14 Haziran 2021 Pazartesi

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR KANALİZASYON VE MAZGAL TEMİZLİĞİ İÇİN 8 VİDANJÖR 10 SU TANKI ALACAK

Samsun Büyükşehir kanalizasyon ve mazgal temizliği için 8 vidanjör 10 su tankı alacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi, sel afetleri öncesi ve sonrası kanalizasyon ve mazgalların hızlı bir şekilde temizlenebilmesi için 8 vidanjör ve 10 su tankı alacak.

23 Ağustos 2020 Pazar 15:40 GÜNCEL
Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ)’nin, ilçelerdeki foseptik ve mazgal temizliklerinin daha hızlı ve düzenli yapılabilmesi için Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, ihtiyaç duyulan vidanjör ve su tankı alımı talimatı verdi. 

Devlet Malzeme Ofisi üzerinden satın alınacak 8 vidanjör ve 10 su tankı için kuruma ödemeler yapıldı. Toplamda 11 milyon TL’ye mal olacak araçların tümü, 15 Eylül’e kadar SASKİ’ye teslim edilmiş olacak. 

FOSEPTİK SORUNU KALMAYACAK
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in talimatıyla 17 ilçedeki mazgal ve foseptik çukurlarını temizlemek için harekete geçen SASKİ, ilk etapta 7 ilçede sürdürülen çalışmada büyük mesafe kat etti. Terme, Salıpazarı, Çarşamba, Bafra, Alaçam, Yakakent ve Vezirköprü’de gece geç saatlere kadar çalışan ekipler, 20 günde vidanjör çekimleriyle foseptik sıkıntılarının çoğunu çözdü. 1 ay içinde de tüm çukurları temizleyecek olan SASKİ,  benzer çalışmayı diğer ilçelerde de gerçekleştirecek. 

TESİSLER ZARAR GÖRÜYOR
SASKİ’nin işletme bakım giderlerini artıran atık ve kanalizasyon şebekelerine gelişi güzel atılan malzeme konusunda bilgi veren Başkan Demir, “SASKİ olarak tüm Samsun’a hizmet veriyoruz. Ancak akışı engelleyen çeşitli katı atık kirleticilerin kanalizasyon şebekelerine atıldığını, bunların terfi merkezlerimize geldiğini görüyoruz. Söz konusu malzemeler, ızgaralarımızı tıkıyor, tesislerimizi yıpratıyor. Pompalarımızın çarklarına dolanıp arıza yapmasına neden oluyor. Dolayısıyla kanalizasyon şebeke hatlarına bu tür kirletici ve zarar verici katı atıkları atmamamız lazım” diye konuştu.  

YILDA 12 MİLYON TL HARCANIYOR
Kanalizasyon sistemlerine atılan atıkların işletme bakım giderlerini ciddi oranda artırdığına değinen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Atık su ve kanalizasyon terfi merkezlerimizde bulunan pompalar ve mekanik ekipmanlarımız, büyük zarar görüyor. Bunların revizyonları, tıkanan şebekelerin açılması, yenilenmesi ve atık su arıtma tesislerinde meydana gelen arızaların giderilmesi için yılda ortalama 12 milyon TL harcama yapıyoruz. Arıtma tesislerimiz ve pompa istasyonlarımızın hepsi Samsun’un malıdır. Halkımızdan rica ediyor, bu konuda hassasiyet bekliyoruz” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da 14 yaşındaki genç futbolcu Eren Sağlam'ın cenazesi toprağa verildi

Samsun'da 14 yaşındaki genç futbolcu Eren Sağlam'ın cenazesi toprağa verildi