri de var. Ayrıca Atakum ilçesine tekstil atölyelerinin kurulması ve bu konuda yatırımcıların gelmesi ile ilgili de girişimler var. İşsizliğin en önemli sorun olduğu ülkemizde, Cemil Deveci bize göre artık gereksiz ve can sıkan polemiklere dahil olmak yerine, istihdam alanı yaratacak bu projelere ağırlığını koymalıdır. Bunun yanı sıra CHP'li belediyelerin en çok eleştirildiği mevzulardan biri de çöp meselesidir. Bu konuda da Cemil Deveci ve ekibi çöp konusuna özel hassasiyet göstermeli ve çöplerin düzenli ve zamanında alınmasını sağlamalı ve bu konuda kendisine getirilebilecek eleştirilerin de önüne geçmelidir. 

ORTADA OVACIK GERÇEĞİ VARKEN..
Kısacası imkansızlıklar içerisinde seversiniz sevmezsiniz ama hizmet yaparak Tunceli'nin Ovacık ilçesini neredeyse tüm dünyaya tanıtan bir belediye başkanı varken, o belediye başkanının bu imkansızları nasıl aştığına dair yaşanmış ve ortada gerçek bir realite tam karşımızda dururken, Samsun'da da belediye başkanlarının artık laf değil icraata geçmelerini beklemek anormal bir talep değildir. 

Not: Yazı analizimizde yer alan bazı iddialara belediye başkanlarının cevap hakkıda elbette saklıdır. Yazımızda geçen iddialara yanıt verildiği takdirde o cevapları da kamuoyunun sağlıklı bilgilenmesi amacı ile yayınlayacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Murat

12 Ağustos 2019 Pazartesi 12:23

Aynen katılıyorum Atakum:'lu enkaz muhabbeti yerine proje duymak istiyor. Atakum da çöpler de ayrı bir sorun yeterince titiz davranılmıyor. Kaldırımlar ottan geçilmiyor.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

SAYSİAD Başkanı Ayşe Üstünel Dağdelen Kurban Bayramı mesajı yayınladı

SAYSİAD Başkanı Ayşe Üstünel Dağdelen Kurban Bayramı mesajı yayınladı