26 Ağustos 2019 Pazartesi

İSHAK TAŞÇI: E-BELEDİYECİLİKTE YERLİ VE MİLLİ İMKANLARLA 4 MİLYONLUK TASARRUF SAĞLADIK

İshak Taşçı: E-Belediyecilikte yerli ve milli imkanlarla 4 milyonluk tasarruf sağladık

Samsun'da Atakum İlçe Belediyesi Başkanı İshak Taşçı, akıllı belediyecilikte yerli ve milli imkanlarla geliştirdikleri e-belediyecilik sistemi ile 4 milyon liralık tasarruf sağladıklarını açıkladı.

14 Ekim 2018 Pazar 17:54 GÜNCEL

Samsun'da Atakum İlçe Belediye Başkanı İshak Taşçı, yerli ve milli imkanlarla hayata geçirdikleri e-belediyecilik sisteminin Atakum ilçesinin gelecek onlarca yılına taban oluşturacağını söyledi.


Samsun'da Atakum İlçe Belediyesi olarak hayata geçirdikleri e-belediyecilik sistemiyle vatandaşların birçok hizmeti belediyeye gelmeden, bulundukları yerden alabildiğini ifade eden Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, değerinden yaklaşık 4 milyon lira daha ucuza mal ettikleri e-belediyecilik yatırımıyla, Türkiye’deki sayılı belediyeler arasında yer aldıklarını ve Karadeniz Bölgesinde 3 farklı modülü aynı anda kullanan tek belediye olduklarını kaydetti.

Hayata geçirdikleri e-belediyecilik yatırımıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Karadeniz Bölgesindeki tek ve öncü pilot belediye olarak belirlendiklerini kaydeden Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Elektronik Belge Yönetimi (EBYS), Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ve Halkla İlişkiler Modülü (CRM) olmak üzere üç özelliği bir arada kullanan Karadeniz’in tek belediyesi olduklarını, Türkiye’nin ise sayılı belediyeleri arasında yer aldıklarını söyledi. 

Atakum Belediyesi olarak akıllı belediyecilik noktasında çığır açtıklarını ifade eden Başkan Taşçı, "Karadeniz Bölgesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığının belirlemesiyle tek pilot belediyesiyiz. Çünkü kurduğumuz sistemle EBYS, CBS ve CRM olmak üzere 3 modülü aynı anda en gelişmiş şekilde kullanıyoruz. Bu projeyi kendi imkanlarımızla yaptığımız için yaklaşık 1.3 milyon liraya malettik. Eğer bu projeyi dış kaynaklardan satın alsaydık Atakum Belediyesine yaklaşık maliyeti 5 milyon liradan fazla olacaktı" şeklinde konuştu.

Atakumluların belediyecilik hizmetlerini 7 gün 24 saat kesintisiz ve kolaylıkla alması için önemli bir teknolojik altyapı hazırladıklarını ifade eden Başkan Taşçı, "Bu projemiz ile vatandaşlarımız işlemlerini günün her saati gerçekleştirebiliyor. Teknolojik altyapımız belediyemizde hem verimlilik, hem tasarruf hem de gelir artışı sağlıyor. Atakum ilçesinin gelecek 100 yılına taban oluşturabilecek akıllı belediyeciliği hayata geçirdik. Vatandaşlarımız, hizmet masaları, internet, SMS ve mobil cihazlarıyla taleplerini, önerilerini ve şikayetlerini belediyemize ilettiği anda iş süreci başlıyor. Tüm adımlar izlenebiliyor, halkımız süreç ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi oluyor. Coğrafi Bilgi Sistemi ile de vatandaşlarımıza günlük hayatta birçok kolaylık ve yenilik sunduk. Halkımız mesai saatleri dışında da birçok işlemlerini bulundukları her yerden halledebiliyor. Bu önemli teknolojik adımımız sayesinde akıllı belediyecilikte Türkiye’nin öncüsü konumdayız" ifadelerini kullandı.

Mobil uygulamayı indirerek belediyecilik hizmetlerine daha hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşılabileceğinin altını çizen Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, "Hayata geçirdiğimiz Atakum Belediyesi Mobil Sayfa ve Uygulamaları ile vatandaşlarımız, mobil cihazları aracılığıyla belediyemize ait uygulamaları indirerek, belediye hizmetlerinden ve e-belediye uygulamalarından daha hızlı ve güvenli bir şekilde faydalanabilecekler. Mobil uygulamayı indiren vatandaşlar, haber, belediye rehberi, borç sorgulama, ödeme, bilgi edinme, fotoğraf ve video galeriler gibi pek çok içerik ve başvuru formlarına rahatça erişerek, bu hizmetlerden yararlanabiliyorlar" diye konuştu.

Android ve IOS işletim sistemli mobil cihazlar üzerinden kullanılabilen Atakum Belediyesi Mobil Uygulaması, Android cihazlar için Google Play Store, IOS cihazlar için ise Apple Store üzerinden ücretsiz olarak yüklenebiliyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Çarşamba'da Yeşilırmak Kanal Parkuru Türkiye'de bir ilk olacak

Samsun Çarşamba'da Yeşilırmak Kanal Parkuru Türkiye'de bir ilk olacak