06 Mart 2021 Cumartesi

İLKADIM BELEDİYESİNDE İDARİ BİNADA ÇALIŞAN 103 İŞÇİ ÇÖP HİZMETLERİNE GÖREVLENDİRİLDİ

İlkadım Belediyesinde idari binada çalışan 103 işçi çöp hizmetlerine görevlendirildi

Samsun'da 31 Mart yerel seçimleri sonrası İYİ Partili İlkadım Belediyesinin idari binasında görev yapan 103 işçi sürpriz bir karar ile temizlik işlerine yani çöp kamyonlarına görevlendirildi.

28 Eylül 2020 Pazartesi 13:47 GÜNCEL

Samsun'da İYİ Partili İlkadım Belediyesinde idari binada görev yapan 53, işçinin geçtiğimiz günlerde görev yeri değiştirilerek temizlik işlerinde iş başı yaptırılırken bu şekilde toplam 103 işçinin temizlik işlerine gönderildiği gündeme geldi.


Samsun'da İlkadım Belediyesi hizmet binasında görev yapan ve toplam 103 işçinin temizlik işlerine gönderildiği ve bu uygulama ile işçilerin istifaya zorlandıkları iddia edildi. Belediye idari binasında çeşitli görevlerde bulunan işçilerin önceki günlerde iş tecrübeleri ile alakası olmayan temizlik işlerine yani çöp kamyonlarının arkasında çalışmaya gönderilmesi tepkilere neden olmuştu. 

Belediyede şuana kadar toplam 103 personelin idari binadan alınarak, temizlik işlerine görevlendirildikleri bu görevi iş ve aşını kaybetmek istemeyenlerin ise zorunlu olarak gerekli evrakları imzalayarak temizlik işlerinde iş başı yaptığı gündeme geldi. Yapılan yeni görevlendirmelerle ilgili ise belediyede 'Çalışan çalışır, çalışmayan gider' tavrının takındığı belirtilirken, İlkadım Belediyesinde görev yerleri değiştirilerek istifaya zorlanan ve temizlik işlerinde çalıştırılmaya başlanan işçilerle ilgili açıklama yapan İlkadım Belediyesinin AK Partili Belediye Meclis Üyesi Erol Köroğlu, 103 şirket işçisinin Temizlik İşleri Müdürlüğü'nde görevlendirilmesinin yasalara aykırı bir uygulama olduğunu söyledi.

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Erol  Köroğlu, yönetimin Gazi İmar İnşaat Şirketinde sigortalı görünen büro elemanlarını temizlik işlerine göndermesinin usulsüz olduğunu belirterek "Temizlik işçilerinin ve diğer birimlerdeki işçilerin iki ayrı sigorta dosyası vardır. Ayrı olan dosyadaki personelin temizlik işlerine gönderilmeleri usulsüz ama idare böyle uygulamalar yapabiliyor. Baktığınız zaman kanunen uygun olmuyor ama işçi de ekmeğinden olmamak için çalışmak zorunda kalıyor" dedi. 

İŞÇİNİN RIZASI GEREK
Temizlik işleri dışında çalışan diğer personelin temizlik işlerine gönderilmesi için resmi yazı olması gerektiğini kaydeden Köroğlu, "Örneğin belediyenin 900 personeli vardır. Bunun 400'ü temizlik işlerinde, 500'ü ise belediyenin diğer birimlerde çalışıyorsa, diğer birimlerde çalışan personelin temizlik işlerine gönderilmesi için personelin rızası alınması gerekiyor. Belediye temizlik işlerinde görevlendirildiğine dair yazıyı yazar, personel itiraz etmezse temizlik işlerine gider. Diğeri de itiraz hakkını kullanır. Bunun sonucu işten çıkarılmaya gidebileceği için personel işini kaybetmemek için böyle bir yola girmiyor" diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

Salih kalelioğlu

30 Eylül 2020 Çarşamba 12:02

Erol köroğlu kışın ortasında bizi işten çıkarırken bize sordumu dua edin necattin başkana çıkarmamış çöpe göndermiş. Kent haber ozaman nerdeydi nemalar kesildi habercilik akıllarına geldi necattin başkanın her zaman yanındayız

Nezaket akın

29 Eylül 2020 Salı 20:03

Yorumlar neden kapalı

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Covid-19 testinin pozitif çıktığını duyurdu

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Covid-19 testinin pozitif çıktığını duyurdu