20 Ocak 2020 Pazartesi

SAMSUN VALİSİ OSMAN KAYMAK, SELİN TERME İLÇESİNE VERDİĞİ ZARARLARI AÇIKLADI

Samsun Valisi Osman Kaymak, selin Terme ilçesine verdiği zararları açıkladı

Samsun Valisi Osman Kaymak, sel felaketi yaşayan Terme ilçesinde 50 bin dekar arazinin zarar gördüğünü, 300 hanenin ise sular içerisinde kaldığını açıkladı.

22 Haziran 2019 Cumartesi 20:49 GÜNCEL

Samsun Valisi Osman Kaymak, sel felaketi geçiren Terme ilçesine giderek incelemelerde bulunarak meydana gelen zararlarla ilgili bilgiler verdi.


Samsun'un Terme ilçesine bağlı Evci Mahallesinde yaşanan selde zarar gören köprü ve dere ıslah çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Osman Kaymak, yapılan çalışmalar hakkında Terme Kaymakamı Mehmet Parlak'tan da bilgi aldı.

Yapılan incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, bölgenin iki gecede metrekareye 150 kg yağış aldığını dile getiren Samsun Valisi Osman Kaymak, “25-30 köyde 50 bin dekar arazide hasar var ve 200-300 hane sular içerisinde. Allah’a şükür can kaybımız yok ama ciddi şekilde ürün kaybımız var. Burası derelerin Karadeniz’e ulaştığı yer. Ama maalesef su kum nedeniyle denize ulaşamıyor. Çalışmalar yapılması lazım. Bu çalışmayı biz geçtiğimiz yıl Çarşamba’da ve Bafra’da yaptık. Ancak burada yürüyen bir proje var ve henüz proje tamamlanamadığı için şuan yağan yağmur drenaj kanallarıyla denize ulaşamıyor. DSİ tarafından yürütülen bu çalışmanın bir an önce bitirilmesi lazım. Yürüyen bir ihaleleri vardı ama bazı sorunlar oldu ihalede. Bölge Müdürümüzle birlikte ihalenin bir an önce yapılmasını takip edeceğiz. Yağan yağmurun rahat bir şekilde denize ulaşmasını sağlamamız lazım, sorun orada. Bu bölge sürekli bu yağışları alıyor, böyle bir sorun olmaması lazım.” dedi.

Terme'nin Evci mahallesinde yaşanan selde Vatandaşların büyük bir mağduriyet yaşadığını ama bölgede can kaybının olmamasının sevindirici olduğunu ifade eden Samsun Valisi Osman Kaymak, “Vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz, biz devlet olarak yanlarındayız. Tabi tarım sigortaları olsa vatandaşlarımız çok mağdur olmayacak ama tarım sigortaları olmasa bile sular çekildikten sonra Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğümüz bölgede çalışma yapacaklar. Hasar tespitlerini yaparak Tarım ve Orman Bakanlığı ile AFAD’a ileterek gerek ev hasarlarını gerekse tarım ürünlerindeki hasarları bir miktar da olsa karşılanmasına çalışacağız.” diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Terme'deki selin nedeni yağmur suyunun denize ulaşamaması

Samsun Terme'deki selin nedeni yağmur suyunun denize ulaşamaması