17 Haziran 2021 Perşembe

SAMSUN ECZACILAR ODASI AÇIKLAMA YAPTI! ARTAN FİYATLARIN SORUMLUSU BİZ DEĞİL

Samsun Eczacılar Odası açıklama yaptı! Artan fiyatların sorumlusu biz değil

Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, Korona Virüs nedeniyle maske, dezenfektan ve kolonya gibi ürünlerin eczanelerde yüksek fiyatla satıldığı yönünde ki şikayetler üzerine bir açıklama yaptı.

25 Mart 2020 Çarşamba 18:33 GÜNCEL

Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, maske, dezenfektan ve kolonya gibi ürünlerde yaşanan fiyat artışının sorumlusu olmadıklarını açıkladı, "Bizde bu durumdan şikayetçiyiz" dedi.


Samsun'da Korona Virüs nedeniyle yapılan denetimlerde 80 eczanede, cerrahi maske, dezenfektan ve kolonya gibi ürünlerin yüksek fiyatla satıldığının tespit edildiği Samsun Valiliği tarafından açıklanmıştı. Bu açıklamanın ardından Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan'dan bir açıklama geldi.

ZAMMI YAPAN BAŞKASI GÜNAH KEÇİSİ İLAN EDİLEN BİZLERİZ
Artan fiyatların sorumlusu olmadıklarını belirten Karacan, "Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının Türkiye’de görülmesi ile birlikte virüs salgının önlenmesinde en önemli tıbbı ihtiyaçlar arasında yer alan bazı malzemelerdeki fiyat artışına isyan ediyoruz. Zammı yapan başkası, günah keçisi ilan edilen bizleriz. Vatandaşımız bilmediği için zammı biz yapmışız gibi tepki vermektedir. Koronavirüs salgının önlenmesinde en önemli ihtiyaçlardan olan maske, antiseptik ürünler ve eldiven gibi malzemelerin temininde büyük sıkıntı ve sorun yaşanmaya başladı ve yıllardır ürün temin ederek vatandaşa hizmet sunduğumuz paydaşlarımız ecza depolarında da benzer sıkıntıları yaşamaktayız.  Ürün temin edilse bile maalesef bize ulaşıncaya kadar ciddi bir fiyat artışı olması bizim için de büyük sıkıntı olmaktadır. Bizler de ürünü sattığımız fiyatının üzerini cebimizden ekleyerek tekrar alıp rafımıza koyduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Bu fiyat artışının sebebi de sanki eczacı imiş gibi yansıtılıp algılanmaktadır. Bu yüzden bazı meslektaşlarımız bu ürünleri yüksek fiyatlı bulduğu için alıp satmamaya başladı. Virüsten sonra yaşanan fiyat artışlarından bizler de şikayetçiyiz." dedi.

ARTAN FİYATLARIN SORUMLUSU DEĞİLİZ
Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, yaptığı açıklamada ayrıca şunları dile getirdi.
"Koronavirüs’ün yaygınlaşmasının ardından Sağlık Bakanlığı bulunabilirliği artırmak ve fiyatlardaki artışın önüne geçmek amacıyla en güvenilir olarak üretebilecek olarak gördüğü için eczacıların eczanelerinde antiseptik ürünler üreterek halka ulaştırmasının yolunu açtığını belirtmek istiyoruz. Ancak başta alkol olmak üzere bunun için gerekli olan malzemelerin fiyatlarının da 4-5 kat arttığını kamuoyuyla paylaşma ihtiyacı hissediyoruz. Vatandaşlarımıza sesleniyoruz; Artan fiyatların sorumluları kesinlikle eczacılar değildir. Sağlığımıza ilişkin tüm ürünleri güvenle kullanmak için eczaneleri tercih ediniz. Bağışıklık sistemimizin oldukça önemli olduğu bu dönemde internette, sosyal medyada ve televizyon reklamlarında gördükleri ürünleri doktorunuza ve eczacınıza sormadan kullanmayın. Sağlık ararken sağlığınızdan olmayın."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Türkiye geneli okulların tatil süresi Korona nedeniyle 30 Nisan'a kadar uzatıldı

Türkiye geneli okulların tatil süresi Korona nedeniyle 30 Nisan'a kadar uzatıldı