19 Ekim 2021 Salı

SAMSUN SAMULAŞ A.Ş'NİN 2019 YILI SAYIŞTAY DENETİM RAPORU YAYIMLANDI

Samsun SAMULAŞ A.Ş'nin 2019 yılı Sayıştay Denetim Raporu yayımlandı

Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı SAMULAŞ A.Ş'nin 2019 yılı Sayıştay Denetim Raporu yayımlandı. İşte SAMULAŞ A.Ş'nin 2019 yılı Sayıştay Raporunun detayları..

19 Aralık 2020 Cumartesi 17:46 GÜNCEL

Samsun SAMULAŞ A.Ş'nin 2019 yılı Sayıştay Denetim Raporunda Samsunspor maçları için tramvayların ücretsiz yapılması ile kurumun gelir kaybına uğratıldığı bilgisi yer aldı.


Sayıştay tarafından geçtiğimiz günlerde Samsun Büyükşehir Belediyesinin 2019 yılı denetim raporu açıklanmıştı. Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı iştiraklerden olan SAMULAŞ A.Ş'nin de 2019 yılı Sayıştay raporu açıklandı. Sayıştay tarafından açıklanan raporda SAMULAŞ A.Ş'nin Samsunspor maçları için taraftarlara uyguladığı ücretsiz ulaşım desteğine dikkat çekilerek, bu durumun gelir kaybına neden olduğu belirtildi. 

ANAKENT SPOR KULÜBÜ İLE YAPILAN SPONSORLUK ANLAŞMASI
Yayınlanan 2019 yılı Sayıştay denetim raporunda SAMULAŞ A.Ş'nin Anakent Spor Kulübü ile yaptığı iki aylık sponsorluk anlaşması da yer alırken bu konuda raporda, "İmzalan sponsorluk sözleşmesinin tarafların haklarını düzenleyen 7’nci maddesinde, sponsorluk alan kulübün “SAMULAŞ A.Ş.” logosunu; kendi sahasında oynayacağı maçlarda üst forma önünde ve kolunda, saha içi reklam bantlarında ve basın toplantılarında bulunan
reklam panosunda sergileyeceği, “Tazminat” başlıklı 9’uncu maddesinde ise sponsor veya sponsorluk alanın sözleşmede belirtilen yükümlülükleri yerine getirmemesi halinde karşı tarafa 100.000,00 TL tazminat ödeyeceği belirtilmiştir. Ancak, yerinde yapılan denetim sürecinde, Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Kulübünün (basketbol ve voleybol) sponsor olunan 2 aylık süre içerisinde sözleşmede belirtilen yükümlülüklerini yerine getirdiğine dair herhangi bir veri ve bilgi şirket tarafındansunulamamıştır. Ayrıca sözleşme konusu şartların sağlanıp sağlanmadığına ilişkin kontrollerin de yapılmadığı belirlenmiştir" denildi.

Sayıştay denetçileri tarafından hazırlanan SAMULAŞ A.Ş'nin 2019 yılı raporunda ayrıca 'Samsunspor Kulübü Derneği ile Yapılan Ayni Hizmet Sözleşmesinin Uygulamasında Büyükşehir Belediyesinin Gelir Kaybına Uğratılması ve Yasal Düzenlemelere Aykırı Şekilde Ücretsiz Taşıma Yapılması' başlığıda yer aldı.

SAMULAŞ A.Ş'nin 2019 yılı Sayıştay Denetim raporunda bu konu ile ilgili şu bilgilere yer verildi.
"SAMULAŞ A.Ş.’nin 2019 yılı mali tabloları ve eki belgelerin incelenmesinde; Samsunspor Kulubü Derneği ile yapılan Ayni Hizmet sözleşmesi çerçevesinde, mevzuatta öngörülmediği halde taraftarın ücretsiz taşındığı, personel ve sporcular için verilen biniş
kartlarının bedellerinin belediye payının hesabında dikkate alınmayarak, Samsun Büyükşehir Belediyesinin gelir kaybına uğramasına neden olunduğu görülmüştür. 17.07.2018 tarih ve 2018/20 sayılı Yönetim Kurulu Kararının 1. maddesi ile SAMULAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesine Samsunspor Kulubü Derneği ile Ayni Hizmet sözleşmesi yapma yetkisi verilmiş, bila tarihli mezkur sözleşme, 01.08.2018 – 31.07.2019 tarihlerini kapsayacak
şekilde imzalanmıştır. Sözleşmenin konusunu; kulübün personelinin, altyapıda oynayan futbolcularının ve taraftarlarının iç saha maçlarında SAMULAŞ A.Ş tarafından işletilen raylı sistemler ile ulaşımının sağlanması karşılığında, kulübün tasarrufunda olan/olacak alanlarda şirketin reklamlarına-samsunkenthaber- yer verilmesi oluşturmaktadır. Sözleşmeye göre; SAMULAŞ A.Ş’nin verdiği taşıma hizmetleri kulübe haftalık olarak, kulübün hizmetleri de aylık olarak şirkete faturalandırılacaktır. Sözleşme kapsamında, Samsunspor Kulübü Derneği 2018 ve 2019 yıllarında reklam bedeli karşılığında aylık olarak çeşitli tarihlerde toplam 185.936,36 TL fatura düzenlemiştir. Aynı dönemde SAMULAŞ A.Ş tarafından personel ve sporculara verilen biniş kartı karşılığında 185.936,36 TL(KDV Hariç)’lik biniş bedeli faturası düzenlenmiştir. 16.01.2015 tarih ve 38 sayılı Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Kararına göre, SAMULAŞ A.Ş'nin cirosunun %30’unun raylı sistem kira bedeli olarak Samsun Büyükşehir Belediyesine gönderilmesi gerekmektedir. Yapılan incelemede, 185.936,36 TL’lik biniş bedelinin ciro ve dolayısıyla raylı sistem kira hesaplamasına dahil edilmediği; bu nedenle bahsedilen dönemlerde toplam (KDV Hariç) 55.780,90 TL Samsun Büyükşehir Belediyesine eksik kira bedeli gönderildiği tespit edilmiştir."
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Valisi Zülkif Dağlı tek başına denetime çıkarak HES kodu kontrolü yaptı

Samsun Valisi Zülkif Dağlı tek başına denetime çıkarak HES kodu kontrolü yaptı