18 Eylül 2021 Cumartesi

CKD SAMSUN ŞUBESİ AFGANİSTAN AÇIKLAMASINA KENDİNİ FESİH EDEREK TEPKİ GÖSTERDİ

CKD Samsun Şubesi Afganistan açıklamasına kendini fesih ederek tepki gösterdi

Cumhuriyet Kadınları Derneği(CKD) Samsun Şubesi, Taliban'a destek açıklaması yapan CKD Genel Merkezini kınayarak, derneğin Samsun Şubesini fesih etti.

27 Ağustos 2021 Cuma 20:38 GÜNCEL

Afganistan açıklaması ile tartışma yaratan Cumhuriyet Kadınları Derneği(CKD) Genel Merkezine şok tepki! CKD Samsun Şubesi kendini fesih etti.


Afganistan açıklaması ile Taliban'a destek veren Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Merkezine, Samsun'dan tepki geldi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği(CKD) Samsun Şubesi Yönetim Kurulu, genel merkezin Taliban'ın ülkeyi ele geçirmesi sonrası Afganistan ile ilgili yaptığı açıklamada "Bağımsız Afganistan'ı tanıyoruz, bağımsız Afganistan'ı tanımayanı tanımıyoruz" ifadelerini reddettiğini açıkladı. CKG Genel Merkezinin Afganistan ile ilgili yaptığı açıklamayı kınadıklarını belirten Cumhuriyet Kadınları Derneği Yönetim Kurulu, yayınladıkları bir açıklama ile derneğin Samsun Şubesini fesih etme kararı aldıklarını duyurdu.

CKD Samsun Şubesi Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada şunlar dile getirildi.
"Derneğimizin genel merkezi tarafından Afganistan ile ilgili yapılan açıklamaları kesinlikle reddediyor ve kınıyoruz. Afganistan halkının Taliban önderliğinde bağımsızlık savaşı verdiği ve kazandığı iddiasının ne gerçeklerle ne de bilimsellikle hiçbir ilgisi yoktur. Adında Cumhuriyet olan bir Türk kadın derneğinin, İslam dinini kendi çarpık anlayışıyla yorumlayıp, özellikle kadınlar üzerinde ağır bir baskı kuran Taliban yönetimini desteklediğini açıklaması asla kabul edilemez. Bizler ne sahte Atatürkçüyüz ne de sırtımızı herhangi bir yere dayadık. Türk kadınına ve kendimize olan güvenle düşüncelerimizi açıklıyoruz. Kimse Cumhuriyet kadınlarını Taliban şeriatını destekler konuma getiremez. Açıklamanın yapıldığı ilk günden bugüne kadar mücadelemizi dernek içinde vererek yanlıştan dönülmesini istedik. Bu bildiriden sorumlu herkesi dernekten istifaya çağırdık. Dernek yönetimi, bu çağrımızı dikkate almayarak, derneğin erimesine göz yumdu. Bu durumda bizi temsil etmediğinizi gördüğümüz bir yönetimle bir arada olamayacağımızdan Samsun Şube olarak olağanüstü genel kurula giderek şubemizi fesih kararı aldık."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Neşat Ertaş filminin ilk fragmanı tüyleri diken diken etti

Neşat Ertaş filminin ilk fragmanı tüyleri diken diken etti